Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ya­sak­lan­ma­ya­ca­ğı bü­yük ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Gezen Çocuk Festivali -- "İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Belediyesinin katkıları ile ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."
Çocuklar İçin Kahvaltının Önemi

Herkes için çok önemli bir öğün olan kahvaltı özellikle çocuklar için çok daha önemlidir. Kelimenin tam anlamıyla gece uykusunun ardından 'oruç bozma' olan kahvaltı, vücudumuza, güne başlamak için gereksinim duyduğu enerjiyi sağlamaktadır.

Çocuklar için genellike çok sağlıklı bir öğün olan kahvaltı, büyüme ve öğrenmelerinde yardımcı olan çok önemli bir besin kaynağı olabilir.

Siz kendiniz kahvaltı eden ya da etmeyen bir kişi de olsanız, sabah rutininin bir parçası olarak çocuğunuzun kahvaltı etmesine zaman ayırmak zor olabilir. Ancak, çocuğunuzun güne en iyi şekilde başlamasını sağlamak için bu konuda çaba göstermek önemlidir. Kahvaltıya zaman ayırabilmek için ailenizin rutinini değiştirebileceğiniz yöntemleri düşününüz; belki sabahları 15 dakika erken kalkabilir ya da giyinecek giysileri düzenleme gibi sabah yapacağınız işleri bir gece önceden yapabilirsiniz.

Küçük çocuklar için sağlıklı kahvaltı seçenekleri

Hâlihazırda çeşitli katı yiyecekleri yiyen çocuklar için sağlıklı kahvaltı seçenekleri şunlardır:

• Tam tahıllı kahvaltılık tahıl, süt ve meyve

• Lor peyniri ve taze meyveli pide

• Meyveli ve sütlü yulaf lapası

• Sebzeli erişte ya da buharda pirinç

• Pirinç lapası ya da meyveli haşlanmış pirinç         

• Meyveli yoğurt

• Meyve ve kızarmış kepek ekmeği

Kahvaltıda içecek olarak su veriniz ve çocuğunuzun gün boyunca su içmesini sağlayınız. Meyve suyu, şeker ve asit oranı yüksek olduğundan ve bu da dişlerin çürümesine yol açabileceğinden önerilmemektedir. 'Süt' dişlerinin çürümesi, kalıcı yetişkin dişlerinin çürümesi ile yakından ilişkili olduğundan bu, özellikle çocukluk döneminde çok önemlidir.

Bebekler için sağlıklı kahvaltı seçenekleri

Yaklaşık altı aylık olan ve henüz katı yiyeceklere geçen bebekler için kahvaltı, anne sütü ya da hazır mama gibi sütleri ve az miktar katı yiyeceği kapsayabilir.

Pirinçli kahvaltılık tahıl gibi kolaylıkla ezilen ya da püre haline getirilen yumuşak yiyecekler ideal ilk yiyeceklerdir. Kahvaltılık tahılı bebeğin normalde içtiği sütle karıştırıp içinde hiç topak bırakmayacak şekilde eziniz.

Birçok bebek katı yiyeceklere başladıktan kısa bir süre sonra yumuşak topaklı yiyecekler yiyebilir. Her bebek katı yiyeceklere geçtiğinde kahvaltısına bol miktarda sütle ezilen yulaflı ya da buğdaylı kahvaltılık bisküvi dahil edilebilir.

Bir sonraki aşamada bir parça yumuşak meyve ya da bir dilim kızarmış kepek ekmeği veya kare ya da 'ince dilimler' şeklinde kesilmiş pide gibi elle yenilen yiyecekler verilebilir.

Kahvaltı, çocuğunuzun güne, öğrenme, oynama ve erken çocukluk döneminin tüm olanaklarının keyfini çıkarmada gereksinimi olan enerji ile başlamasında yardımcı olmaktadır. Kahvaltı için zaman ayırarak ve besin değeri olan yiyecekler sunarak, çocuğunuzun her günden en iyi şekilde yararlanmasını sağlamada yardımcı olabilirsiniz.

bigdata kurtarma

Hafta Hafta Gebelik

ünlülerin güzellik sırları

tüp bebek uygulamaları

En meşhur diyetler

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top