Türkiye'nin en iyi sağlık internet sitesine hoş geldiniz.

Çocuk Beslenmesi

Çocuk Beslenmesi (7)

Bebekler ebeveynleri için en değerli küçük şeylerdir. Yaşamlarının ilk aşamalarında, sağlıklı ve güçlü olmak için büyüyebilmeleri için tüm besinlerini aldıklarından emin olmak önemlidir. Büyüdükçe vücutlarının, daha büyük gereksinimleri karşılamak için beslenmelerini sürekli olarak değiştirmek de önemlidir.

Emzirme dönemi, anne ile bebek arasında yaşanan büyülü bir dönemdir. Bebeğe ihtiyaç duyduğu tüm besin öğelerini veren, onu besleyip büyüten, enfeksiyonlardan koruyan, bebeğe psikolojik doyum sağlayan anne sütü tam bir mucizedir.

Her zaman olduğu gibi kış mevsiminde de bebeklerin bakımına ve beslenmesine çok özen göstermek gerekiyor. Kış hastalıklarına yakalanmaması ve büyümesinin en iyi şekilde sürmesi için bebeğinizi emzirmeniz önemlidir.

Birçok aile çocukların yemek yememesinden yakınır. Zaman zaman bu sorun ailede huzurun kaçmasına neden olabilir. Çocuklar özellikle "Hayır' dönemlerinde (yaklaşık 18 ay ne 3 yaş arası) anne ve babasına karşı çıkmanın ve kişiliğini ispatlamanın bir şeklini de yemeklerde gösterirler.

Obezite vücutta artmış yağ kitlesini ifade eder. Günümüzde obezite çocukluk çağının en yaygın kronik hastalığı haline gelmiştir. Çocukluk obezitesi erişkin obezitesine dönüşeceğinden çocukluk obezitesinin önlenmesi erişkin obezitesinin önlenmesi açısından da son derece önemlidir.

İştahsızlık, çocuklarda sıklıkla görülen bir problemdir ve genel anlamda beslenme sırasında yeterli gıda alınmaması olarak bilinir. Çocuklarda iştahsızlık sorunun birçok nedenleri bulunmaktadır. Bunların başında psikolojik faktörler gelir. Ancak kulak, boğaz ağrıları, idrar yolu enfeksiyonu, alerjik hastalıklar da iştahsızlığa neden olabilmektedir.

Beslenme doğumla birlikte ebeveyn çocuk ilişkisinin en önemli unsurlarından biri olarak aile gündemine yerleşir. Emzirmeyle başlayan bu serüven uzun yıllar ebeveynlerle çocuklar arasında sıklıkla çekişme yaralan bir mesele halini alır.

Site İçi Arama