Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Gezen Çocuk Festivali -- "İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Belediyesinin katkıları ile ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."
çocuk jinekolojik tedavi

Yeni doğan kız çocuğunun jinekolojik muayenesinin doğumdan hemen sonra başlamaktadır. Kız çocuklarında vajinal bölgede bulunan dış dudaklar anne rahminden gelen östrojen hormonu nedeniyle büyük ve kabarıktır.

Bu kabarıklık ilk 40 gün devam edecektir. İlk bir buçuk aydan sonra, 9 -14 yaş arası beklenen ergenliğe kadar yumurtalıklardan hormon salgılanmayacağı için dış dudaklar tekrar incelenecek ve küçülecektir.

Ayrıca, ilk 40 gün plasentadan gelen östrojen hormonu etkisiyle kız bebeklerde artmış bir akıntı bazılarında da adet kanaması gibi kanama gözlenebilecektir. Yeni doğan kız bebeğin dış genital organlarındaki anormal görüntü, klitorisin penis gibi büyümesi yüzde 90 olasılıkla doğuştan emzim eksikliğine bağlı böbrek üstü bezinden aşırı erkeklik hormonu üretilmesindendir ve tedaviye hemen başlanmalıdır.

Yeni doğan kız çocuğunda dış dudaklar Elle birbirinden uzaklaştırıldığında vajinal açıklık kolaylıkla görülmelidir. Vajinal delik saptanamadığında kızlık zarının doğuştan kapalı olma durumu akla gelmelidir. Ergenlik döneminde başlayacak olan adet kanaması kızlık zarının kapalı olmasından dolayı dışarı çıkamayacağı için adet olmadan önce küçük bir operasyonla kızlık zarı açılmalıdır. Ayrıca, yeni doğanda en geç iki gün içinde idrar ve dışkılamanın gözlenmesi gerekmektedir.

Yeni doğan dönemden 9 -14 yaş arası başlayan ergenliğe kadar olan çocukluk döneminde kız çocuklarında akıntı, kaşıntı, idrarda yanma, kasık ağrıları ve ciltte renk değişikliği gözlenebilmektedir. Dış genital organ enfeksiyonlarının bu yaştaki kız çocuklarında çok sık görülmekte bunun da en önemli nedeni ise dış genital organın ince, yağsız ve kıldan yoksun olmasından kaynaklanmasıdır.

Kız çocuklarına verilecek doğru hijyenik eğitimlerle bu sorunun önüne geçilebilmektedir. Hijyen sağlamak için günlük yaşantıda yünlü, pamuklu iç çamaşırı tercih edilmeli, günlük iç çamaşırı değiştirilmeli, banyo ve tuvaletten sonra vajinal bölge çabuk kurulanmalıdır.

Vajinadan kanlı, kötü kokulu akıntı görüldüğünde vajina içinde olabilecek bir yabancı cismin akla gelebilmektedir. Kız çocuklarında akıntıda artma her zaman patolojik kabul edilmeyebilir. Ergenlik ve ilk adet kanaması gelmeden önce (9- 14 yaş arası) yumurtalıklardan salgılanan östrojen hormonu etkisiyle artan berrak akıntı doğal ve fizyolojiktir, tedavi gerektirmez.

Bazı kız çocuklarında vajina hiç gelişmemiş olabilir. Beş binde bir karşılaşılan vajinal agenezi durumunda rahim gelişimi de değişik düzeylerde bozulmuş olabilir. Bundan dolayı 0-14 yaş grubundaki kız çocuklarında meydana gelen rahatsızlıklarının erişkin dönemde meydana gelen rahatsızlıklarla aynı tutulmaması ve yapılacak jinekolojik muayenenin kendine özgü özellikleri olması gerekmektedir.

bigdata kurtarma

Hafta Hafta Gebelik

ünlülerin güzellik sırları

tüp bebek uygulamaları

En meşhur diyetler

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top