Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Gezen Çocuk Festivali -- "İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Belediyesinin katkıları ile ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."
Bebek cinsiyeti

 "Cinsiyet"i belirleyen faktörler; genetik yapı, cinsiyet hormonları ve etkileri, cinsel organ yapısı ve çevresel faktörlerdir.

 Genetik yapı özellikleri: Cinsiyetin belirlenmesindeki ilk aşama, 23,X kromozom yapısındaki bir yumurtanın, bir sperm (23,X ya da 23,Y kromozom yapısındaki) ile birleşmesidir. Bu birleşme sonucunda, erkeklerde 46,XY kromozom yapısı, kadınlarda ise 46,XX kromozom yapısı oluşur. Erkeklerde testisin oluşmasını Y kromozomu üzerindeki SRY geni sağlar. SRY geni dışında başka faktörler de testis oluşumunda rol alır.

Hormonlar ve reseptör fonksiyonları:Testislerde bulunan hücreler, iç ve dış organların yapısını belirleyen erkeklik hormonunu (testosteron) yaparlar. Cinsel organların erkek yönünde gelişmesi için testosteron ve dihidrotestosterona, ayrıca bu hormonların etkisine cevap verecek hücrelere ihtiyaç vardır.

Cinsel organ yapısal özellikleri:Testosteron ve dihidrotestosteron etkisi ile cinsel organ yapıları erkek yönünde (penis, torba ve içindeki testisler) gelişir. Testosteron ve dihidrotestosteron etkisi yoksa, cinsel organ yapıları dişi yönde (klitoris, rahim ve vajen) gelişir.

Çevresel faktörler:Sağlıklı cinsel gelişim, cinsel organ yapısına bağlı olmakla beraber, kişinin yetiştirildiği ortam ve çevresel faktörler ile de yakın ilişkilidir. Cinsiyete uygun isim, kıyafet, oyun, oyuncak ve meslek tercihleri çocuklarda ve genç erişkinlerde cinsel gelişimi etkiler.

Yukarıdaki bilgilerden anlaşıldığı üzere, "cins" ya da "sex" sözcükleri, kişinin anatomik yapısını erkek ya da dişi yönde belirlerken, "cinsiyet" sözcüğü kişinin psikolojik, sosyal, kültürel gelişimini ve tercihlerini de içine alan bir terimdir.

"Cinsel gelişim kusuru" nedir?

Kromozom/genetik yapı: 45X/46XY, 46XX/46XY, 45X, 47XXY gibi, normalden farklı kromozom yapılarında cinsel gelişim kusuru görülür. Bu genetik yapılardan birisine sahip olan bebeklerin testis/overlerinde yapısal ve fonksiyonel kusurlar oluşur.

Testis/over yapısal-fonksiyonel kusuru ve enzim eksiklikleri (hormon sentezi kusuru): Yapısal kusurlar arasında "tam gonad disgenezisi", "kısmi gonad disgenezisi", "gonad regresyonu", "ovotestiküler gonad", "testis disgenezisi" bulunur. Androjen sentezi kusuru sıklıkla "5-alfa redüktaz", "3-beta hidroksisteroid redüktaz", "17-beta hidroksisteroid redüktaz" enzimlerinin eksiklikleri ile görülür.

Hormon etkileşim sorunları (hormon reseptörü kusuru): Hormon reseptörü kusurlarında dokuların androjene cevabı yoktur; testis ve androjen varlığına rağmen cinsel organ yapısı kız yönünde gelişir.

Cinsel gelişim kusurları, cinsel organlarda gözle görülebilecek farklılıklara neden olabileceği gibi, bazen dışarıdan fark edilmeyebilir. Farklı özellikler gösteren cinsel organ yapısı, 1000 - 1500 bebekten birisinde görülebilir. Anne karnında gelişen embriyonda, her organ için farklı bir gelişim süreci vardır. Embriyonik takvim denilen bu gelişim süreci, özellikle erkek çocuğun cinsel organı için çok karmaşıktır. Bu sebeple, cinsel gelişim kusurları erkek çocuklarında daha fazla görülmektedir.

"Cinsel gelişim kusuru" (ingilizcesi: Disorders of Sex Development) bazen "intersex" olarak da ifade edilir. Sözlük anlamına bakıldığında; "kişinin heriki cinsiyet özelliklerini göstermesi" olarak tarif edilmiştir. Ancak,"her iki cinsiyetin özellikleri" (genetik, fiziksel, düşünsel, kimlik özellikleri) farklılık gösterebilir. Bu nedenle, "çift cinsiyet" sözcüğünün kullanılması oldukça yanlıştır ve çocuklar için travmatiktir.

Sık görülen cinsel gelişim kusurları arasında; inmemiş testis, mikropenis, hipospadiyas, konjenital adrenal hiperplazi, androjen duyarsızlığı, hipogonadizm, epispadiyas ve mesane ekstrofisi bulunur.

Cinsel gelişim kusurlarının sebepleri nelerdir?

Cinsel gelişim kusurlarının sebeplerinin başında akraba evliliği gelir. Akraba evliliğinden doğan bebeklerde kromozom ya da genetik sorunların görülmesi sıktır. Çevresel faktörler (endokrin saptırıcı/bozucu maddeler) cinsel gelişim kusuru nedeni olabilir. Bu maddeler arasında sebze ve meyveleri daha çabuk büyütmede kullanılan fitoöstrojenler, tarım ve bağcılıkta asıl ürüne zarar veren canlıları yok etmek için kullanılan zehirler, kozmetikler ve plastik mutfak eşyalarında bulunan benzofenon bulunur. Gebe anne tarafından alındıklarında, göbek kordonu yoluyla bebeğe geçerek, bebeğin cinsel organ yapısının gelişmesinde duraklama ya da normalden sapmaya yol açabilirler. Özellikle erkek bebeklerin cinsel organ gelişiminde etkilidirler.

Cinsel gelişim kusurlarının eşcinsellik ile hiçbir ilgisi yoktur, ailelerin çocuklarıyla ilgili bu korkuya kapılması gereksizdir.

Cinsel gelişim kusurlu bir bebek, tanı ve tedavi için mutlaka bu konuda tecrübeli bir hekime (çocuk endokrinolojisi, çocuk cerrahisi, çocuk ürolojisi uzmanına) götürülmelidir. Bu durumun utanılacak bir yönü yoktur. İleri derecede cinsel gelişim kusuru, bazen aile tarafından zorlukla kabul edilir. Bebeğe isim verilmesi, kıyafetlerinin alınması, nüfusa kaydedilmesi başlıca sorunlar arasındadır. Yapılacak testler, hormon değerlerinin ve kromozom yapısının belirlenmesi zaman alabilir. Bu süreçte, ailenin bebeğe her iki cinsiyetin de kullanabileceği bir isim vermesi, nüfus cüzdanı için beklemesi, çok yakın akrabalar dışında kimseye bu durumdan bahsetmemesi, ev ziyaretlerini bir süre ertelemesi gerekir. Elde edilen sonuçların endokrinoloji, psikiyatri, genetik ve cerrahi açılardan değerlendirilmesi şarttır. Özellikle ileri yaşlarında çocuğa verilebilecek dürüst ve doğru cevaplar için, özel bir durumun varlığını kabullenmek şarttır.

Cinsel gelişimi ilgilendiren sorunlar, diğer tüm organlarımızı ilgilendiren hastalıklar gibi tedavi edilebilirler. Cinsel gelişim kusuru gösteren bir bebeğin ameliyat gereksinimi olup olmadığına, bu konudaki uzman hekimlerin karar vermesi gerekir. Hafif derecedeki cinsel organ gelişim kusurları ameliyat ile düzeltilebilir. Farklılık olarak kabul edilmesi gereken bazı kusurların ise, ameliyat edilmesi gerekmez, ancak, ailenin ve çocuğun psikolojik destek alması gerekebilir.

Yeni doğan döneminde Bu dönemde, bebeğin çocuk hastalıkları yeni doğanve/veya endokrinoloji uzmanı tarafından değerlendirilmesi çok önemlidir. Kan örneği alınarak hormon değerleri belirlenir. Bebeğin dışarıdan görülen cinsel organı yanında, iç organlarının da değerlendirilmesi gerekebilir. Bu amaçla, ultrasonografi ve endoskopi yapılır; konuyla ilgilenen radyoloji ve çocuk cerrahisi uzmanı görüşü alınır. Yeni doğan döneminde cinsiyetin doğru yönde belirlenmesi yeterlidir, nadiren ameliyat gerekir. Ancak, ileri derecedeki cinsel gelişim kusurları ilk 1 yaş içinde ameliyat edilmelidir (cinsel kimlik gelişimi oluşmadan önce!). Erkek çocuklarında görülen hipospadiyas, 6 ay - 1 yaş arasında ameliyat edilmelidir.

1 - 3 yaş arasında cinsel kimlik gelişimi oluşur. Çocuk, kendisini erkek ya da kız olarak fark etmeye başlar; oyuncak, kıyafet, arkadaş ve oyun tercihlerini yapar. İlk bir yaş geçirildiğinde, bu dönemde de ameliyat yapılabilir. Çocuğun cinsiyetinin yanlış yönde seçilmesi ve 3./4. yaşın geçirilmesi, oldukça büyük sorunları beraberinde getirir. 3-4 yaşlarından sonra cinsiyetin ters yönde değiştirilmesi sıklıkla mümkün değildir. Çocuğun testise sahip olması, hormon değerleri, iç organ yapısal özellikleri ve ileride geliştirebileceği cinsel kimlik ve cinsel tercih özellikleri nedeniyle, geri dönüşü olmayan ameliyatların yapılmaması gerekir. Erkek çocuklarında görülen inmemiş testis, sıklıkla ilk 1 yaş içerisinde ameliyat ile indirilir.

3 - 4 yaşından sonra tespit edilen cinsel gelişim kusurlarında, çocukta fonksiyonel sorunlara sebep olan anatomik yapıların (örnek: ürogenital sinüs, hipospadiyas) ameliyat ile düzeltilmesi gereklidir. Nadiren, kusurlu olan testis ya da yumurtalık dokusunun (tümör oluşumunu engellemek amacıyla!) çıkarılması gerekir.

bigdata kurtarma

Hafta Hafta Gebelik

ünlülerin güzellik sırları

tüp bebek uygulamaları

En meşhur diyetler

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top