Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ya­sak­lan­ma­ya­ca­ğı bü­yük ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Gezen Çocuk Festivali -- "İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Belediyesinin katkıları ile ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."
Cinsel gelişim - sünnet

Çocukluk çağında en sık olarak yapılan cerrahi işlem sünnettir. Sünnet başlıca iki nedenle yapılır: Birincisi, olarak çok eski zamanlardan bu yana yapıla gelen bir işlem olmasıdır. İkincisi ise, tıbbi açıdan bir gereklilik söz konusudur. Ancak, hangi nedenle olursa olsun, akıllarda olan ortak soru, sünnetine ne zaman yapılması gerektiğidir.

Bu konuda anne ve babanın aklını karıştıracak o kadar çok ve farklı görüşler vardır ki, hani deyim yerindeyse, her kafadan bir ses çıkmaktadır. Yenidoğan döneminde sünnet yapılmasının zararlı olacağından tutun da, belli yaşlarda yapılan sünnetin çocuğun ilerideki ruhsal yaşamında ciddi sorunlar oluşturacağına dek birbirinden farklı pek çok görüş, çocuğunu sünnet ettirmek isteyen ailelerin karar vermesini iyiden iyiye zorlaştırmaktadır.

Herşeyden önce bilinmelidir ki, sünnet cerrahi bir işlemdir. Çocuklarda sünnet dahil en küçük cerrahi işlemlerinin bile, mutlaka cerrahi ilkelere uyularak yapılması gerekir. İşlem öncesi hazırlıklar tam ve uygun olarak yapılıp, cerrahi ilkelerin titizlikle uygulandığı uygun ortamlarda ve deneyimli hekimler tarafından gerçekleştirildiğinde, herhangi bir sorunla karşılaşılmaz.

 

 

 

Sünnet her ne kadar antik çağlardan bu yana yapılmakta olan bir işlemse de, çocuklarda günümüzdeki anlamıyla cerrahi işlemlerin uygulanması, ancak ikinci dünya savaşı sonrasına denk gelir. Önceleri büyük insanların küçük hali olarak görülen ve sanki büyüklerde görülen sorunların daha hafif hallerinin çocuklarda da olabileceği, dolayısı ile bunların erişkin hastalıklarına bakan hekimler tarafından, belki de daha kolay bir şekilde tedavi edilebileceği görüşü, 50'li yıllardan sonra tümüyle değişmiştir.

Çocuk cerrahisinin bir tıp dalı olarak kabul edilmesiyle birlikte, çocukluk yaşlarında görülen doğumsal ve diğer nedenli tüm cerrahi sorunların tedavileri, bu konuda özel eğitim almış hekimler tarafından yapılmaya başlanmıştır. 80'li yıllardan sonra ise, bu kez yenidoğan yoğun bakım birimlerinin kurulmasıyla prematüre bebeklerde saptanan cerrahi sorunların tedavileri de yapılabilmeye başlanmıştır. Günümüzde artık anne karnından başlayarak erişkin döneme dek her yaştaki çocuklar, kimi alanlarda özel olarak uzmanlaşmış hekimler olmak üzere, çocuk cerrahları tarafından ameliyat edilebilmektedir.

Çok değil, bundan yirmi yıl önce, sünnet için en uygun yaş çocuk okula başlamadan önceki zamandı. O zamanlar hocalarımız küçük çocukların sünnet olmalarına kesinlikle karşıydılar. Ancak, gerek anestezi yöntemlerinin gelişmesi ve yeni ilaçların gündeme gelmesi, gerekse çocuklara uygun cerrahi aygıtların kullanıma girmesiyle, daha küçük yaşlarda da sünnet yapılmaya başlandı. Günümüzde, mutlaka önceden hazırlıkların tam olması kaydıyla, sünnet uygun anestezi-anajezi ve cerrahi yöntemler ile her yaşta yapılabilmektedir.

Sünnetin, doğumdan sonraki ilk 28 günü kapsayan yenidoğan dönemi içerisinde yapılmasının hiçbir sakıncası yoktur. Doğumdan sonraki ilk 24 saatten sonra, eğer bebekte herhangi bir sorun yoksa sünnet yapılabilir. Anne henüz hastaneden taburcu olmadan sünnet gerçekleştirilebilir. Temizliğe özen gösterildiği sürece, bebeğin altının bezleniyor olması ya da idrar ve dışkının sünnet yarasına bulaşması herhangi bir sorun oluşturmaz. Yaranın çabuk iyileşmesi, lokal anestezi ile yapılabilmesi, daha az analjezi (ağrı kesici) gerektirmesi ve bebeğin tepkisinin hemen hiç olmaması, sünnetin yenidoğan döneminde yapılmasının önemli avantajlarıdır.

Bu dönemde yapılan sünnetin bazı önemli özellikleri vardır. Bebeklik çağında sünnet derisi penisin uç kısmına yapışıktır. Sünnet sırasında fizyolojik fimozis olarak adlandırılan bu doğal yapışıklığın özenli bir şekilde ve tümüyle açılması gerekir. Eğer yapışıklık yeterince açılmayacak olursa, geride yeniden çıkarılması gereken fazla deri kalabilir. Bu nedenle, küçük bebeklerde klasik yöntem ile sünnet yapılması çok daha uygun bir yaklaşımdır. Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise, uygulanacak lokal anestezik ilaç ve dozudur.

Öncelikle ilaç içinde damarların daralmasına yol açan adrenalin olmamalıdır. Fazla dozda uygulanan bazı lokal anestezikler, kana karıştıklarında mavi bebek sendromu olarak adlandırılan methemogobinemi gelişmesine yol açabilir. Bebeklerin kanında yetişkin tipte hemoglobinin henüz yeterli düzeyde olmaması, bu durumun ortaya çıkmasına neden olabilir. Bebeklerin büyük çoğunluğu oksijen uygulaması ile kısa sürede düzelir. En sık olarak görülebilecek kanama ve enfeksiyon riski, eğer sünnet cerrahi ilkelere uygun olarak yapılırsa, en az düzeyde olacaktır.

 

 

 

Sünnet sonrasında bebeklerin özel bir bakıma gereksinmeleri yoktur. Çoğu bebekte ilk 24 satten sonra ağrı kesici vermeye gerek bile kalmaz. Yapışık olan sünnet derisinin sıyrıldığı yerde, aynen bıçağın deriyi sıyırmasına benzer bir görünüm oluşur. Bu dokunun iyileşmesi için yara iyileşmesini hızlandırıcı pomadlarm uygulanması yeterlidir. Sünnet kesişine su değmemesi düşüncesi de doğru deği Idir. Sünnetten 24 saat sonra bebeğin banyosu yaptırılabilir. Klasik sünnette yara iyileşmesini hızlandırmak için koyulan çok ince dikişler birkaç hafta içerisinde eriyerek yok olur.

Yenidoğan sünnetlerinin de, aynen diğer çocuklarda olduğu gibi, mutlaka steril cerrahi ortamlarda ve cerrahi ilkelere uyularak yapılması gerekir. Bu koşullara uyulduğunda, sünnet yenidoğan döneminde de rahatlıkla yapılabilir. Çocuklarda yapılacak her cerrahi işlemde olduğu gibi, sünnet de, mutlaka işi sadece çocuk olan, bir başka deyişle sadece çocuklarla uğraşan hekimler tarafından yapılmalıdır.

bigdata kurtarma

Hafta Hafta Gebelik

ünlülerin güzellik sırları

tüp bebek uygulamaları

En meşhur diyetler

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top