Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Gezen Çocuk Festivali -- "İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Belediyesinin katkıları ile ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."

Bazı çocuklar harfleri ters okuyup, yanlış seslendirebiliyorlar. Bazıları oldukça yavaş okurken, bir yandan da benzer harfleri birbirine karıştırıyor. Bu durum karşısında ise ailelerin tepkileri genellikle şöyle oluyor: “Okumayı sevmiyor, hiç hevesi yok, yazmaya karşı isteksiz.” Ancak bu şekilde bir yorum çocukların bunu bilerek yaptıkları çıkarımını doğuruyor ki durum hiç de isteyip istememe meselesi değil.

Hiçbir çocuk bilinçli olarak harfleri tersten okumaz ya da rakamları birbirine karıştırmaz. Bu durum özel öğrenme güçlüğünün alt tipi olan disleksi rahatsızlığından kaynaklanıyor. Okuma bozukluğu olarak da adlandırılan disleksi fark edilmediği takdirde çocuğun okul hayatının tam bir kabusa dönüşmesine sebep oluyor.

Disleksi Nedir?

Disleksi, özgül öğrenme bozukluğunun bir alt tipidir. Özgül öğrenme bozukluğunda çocuklar ait oldukları gelişim dönemindeyken kendilerinden beklenen bazı becerileri yerine getirmekte zorlanırlar.

 

 

Disleksi rahatsızlığı olan bir çocuk okuma, yazma, okuduğunu anlama, sayma gibi becerilerin bir ya da birkaçını yerine getirmekte zorluk çeker.  Çocuk genel olarak okuma becerisinde zayıflık gösteriyorsa bunun adı disleksi iken, yazı yazma becerisinde sorun yaşadığında adında disgrafi, matematik becerisinde yaşanan zorlukta ise adı diskalkuli olur. Ve genellikle öğrenme güçlüğü çeken çocuklarda birden fazla alanda zorlanma görülür.

Çocuklar heceleyerek ve yavaş yavaş okuyabilirler, bazı seslerin harf karşılığını öğrenmekte zorlanırlar, okumaya geçmekte güçlük yaşarlar, hece atlama ya da hece ekleme, kelimeler arasında uzun boşluklar bırakma, sayıları birbirine karıştırma gibi zorlanma durumları söz konusu olabilir.

Eğer çocuğunuzda disleksi varsa buna başka sorunların da eşlik ettiğini gözlemleyebilirsiniz. Genellikle sağ – sol, ileri – geri ayrımını yapmakta zorlanırlar. Bunun yanı sıra ayakkabı bağlamak, ip atlamak, topa vurmak gibi beceriler söz konusu olduğunda zorlanırlar. Disleksinin belirtileri her çocukta aynı düzeyde olmayabilir. Her çocuğun zorlandığı alan farklı olabilir. Genellikle disleksi olan çocuklarda dikkat eksikliği ve unutkanlık da eşlik edebilir.

Disleksinin Sebebi Ne?

Disleksinin nedenlerini araştırmak amacı ile çok fazla sayıda çalışma yapılıp, onlarca hipotez ortaya atılmıştır. Çoğu çalışmadan elde edilen bulgulara baktığımızda disleksinin merkezi sinir sisteminden yani beyindeki yapısal ve işlevsel bozukluktan kaynaklandığını görüyoruz. Aslında baktığımızda öğrenme bozuklukları da tıpkı dikkat eksikliği ve hiperaktivite Bozukluğunda olduğu gibi diğer nörogelişimsel bozukluklarla da görülebilen bir sorundur. Genetik temelleri olduğu için aileden birinde görülen öğrenme bozukluğunun diğer aile üyelerinde de olması olasıdır. Öğrenme bozukluğu tek başına genetik etkenlerden kaynaklı değildir. Çevresel faktörlerin etkileşimi ile oluşan bir rahatsızlıktır.

Öğrenme Bozukluğunun genetik altyapısı olduğundan ve beynin yapısal bozukluklarından kaynaklandığını söylerken bunun zekayla herhangi bir ilgisi olmadığını vurgulamak gerek. Disleksi zeka geriliğinden kaynaklanan bir rahatsızlık değildir. Disleksi de çocuğun akademik başarısı zayıf olması diğer alanlarda da zayıf olacağını göstermez. Çocuğun el becerisi yüksek olabilir, farklı yetenekleri olabilir. Becerikli olduğu alanları bulup çocuğu ona yönlendirmek gerekir.

 

 

Disleksi Tanısı Ne Zaman Konulur?

Erken tanı hayat kurtarır ilkesi disleksi için de geçerlidir. Çünkü genellikle disleksi olan çocukların canı istemediği için dersi dinlemediği, ödevini yapmadığı, okuma yazmayı öğrenmediği düşünülür. Ailesi, öğretmenleri ya da yakın çevresi tarafından çocuğun öğrenmeye yönelik olumsuz tutumu bilerek yapıyormuş gibi algılanır.

Halbuki öğrenme güçlüğü yaşayan çocuk kendisiyle ilgili bir çaba içerisindedir. Her ne kadar çaba gösterse de anlaşılmaması ve kendini ifade edememesi benlik saygısına zarar verir. Dolayısı ile disleksi ne kadar erken fark edilip tanı konulursa tedavi sürecinden sonuç almak da o kadar kolay olur. Erken tanı için çocuktan gelen belirtileri iyi gözlemlemek ve dikkate almak gerekir.

Psikolojik Danışman Gülbahar Bozkurt

https://www.gulbaharbozkurt.com/

Ayvalı Mah. 209. Cd. No:1/3 Etlik ANKARA

0 552 508 8298

bigdata kurtarma

Hafta Hafta Gebelik

ünlülerin güzellik sırları

tüp bebek uygulamaları

En meşhur diyetler

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top