Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Gezen Çocuk Festivali -- "İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Belediyesinin katkıları ile ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."

Teknolojinin gelişimi ile birlikle insan hayatı da pek çok yönden değişti. Hayatımızı oldukça kolaylaştıran teknoloji insanların vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Hem de öyle bir parça oldu ki bizi kendine bağımlı hale getirdi.

Günümüz dünyasında bağımlılık kavramı yeni bir boyut kazandı. Bunların başında günlük hayatımızı olumsuz yönde etkileyen İnternet bağımlılığı gelmektedir.

Peki bağımlılık nedir?

Bağımlılık; bir kişinin bağımlı olduğu nesneden uzak kalamaması ve bu nesneye ulaşamadığında yoksunluk belirtileri göstermesi, kişinin arama davranışı içine girmesi şeklinde tanımlanabilir.

 

 

Bağımlılık tanımından da yola çıkarak anlayacağımız gibi, internet ve bilgisayar bağımlılığı hayatımızı etkileyen ve kolaylıkla vazgeçemeyeceğimiz bir sorundur, önemli olan internet ve bilgisayarı kendi yararımız için kullanmayı bilmektir. İnternetin günümüzün en vazgeçilmez araçlarından biri olduğunu inkâr edemeyiz. Bunda en büyük etken internetin insanlara oldukça büyük özgürlük alanı sağlamasıdır Internet ile birlikte bilmediğiniz, merak etliğiniz her şeyi öğrenebiliyorsunuz.

Sanal isimler kullanarak yeni kimlik kazanabiliyorsunuz ve kim olmak isliyorsanız o kişi olabiliyorsunuz. Bazı insanlar karşısındaki kişiyle yüz yüze konuşurken zorluk çeker ve toplulukla kendisini fazla ifade edemez, ama internet sayesinde konuştukları kişi ile yüz yüze gelmeden içlerinden geldiği gibi konuşabildikleri ve islediklerini söyleyebildikleri için rahat hareket eder.

Şuraya kadar anlatılanlar internet ve bilgisayarın bize sunmuş olduğu faydaları gösteriyor ancak günlük hayatta oldukça (azla kullanılan bilgisayar ve internet, zamanla kişilerde bağımlılığın ortaya çıkmasına neden oluyor. Yapılan araştırmalar sonucunda Bilgi Teknolojileri ve iletişim Kurumu Başkanı Dr. Tayfun Açarer, Türkiye'nin internet kullanımında dünya sıralamasında 12'ncı sırada yer aldığını ve sosyal paylaşım sitesi olan Facebook'ta ise dünyada ikinci sırada yer aldığını açıkladı Internet dünyada en çok eğlence amaçlı kullanılıyor. Türkiye'de de bu durum farklı değil.

Bilgisayarın çocuklar üzerindeki etkileri:

Sabahlara kadar oynanan bilgisayar oyunları, çocuklarımızın ders çalışmasına ve sosyalleşmesine engel teşkil etmektedir. Çocuklar, özellikle ev ödevlerini yaparken sadece bilgisayar ve internet ile yetinebilmektedirler. Neredeyse her çocuğun internet üzerinden iletişim kurduğunu görmekteyiz ancak bu iletişim zaman açısından sorun oluşturmaktadır. Bundan daha önemlisi yabancı kişilerle yapılan konuşmalar beraberinde risk de getirmektedir.

Çocuklar kendisinden yaşça büyük ve kötü niyetli kişilerle ve hiç tanımadıkları kişilerle konuşabilir ve bu kişilerin çocuklarımıza zararı dokunabilir. Sanal dünya içinde kaybolan çocuğun gelişimi olumsuz etkilenir ve sosyal yaşamdan kopar. Dışarıda ya da okulda arkadaşlarıyla etkileşimde olmak yerine eve kapanarak ve özelikle şiddet içerikli oyunlar oynayan çocuklarda fiziksel, psikolojik ve sosyal gelişim açısından büyük sorunlar görülmektedir

Aslında bağımlılık tehlikesi sadece çocuklar ve gençler için geçerli değildir. Yetişkinler de risk altındadır. İnternet bağımlılığı evli ciltlerin boşanmasına neden olmaktadır. Yapılan araştırmalara göre internet ve bilgisayar her dört çiften birinin boşanma sebebi olarak gösterilmekledir. Ebeveynlerin çocuklarıyla ilgilenmek yerine internetle uğraşmaları, anne- babasıyla iletişim kuramayan, hırçın, içine kapanık çocukların yetişmesine neden olmaktadır.

 

 

İnternet başında saatlerce hiç hareket etmeden oturan ve genellikle bir şeyler atıştıran İnsanlarda şişmanlık, şeker hastalığı, kireçlenme gibi sağlık sorunlarıyla oldukça fazla karşılaşıldığı tespit edilmiştir. İnternet bağımlılığı ile birlikte görülen sosyal fobi, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, depresyon gibi birtakım psikiyatrik sorunlardan söz edebiliriz.

Peki faydalı olduğu kadar zararları da olan internet bağımlılığından korunma yollan nelerdir?

İnternet büyük bir bilgi kaynağı olmasına karşın, bilinçsiz kullanımlarda bağımlılık oluşturabiliyor. Bu bağımlılıktan korunmak için ilk önce kişi internetle aşırı vakit geçirdiğinin ve bu durumun kendi yaşantısını olumsuz etkilediğini farkında olmalıdır. En önemlisi bireylerin bilgisayar başında geçirmiş olduğu süreyi gün geçitçe azaltmasıdır.

Sonuç olarak, internet bilinçli kullanıldığında ne kadar faydalı ise bilinçsiz kullanıldığında da o kadar zararlıdır. Sayılan tüm zararlarına rağmen internet ve bilgisayar haber alma eğitim, öğretim ve eğlence aracı olarak hayatımızda çok büyük öneme sahiptir. Bu yüzden internet ve bilgisayarı hayatımızdan çıkartmak yerine bir kullanıcı olmak için çaba göstermemiz gerekir.

bigdata kurtarma

Hafta Hafta Gebelik

ünlülerin güzellik sırları

tüp bebek uygulamaları

En meşhur diyetler

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top