Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Gezen Çocuk Festivali -- "İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Belediyesinin katkıları ile ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."
Aşı nedir

Aşı nedir?

Aşı insanlarda hastalık yapabilen mikropların veya bunların toksinlerinin (Antijen), çeşitli teknolojik işlemlerden geçirilerek hastalık yapıcı etkileri giderilen ve sağlam kişilere verilmesi için geliştirilen Biyolojik maddelerdir. Aşıların içindeki mikroplar ya ölüdür yada hastalık yapamayacak kadar zayıflatılmıştır.

Aşıların etkileri, doğal hastalığa benzer şekilde, bağışıklık sistemini uyarır, hafızasına alır ve o hastalığa karşı koruyucu madde yada savunma cisimcikleri (Antikor)oluşturur. Bu antikor vücutta uzun süre kalabilir, bu sürede aynı mikrop vücuda girdiğinde bağışıklık sistemi onu tanır ve mikrobun hastalık oluşturmasına fırsat vermeden onu yok eder.

Bu amaçla değişik tipte aşılar üretilmiştir.

Canlı aşılar: Aşı içerisindeki mikrop canlıdır fakat vücut içinde tamamen zararsız hale getirilmiştir. Verem, Kızamık kızamıkçık, kabakulak

Ölü aşılar: Aşıda bulunan aşı ölüdür, ancak vücutta bağışıklık sistemini uyararak, antikor oluşumunu sağlayacak özellikleri korunmuştur. Boğmaca aşısı gibi.

Toksoid aşılar: Mikropların ürettiği ve hastalığa neden olan zehirlerin (Toksin), hastalık yapıcı etkileri ortadan kaldırılarak kullanılan aşılardır. Difteri, Tetanoz aşıları gibi.

Subünit aşılar: Mikroplar öldürülerek onların küçük parçacıkları kullanılan aşılardır. Bu parçacıklar aynen mikrop gibi vücutta bağışıksal sistemi uyararak, hastalığa karşı koruyucu cisimcikler oluşturur. Hepatit B ve Grip aşılan gibi.

Aşı, kişileri hastalıklardan ve onların kötü sonuçlarından koruyabilmesi için sağlam ve risk altındaki kişilere uygulanır. Bazı aşılar tek bir seferde, bazıları belirli aralıklarla uygulandığında bağışıklık sağlar. Bu nedenle her hangi bir aşının etkili olabilmesi, kalıcı veya uzun süreli koruyucu olabilmesi için uygun dozda, belirli yaş ve aralıklarda yapılması ve tekrarı gerekir.

Bu gün için aşıyla önlenebilen hastalıklar olarak, Verem, Kızamık, kızamıkçık, kabakulak, Difteri, Boğmaca, Tetanoz, Çocuk felci, Su çiçeği, Pnomokok (Zatürre), Hepatit B ve A, Menenjit (Hib ), Erişkin Menengit (Meningokok), ishal (Rota), Kuduz gibi hastalıklar vardır Dünyada her yıl 2.5 milyon çocuk aşı ile önlenebilir hastalıklar nedeni ile ölmektedir. Ülkemiz ölçeğinde bu rakam yılda yaklaşık 50.000 çocuk anlamına gelmektedir.

Bu gün her çocuğun aşılanma ve ölümcül hastalıklardan korunma hakkı vardır. Aşılar enfeksiyon hastalıklarıyla savaşta ve onların ortadan kaldırılmasında en önemli silahtır.

Aşı uygulamaları etkin, maliyeti ucuz ve güvenli bil silah olarak insanlık tarihinin en önemli sağlıklı uygulamalarındandır. Bu yolla örneğin Çiçek hastalığı! tamamen ortadan kalkmış, aralarında ülkemizin de bulunduğu batı yarım kürede Çocuk Felci kalmamış ve Kızamık çok azalmıştır. Antibiyotikler dahil hiç bir önlem enfeksiyon hastalıklarına yakalanma ve bu hastalıklara bağlı ölümleri aşılar kadar azaltamaz. Aşılar sadece yapılan çocukları korumuyor aynı zamanda aşılanmış çocuklar sayesinde, hastalık mikrobunun ve hastalığın kişilerarası yayılımını önleyerek tüm toplumu da korumaktadır. Aşılamanın amacı bebekleri, çocuklara yada erişkinleri hastalığa yakalanma riskinin en yüksel olduğu dönemden önce aşılayarak bu hastalıklara yakalanmasını önlemektir.

Aşılamada ana hedef ülke çapında bir yaşın altındaki çocukların en az %90 aşılanması olmalı ve her Anne-Babanın çocuklarının aşılanması konusunda bilgilendirilmesi ve bu konu üzerinde önemle durmaları sağlanmalıdır. Anne-Babaların üzerinde durması gereken en önemli nokta, bir çocuğun tam aşılı olabilmesi için ilk aşılama takvimine uymak ve ilk yaş içinde en az beş kez aşıya götürmektir.

Aşı uygulamalarında en önemli sorun değişik aşıların sık aralıklarla uygulanmasıdır. Bu durum aşı takvimine uymada zorluklar yaratmakta ve aşı uyumunu bozabilmektedir. Son yıllarda geliştirilen çoklu karma aşılar ile 4-5 aşı tek enjeksiyon (iğne yapılması) ile uygulanabilmektedir. Örneğin Aşı takvimindeki Difteri, Boğmaca, Tetanoz, Çocuk Felci, Hemofilis influenza (menengit) gibi 5 aşı tek enjeksiyonla uygulanmakta, son olarak Hepatitis B aşısı da eklenerek 6 hastalığa karşı tek aşı uygulaması yapılmaktadır. Ayrıca Kızamık, Kızamıkçık, ve Kabakulak aşıları da tek enjeksiyonla yapılmaktadır. Böylelikle hem maliyet düşmekte hem de enjeksiyon sayısı azalmakta, aşılanmaya uyum ve aşılanma oranları artırılabilmektedir.

Aşı yan etkileri neler olabilir?

Günümüz teknolojisi ile üretilen aşılarda yan etkiler çok azaltılmış hatta yok denecek düzeye gelmiştir. Bu gün için aşı uygulandıktan sonra aşı yerinde ağrı, kızarıklık ve şişlik gibi belirtiler çok nadir olarak görülebilmektedir, bunlarda kısa süreli olup, doktor tedavisi gerektirmeyen annelerin kolayca uygulayabileceği yüzeysel tedbirler gibi basit önlemlerin yanı sıra ağn, kesici ateş düşürücülerle kontrol edilebilen zararsız yan etkilerdir. Genelde eski kuşak boğmaca aşısı ile görülebilen havale geçirme artık çok nadir olmaktadır.

Ayrıca aşılara bağlı alerjik reaksiyonlar kişiye özgü olup genelleştirilemez. Bu tip etkiler grip aşısında yumurta antijeni, Karma aşılarda (DaBT, KKK, Suçiçeği) jelatin alerjisi ile ilişkili olabilmektedir.

Ancak bu reaksiyonlar hastalığın oluşmasıyla ortaya çıkabilecek ağır sonuçların yanında kıyaslanamayacak kadar önemsiz ve hafif kalmaktadır.

Buna rağmen herhangi bir aşı yapılması sonucunda ortaya çıkabilen en ufak reaksiyonu, sonraki aşı yapılmadan önce mutlaka doktora bildirilmelidir.

Bugün için aşı yapılmaması gereken durumlar, zannedildiğinin aksine çok sınırlıdır. Toplum tarafından yanlış yorumlanan ve çocuğun aşıya götürülmesini engelleyen aşağıdaki durumlarda aşı uygulaması ertelenmez aşı takvimine göre aşı uygulaması aynen devam edilir.

Aşı uygulamaları genel kuralları

-    Sağlık kurumuna herhangi bir nedenle başvuran başta bebek ve çocuk aşılanma durumu kontrol edilmeli, aşılamak için her fırsat değerlendirilmelidir. Kaçırılmış fırsatlar en aza indirilmelidir.

-   Birden fazla aşı aynı anda yapılabilir. BCG, OPA, DaBT-İPA-Hib, KKK ve Hepatit B aşılarının aynı gün yapılmasında bir sakınca yoktur. Ayrı ayrı enjektörler ile farklı ekstremrtelerden yapılır, iki aşının uygulanma bölgesi arasında en az 2 cm. mesafe olmalıdır.

-    12 aya kadar bebeklerde intramuskuler uygulama için uyluğun orta veya üst 1/3 kısmında vastus lateralis kasının ön yan bölümü kullanılır.

-    Aşılamada iki doz arasında olması gereken en az sürelere mutlaka uyulmalıdır.

-    Aşı takviminde belirtilen uygulama zamanları ve uygulama aralıkların uymak esastır.

-    Aradan uzun bir süre geçmiş olsa bile, aşılamaya kalınan yerden devam edilir.

-    Parenteral (enjeksiyonla) uygulanan iki canlı viral aşı aynı anda uygulanabilir, aynı anda uygulanmayacaksa aralarında en az 4 hafta süre bırakılması gerekir.

-    Aşılama öncesi aşı kontrendikasyonları mutlaka! sorgulanmalıdır.

-    Herhangi bir yaş grubunda Hepatit B aşılaması yapılmadan önce Hepatit B'ye yönelik serolojik inceleme yapılmasına gerek yoktur.

-    Taşıyıcı olduğu bilinen anneden doğan bebeklere doğumdan sonraki ilk 12 saat içinde Hepatit B aşısı uygulanmalı, aynca doğumda aşı ile birlikte Hepatit immun globulini de yapılmalıdır.

-    BCG aşısı doğumdan itibaren yapılabilir, ancaJ uygulama kolaylığı, daha az komplikasyon olması ve immünitenin daha kuvvetli gelişmesi için 2 ayn1 doldurulduğunda uygulanmalıdır.

-    BCG yapıldığı bilinen çocuklarda (skar görülsün veya görülmesin) herhangi bir yaşta kontrol amacıyla TCT yapılmasına gerek yoktur ve bunun sonucuna göre BCG uygulaması gerekli değildir. 6 yaş üzerinde hiç aşılanmamış çocukta BCG gerekli değildir.

-    Genel ilke olarak gebelikte canlı aşılar yapılmamalıdır.

-    Her ne kadar kızamıkçık aşısına bağlı fetal anomaliye dair bir kanıt olmasa da, kızamıkçık veya KKK aşısı alanlar 4 hafta süre ile gebelikten korunmalıdır. Kızamıkçık aşılaması öncesi gebelik testi yapmaya gerek yoktur, gebe olup olmadığı sorularak aşı yapılmasına karar verilir.

-    Aşılanan her kişiye mutlaka aşı kartı verilmelidir.

Aşı uygulanmasına engel oluşturmayan durumlar

Aşağıda belirtilen durumlarda aşı uygulaması ertelenmez, aşı takvimine göre uygulamaya devam edilir.

-    Allerji ve astım (aşının belirli bir bileşenine karşı bilinen bir alerji dışında),

-    38.5 derecenin altında seyreden solunum yolu enfeksiyonu veya ishal gibi hafif hastalıklar, Ailede aşıyı takiben yan etki görülme öyküsü,

-    Ailede konvülsiyon, felç veya epilepsi bulunma öyküsü,

-    Antibiyotik tedavisi görme,

-    Anne sütü alma,

-    Kronik kalp, akciğer, böbrek veya karaciğer hastalıkları gibi kronik hastalıklar,

-    Serebral Palsi, Down Sendromu gibi kalıcı nörolojik durumlar,

-    Prematürite (aşılama ertelenmemelidir),

-    Ameliyat öncesi ve sonrası,

-    Malnütrisyon,

-    Yenidoğan sanlığı öyküsü,

-    Konvülsiyon öyküsü: aşılama sonrası ateş görülebileceğinden, febril konvülsiyon öyküsü olan çocuklarda ateş çıkması beklenen dönemde ateş düşürücü verilmesi uygundur. Çocuk antikonvülzan tedavi alıyorsa tedavisine aksatılmadan devam edilmelidir.

-    Aşı öncesi genel durumu iyi, sağlıklı çocuklarınateşinin ölçülmesine ve fizik muayene yapılmasına gerek yoktur. Kontredikasyonlar mutlaka sorgulanmalıdır. Aşı öncesi çocuğun hasta olup olmadığının sorulması yeterlidir.

-    "Önlem alınarak aşı yapılması ger sonrası aşı uygulanmalıdır.

Bir aşının uygulanmaması sınırlı olup ancak:

- Daha önce yapılan bir aşıya yada aşı bileşenine karşı gelişen ağır allerjik reaksiyon

- Yumurta alerjisi olana Grip aşısı yapılmaz.

- Ateşli veya ateşsiz CİDDİ hastalık olması durumunda aşı yapılmaz.

bigdata kurtarma

Hafta Hafta Gebelik

ünlülerin güzellik sırları

tüp bebek uygulamaları

En meşhur diyetler

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top