Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Gezen Çocuk Festivali -- "İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Belediyesinin katkıları ile ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."
Çocukların Aşılanmas

Çocukluk çağı aşıları, çocuklarımızı birçok ciddi hastalıktan korumaktadır. Bazen ana babaların, bazen de hekimlerin çocukları aşılatmadaki yersiz endişeleri yüzünden aşılama ertelenmekte ve çocuk, korunabileceği bir hastalığa karşı gereksiz yere savunmasız kalmaktadır.

Aşağıda aşıda gecikmeye yol açan endişelerin başlıcaları sıralanmıştır.

Neden aşılar çocuğuma daha küçücükken yapılıyor? Biraz büyüse de öyle yaptırsam olmaz mı?

Hayır, olmaz. Aşıların çocuklar daha küçücük bebekken yapılması elzemdir; çünkü bulaşıcı hastalıklar en çok küçük çocuklarda meydana gelir ve art sorunlara neden olur. Çocuğun büyümesini beklersek çok geç olabilir.

Çocuğu aşılatmak yerine hastalığı geçirmesini beklesek ve böylece aşıdan sağlayacağı bağışıklıktan daha yüksek bir bağışıklık elde etsek daha iyi olmaz mı?

Hayır. Genellikle aşının sağladığı bağışıklık, doğal enfeksiyondan sonra meydana gelecek bağışıklık kadar güçlüdür.

Bazı aşılar neden tekrarlanmaktadır? Bir kez yapılsa yetmez mi?

Hayır, yetmez. Tetanoz ve boğmaca gibi bazı aşıların sağladığı bağışıklık, yaşam boyu sürmemektedir; dolayısıyla bağışıklığı idame ettirebilmek için düzenli aralıklarla aşıyı tekrar etmek gerekir.

Aynı gün birden çok aşının yapılması çocuğa ağır gelir mi?

Hayır, gelmez. Çocuklar, her gün birçok farklı mikropla karşı karşıya gelmektedirler. Çocuğa aynı gün içinde birden çok zayıflatılmış veya öldürülmüş mikrop verilmesi de bundan farklı bir şey değildir. Difteri-tetanoz-boğmaca ve kızamık-kızamıkçık-kabakulak gibi bazı aşılar, çocuğa aynı şırınga içinde yapılır. Bunlara karma aşı denmektedir. Bilimsel çalışmalar, karma aşıların küçük bebekler için bile emniyetli ve etkili olduğunu göstermiştir. Dahası, karma aşılarla çocuklarımıza daha fazla hastalığa karşı, daha kısa sürede koruma sağlamaktayız; üstelik canlarını daha az yakarak...

Aşıların yan etkisi var mıdır?

Evet, vardır. Tıp uygulaması, bir karar verme sürecidir. Biz hekimler; çocuğunuzun sağlığı hakkında ne önereceksek, bunun olası yararlarını ve olası zararlarını aklımızda bir terazinin kefelerine koyar, tartarız. Hangi kefe yeterince ağır basarsa size önerimiz o olur. Aşılar konusunda da yaptığımız budur. Sağlıklı çocuklar için aşıların yararı, risklerini kat be kat geçmektedir.

Aşılar hafif ateşe ve aşının yapıldığı yerde ağrıya, kızarıklığa ve şişmeye neden olabilir. Bazı aşılar baş ağrısına, halsizliğe veya iştahsızlığa yol açabilir. Nadiren çocukta havale gibi nörolojik bir yan etki görülebilir. Kızarıklığı ve şişmeyi azaltmak için aşı yapılan yere buz torbası koyabilirsiniz. Çocuğunuz huzursuzlaşırsa, bunu ağrıya yorarak ona asetaminofen veya ibuprofen içeren bir ağrı kesici - ateş düşürücü verebilirsiniz. Dozaj için lütfen bir hekime danışınız. On dokuz yaşından küçüklere ağrı kesici veya ateş düşürücü olarak aspirin vermeyiniz. Çocuğunuzda ciddi bir aşı yan etkisi geliştiğinden şüpheleniyorsanız vakit geçirmeden çocuğunuzun doktoru ile temasa geçiniz veya bir hastanenin acil servisine başvurunuz.

Otizm ve çocukluk çağı aşıları arasında bir ilişki var mıdır?

Hayır. Araştırmacılar, otizm ve çocukluk çağı aşıları arasında bir bağlantı bulamamışlardır. Bazı otistik çocuklarda otizm belirtileri kızamık-kızamıkçık-kabakulak aşısı gibi bazı aşıların yapılmasıyla aynı zamanda görülmeye başlarsa da bu, tesadüften başka bir şey değildir.

Bir çocuğa aşı yapılmaması gereken durumlar var mıdır?

Evet. Aşı bileşenlerine karşı bilinen bir alerjisi olan çocuklara o bileşenleri içeren aşılar yapılmaz. Çocukta belli bir aşının yapılmasını takiben yaşamı tehdit eden bir durum ortaya çıktıysa o aşının kalan dozları yapılmaz. Aşı günü çocukta orta şiddette veya şiddetli bir hastalık varsa aşılamanın ertelenmesi gerekebilir. Nezle veya kulak enfeksiyonu gibi hafif hastalıklar, genellikle aşılamadan kaçınmak veya aşılamayı ertelemek için bir neden değildir.

Bir çocuk aşı gününü kaçırırsa ne olur?

Çocuğun, aşıyla korunulan hastalığa karşı bağışıklık geliştirmesi gecikmiş olur. Aşıların çoğu için telafi aşılaması mümkündür. Günü kaçırılan aşının önceki dozlarını tekrar etmek, genellikle gerekli olmaz.

Çocuğum aşı olmaktan çok korkuyor. Onu nasıl sakinleştirebilirim?

Çocukların çoğu, iki yaşını doldurduklarında 10'u aşkın iğne yemiş olurlar. Alerji, astım ve şeker hastalığı olan çocuklar; iğnelerle ve doktorlarla daha da haşırneşirdir. Dolayısıyla çocukların aşı olmaktan -tabiri caizse- ödlerinin kopmasını doğal karşılamak gerekir.

Kendilerine önceden aşı olacağı söylenen çocuklar, aşılanma stresini söylenmeyenlere göre genellikle daha kolay atlatırlar; ancak çocuğunuza aşı olacağını günler önceden söylemeyin. Bu, onda gereksiz ve saplantılı bir aşı olma korkusu yaratacaktır. En iyisi, ona bu "müjdeyi" aşı gününün sabahı vermektir.

Dr. Selim ÖNCEL

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı

bigdata kurtarma

Hafta Hafta Gebelik

ünlülerin güzellik sırları

tüp bebek uygulamaları

En meşhur diyetler

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top