Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Gezen Çocuk Festivali -- "İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Belediyesinin katkıları ile ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."
Ortodonti (Dış Teli) Tedavisi ve Dış Sağlığı

Yer darlığı sebebiyle meydana gelen basitten daha komplikeye diş çapraşıklıkları, büyüme ve gelişim eksiklikleri, doğumsal anomaliler, dişlerle çeneler arasındaki bozuk ilişkiler, sonradan ortaya çıkan diş dizisi bozuklukları ve diğer tüm genel diş-çene anomalilerinin düzeltilmesi gibi başlıklar ortodontinin konularını oluşturur.

Ortodontik tedavi (tel tedavisi) hangi yaşlarda yapılır?

Çenelerin konumundan kaynaklanan bozukluklar (ortopedik bozukluk) büyüme gelişim döneminde tedavi edilirken, çenelerin normal olduğu sadece diş diziliminden kaynaklanan bozukluklar her yaşta tedavi edilebilir,

Ortodontik tedavinin süresi ne kadardır?

Ortodontik bozukluğun şiddetine, hastanın yaşı ve uyumuna bağlı olarak 6 ay ile 3 yıl arasında (ort 1,5 - 2 yıl) değişebilir.

 

 

Dişler neden çapraşık çıkar?

Ortodontik bozuklukların oluşumunda genetik ve çevresel faktörlerin etkisi vardır. Annesinden küçük çeneyi, babasından iri dişleri alan bir çocukta dişler çapraşık çıkabilir (genetik faktörler) veya erken süt dişi kaybına bağlı olarak alttan gelecek daimi dişlerin yerlerinin korunamaması sonucu dişler çapraşık çıkabilir (çevresel faktörler).

Tedavi bittikten sonra dişler tekrar bozulur mu?

Teller çıkarıldıktan sonra dişler eski pozisyonlarına dönmek isterler. Dişleri mevcut pozisyonlarında tutmak için sabit ya da hareketli pekiştirme apareyleri kullanılır. Bu apareyler önerilen sürelerde kullanılmazsa dişler tekrar bozulabilir.

Teller konuşmayı etkiler mi?

Teller genelde konuşmayı etkilemez. Dilin hareket sınırları içerisinde kullanılan bazı teller (dil önleyici, nance gibi) (Bkz: Sözlük) takıldıktan sonraki ilk günlerde konuşmayı olumsuz etkileyebilir. Fakat dilin bölgeye tekrar uyum sağlamasıyla bu durum ortadan kalkar.

Tedavi sırasında dişlerde ağrı ve hassasiyet olur mu?

Tellerin takıldığı ilk günlerde dudakların ve yanakların iç yüzeylerinde hafif tahriş ve dişlerde çiğneme sırasında ağrı olabilir. Fakat bu şikâyetler en fazla 1 hafta içerisinde geçmekte hatta birçok hasta ağzında tel olduğunu bile unutmaktadır.

Ortodonti neden önemli?

Eğer çapraşık ve kötü konumlanmış dişleriniz varsa,

• Bu dişlerin temizliğinin görece zor olması itibariyle periodontal (diş eti) hastalıklara yakalanma ve diş çürükleri nedeniyle dişlerinizi erken kaybetme riskiniz artar.

• Bozukluğa neden olan dişler çene kaslarınızda daha çok baskıya neden olarak Temporomandibular eklem bozuklukları ve sonuç olarak baş; sırt ve omuz ağrılarına neden olur.

• Dişleriniz dış görünüşünüzü olumsuz etkiler ve bu durum estetik ve psikolojik açıdan sorunlar yaşamanıza neden olabilir.

• Ortodonti bozuklukları ağız kokusu problemi doğurur.

Diş sağlığı için ne yapılmalı?

Diş sağlığınızı korumak için günlük hayatta bir çok kulaktan dolma sözde tedavileri kendinize uyguluyor olabilirsiniz. Fakat yapılan bir araştırma bu konuda ne kadar yanlış yapıldığı ortaya koymuştur. Yapılan araştırmada özellikle ağız ve diş sağlığı konusunda sınıfta kalan ülkeler arasında Türkiye ilk sıralarda yer alıyor. Ağız ve diş sağlığında sık yapılan hatalar aşağıdaki gibidir;

• Yemeklerden hemen sonra diş fırçalamayın. Eğer yemeklerden sonra dişlerinizi fırçalarsanız besinlerdeki asitler ağızda dağılır ve bu da dişlerinizin zayıflamasına neden olur.

• Diş macununu ıslatmayınız. Bunun nedeni ise ıslanan macunun etken maddesini yitirmesidir. Diş macunu leblebi tanesi büyüklüğünde kullanılmalıdır.

• Elma sirkesiyle gargara yapmayı deneyiniz.

• Sabahları elma sirkesiyle gargara yapın ve sonra dişlerinizi fırçalayın.

 

 

• Arıtıcı sesinler kullanmaya özen gösteriniz. Doğal diş fırçası olarak bilinen elmanın yanı sıra çiğ havuç, patlamış mısır ve kereviz özellikle yemek aralarında tüketildiğinde mekanik bir temizlik sağlayacaktır.

• Ağız Kokusu İçin "Kahve Çekirdeği" Çiğneyin. Ağız kokusu gündelik yaşamda insanı sosyal ve psikolojik olarak etkileyen 1 rahatsızlıktır. Bu durumdan kurtulmak için Kahve Çekirdeğinden yararlanmaya özen gösteriniz.

bigdata kurtarma

Hafta Hafta Gebelik

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top