Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Gezen Çocuk Festivali -- "İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Belediyesinin katkıları ile ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."
Bakımlı Dişler

Sağlıklı, pırıl pırıl dişlere estetik diş hekimliği sayesinde kavuşmanız mümkündür. Diş beyazlatma işleminden, görünmeyen diş teline kadar kozmetik amaçlı birçok yenilik sağlıklı dişlere ve istediğiniz bir gülüşe kavuşmanız için sizi bekliyor.

Estetik açıdan güzel dişlere sahip olmak için diş sağlığı ile ilgili problemleri göz ardı etmemek ve kurallara uymak gerekmektedir.

Çürüklerden Uzak Durun

Güzel dişlere ve dolayısıyla güzel gülüşlere sahip olmanın en büyük sırrı çürük dişlerden uzak durmaktır. Çürüklerden uzak durmak için diş çürümelerine yol açan faktörleri bilmek ve bunlara karşı tedbir almak gerekmektedir.

 

 

Fırçalama Tekniği

Diş çürümelerinin en önemli nedenlerinden biri dişlerin arasında kalan yemek artıklarıdır. Bir şey içtikten ya da yedikten sonra en geç yarım saat sonra ağzınızı suyla çalkalanması, günde en az 2 kez mümkünse üç kez diş fırçalama alışkanlığınız olması ve özellikle şekerli besinler yedikten sonra bu işlemi aksatılmaması gerekmektedir.

Bakımlı ve bembeyaz dişlere sahip olanın birinci yolu dişleri düzenli olarak fırçalamaktan geçmektedir. Ancak bunun için doğru fırçalama tekniklerini bilmek gereklidir. İyi bir fırçalamanın süresi 3-4 dakikadır. Diş fırçalamanın kalitesi çok önemlidir. Diş fırçası ve hatta diş macunu hekim tavsiyesiyle alınmalıdır. Diş fırçası ortalama 3 aylık periyodlarla yenilenmelidir. Dişler dişetinden dişe doğru fırçalanmasına dikkat edilmelidir.

Yardımcı Materyaller de Kullanılmalı

Tüm bu anlatılanları yapmak ağız ve diş sağlığınız için yeterli değildir. Diş fırçalamanın diş sağlığının ancak üçte birini oluşturmaktadır. Diş fırçası ile temizlenemeyen bölgelerde dişlerin ara yüzlerinde diş ipi gibi yardımcı materyallerin kullanımı gerekmekledir. Bu nedenle haftada en az üç kere diş ipi kullanılması tavsiye edilmektedir.

Dolgu ve protez dişlerin ara yüz fırçaları diş ipi gibi yardımcı materyaller kullanılarak mutlaka temizlenmelidir. Bu tür ortamlarda yiyecek birikimi ve diş taşı oluşumu artmakla ve dolayısıyla dolgu altı çürüklerine diş eli rahatsızlıklarına yol açmaktadır. Diş ipi dışında yeni bir ürün olan ağza püskürtülerek kullanılan "waler pick"Ierin ve ağız gargaralarının kullanılması hekimler tarafından ayrıca önerilmektedir.

Diş Beyazlatma

Beyazlatma dişlerin yapısında oluşan renklenmeleri giderme işlemi olarak tanımlanmaktadır. Dişlerin düzenli olarak bakımının yapılmasının yanı sıra şu anda bilinen iki değişik beyazlatma yöntemi sayesinde bembeyaz dişlere kavuşmanız mümkündür.

Hastanın kendi başına uygulayabileceği metod; Öncelikle hastanın diş kalıbı alınıyor. AH ve üst çene için aparat yapılıyor. Hasta bu aparatı belirli saat ve sürelerde günde 1 saat takıyor ve bir haftalık süre sonucunda bembeyaz dişlere kavuşuyor.

Ayrıca kolalı içeceklerden de uzak durmalısınız. Kırmızı şarap ve kahveye gelince... Her ikisinin de izleri ağızdan ve dişlerden kolay kolay silinmediği için fırçalamak da çok fazla çözüm sunmamaktadır. Dolayısıyla mümkün olduğu kadar az tüketmekte yarar vardır. Ve en büyük düşmanlardan biri de tabi ki sigara. Dişlerinizin sararmasına, dişeti problemlerinin artmasına ve çirkin bir görüntüye yol açmaktadır. Sigara, ağız içi ısısının artmasıyla diş eti problemlerine de neden olmaktadır. Dolayısıyla bu alışkanlıktan kurtulmak gerekmektedir.

Klinikte hekim tarafından uygulanan metod; Diş etleri, hekim tarafından izole edilip, diş ağartıcı ilaç uygulanmaktadır. İşlem özel ışık kaynakları (ışıksızları da var) kullanılarak yaklaşık bir buçuk saatte sonuç alınmaktadır.

Görünmeyen Diş Teli

Diş dizilimi bozuk olanlara, dışarıdan görünmeyen diş teli takılmaktadır. Ağzın iç kısmına metal tel veya dişin diş kısmına takılan porselen ortalama 6-12 ay gibi bir sürede düzelme sağlamaktadır. Artık çarpık dişler tel takılması her yaşta mümkün olmaktadır. Estetik açıdan rahatsız olanlar için görünmeyen diş teli uygulaması yaygın olarak yapılmaktadır.

Implant Uygulaması

Implant eksik olan dişlerin fonksiyon ve estetiğini tekrar sağlamak amacıyla çene kemiğine yerleştirilen ve uygun malzemeden yapılan yapay diş kökleri olarak adlandırılıyor. Hastanın eksik dişi olduğu durumlarda implant uygulaması tercih ediliyor. Estetik ve doğal taklit etmede, hastanın rahat kullanımı düşünüldüğünde implant, diş hekimliğinde tercih edilen bir yöntem. Implant, yaklaşık 15 dakikada uygulanıyor.

 

 

Fissur Örtücüler

Diş hekimlerinin en çok karşılaştığı sorulardan biri "Çocuğumun dişlerinin çürümesini önlemek için ne yapmam gerekiyor?" Artık günümüzde modem diş hekim ligindeki gelişmeler sayesinde çocukların da dişlerini çürükten korumak oldukça kolaylaşmıştır.

Diş çürüklerinden korunmada en etkili uygulamalarından bir tanesi de fissür örtücülerdir. Fissür örtücü azı dişlerinin çiğneme yüzeylerini örten ve dişleri çürüğe karşı koruyan akıcı kıvamda bir maddedir. Çocukların dişlerinin bu maddeyle kapatılmasıyla çürükler engellemektedir. Hiçbir ağrı yaratmayan İşlem sadece 10 - 15 dakika sürede tamamlanmaktadır.

Sağlıklı dişler için...

- Dişlerinizi günde en az iki kez, mümkünse üç kez dikkatli bir şekilde fırçalayın.

- Hekim tavsiyesi ile aldığınız diş fırçası ve diş macununu 3 aylık periyotlarla yenileyin.

- İyi bir fırçalamanın süresinin 3-4 dakika olduğunu unutmayın.

- Dairesel hareketler uygulayarak alt ve üst dişlerin ön ve arka yüzeylerini iyice temizleyin.

- Diş fırçalamanın yanı sıra diş ipi gibi yardımcı ürünler kullanın.

- 6 ayda bir diş hekiminize kontrole gitmeyi ihmal etmeyin.

bigdata kurtarma

Hafta Hafta Gebelik

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top