Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Gezen Çocuk Festivali -- "İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Belediyesinin katkıları ile ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."
Diş fırçalama

Sadece bir görünüm meselesi olmaktan çok öte bir meseledir diş sağlığı... Peki; hastalığa neden olabilen sorunları tetikleyebilir. Bu sebeple rutin diş kontrolü yaptırmanın yanı sıra bu yazımızda yer alan uyarıları dikkate alır ve uygularsanız, ağızınız, dolayısıyla sağlığınız açısından önemli bir adım atmış olursunuz.

Diş fırçalama ağız ve diş sağlığının olmazsa olmazlarındandır. Bunu biliyoruz.. Ancak, fırçalama doğru yapılmadığı, hatalı fırçalamanın yapıldığı ağızlarda ağız bakımından söz etmek mümkün değildir.  Bu nedenle diş fırçalama işlemlerinin doğru bir şekilde yapılması gerekir.

Çikolata, abur cuburun diş sağlığımızı olumsuz etkilediğini hepimiz biliyoruz. Peki dişlerimizin sağlığını koruyan yiyecekleri biliyor muyuz? Peynir kazein içermesiyle ağız ve diş sağlığımızı bozan mikroorganizmalar üzerinde oldukça olumsuz etkiye sahiptir. Yerfıstığı zengin fosfat içeriğiyle tükrük yapısını besler. Yeşil çay, adaçayı antioksidan özellikleriyle tükürük yapısı ve diş eti sağlığını olumlu anlamda etkiler. Elma, kivi gibi yiyeceklerin ısırılarak yenmesi diş ve diş etlerinin sağlığı açısından da oldukça faydalıdır.

Dişler ilk ağızda yer aldıklarında oldukça derin oluk yapılarına sahiptirler. 7 12 yaş arasında daimi dişlerin ağızda yer aldığı dönem çocukların ağız bakımlarını yapamadıkları fakat abur cuburun da en çok tüketildiği dönemdir. Daha yeni ağada daimi olarak yerlerini almış azı dişlerinin birçoğunun çürümesi bu döneme denk gelir. Bu nedenle gerek diş oluklarının kapatılması gerekse flor uygulamaları büyük azı dişlerinin korunması açısından oldukça faydalıdır.

Özellikle kabuklu kuruyemişler ön dişlerle tüketildiklerinde diş uçlarında aşınma, hatta çatlamalara neden olurlar. Bu nedenle ön dişlerimizi dikkatli kullanmak, özellikle sert kabuklu yiyecekleri kırmaktan uzak durmak gerekir.

  1. :

Geceleri yatarken istemsizce dişlerimizi sıkarız. Bu nedenle diş çiğneyici yüzeylerinde aşınmalar meydana gelir. Diş gıcırdatma alışkanlığı artık 18 yaş altı bireylerde gözüken istenmeyen bir alışkanlıktır. Bu nedenle gece yatarken dişlerin birbirine gereksiz yere güç uygulamasını engellemek için gece plakları kullanılmalıdır.

Asidin diş minelerinin üzerinde olumsuz etkisi vardır. Özellikle dişlerin dişetine bakan kısımlarında minenin ince olduğu bölgelerde asit aşınmaya neden olur. Bu nedenle asitli gıdalardan ve içeceklerden uzak durmak gerekir. Asitli gıdalarda ve içeceklerden uzak durulmadığında (salatanın ve meyvenin bol tüketildiği) durumda da asit erozyonuna karşı macun kullanılabilir.

Gece belirli saat sonrasında tüketilen gıdalar, aşırı alkol tüketimi gibi sorunlarda mide asidi ağıza gelerek reflü rahatsızlığının benzeri olarak zarar verir. Reflünün mide kaynaklı olarak geliştiği durumda da mide asidi ağıza gelerek dişler üzerinde aşınma ve kırılmalara neden olur. Bu nedenle reflü problemi varsa mutlaka tedavi edilmeli, yüksek yastık kullanımı gibi yöntemler kullanılmalıdır.

  1. Diş Çapraşıklıklarının Tedavisi Yapılmalı :

Dişlerde mevcut bulunan çapraşıklığın tedavisi hemen hemen her yaşta ortodontik tedavi ile mümkündür. Diş çapraşıklığı tedavi edilmez ise dişlerin arasında taş ve çürük oluşumuna neden olur. Özellikle 7-12 yaş arasında yapılan diş hekimi kontrolleri diş çarpıklaşmasının tespiti için oldukça önemlidir. Daha ileriki yaşlarda oluşan çarpıklaşma için ortodontik tedaviye ihtiyaç duyulur.

Dişler adeta bir çarkın dişlisi gibi birbirleriyle kenetlenirler. Bu kenetlenme esnasında bir dişin diğer dişlere oranla daha uzun olması dişler üzerinde zaman içerisinde kalıcı hasarlar oluşmasına neden olmaktadır. Bu nedenle dişler üzerinde kapanış kontrolü yapılarak uzun dişlerin br birleri ile aşırı teması kesilmelidir.

Birçok diş çürümesin ve diş taşı oluşumunun nedeni ağız kuruluğudur. Ağız kuruluğunun birçok sebebi vardır. Bunu kısaca özetlemek gerekirse, kullanılan ilaçların yan etkisi başta olmak üzere sistematik rahatsızlıklar (şeker vb.), yeterli sıvı tüketilmemesi, burun tıkanıklıkları ve ağı solunumunu sayabiliriz. Bu nedenle başta ağız kuruluğuna neden olan etkenlerin giderilerek ağız içerisindeki tükürük dengesi sağlanmalıdır.

bigdata kurtarma

Hafta Hafta Gebelik

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top