Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ya­sak­lan­ma­ya­ca­ğı bü­yük ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Gezen Çocuk Festivali -- "İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Belediyesinin katkıları ile ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."
Dental Tomografi Nedir?

Bu görüntüleme sistemi sayesinde, normal görüntüleme yöntemi olan röntgen filmleriyle görüntülenmesi ve detaylı incelemesi gerçekleştirilemeyen kemik dokusu ve yumuşak dokunun incelemesi gerçekleştirilebilmektedir.

Dental Tomografi cihazı sayesinde sagital koronal ve aksiyel planlardan birden fazla kesit alınabilmekte, kesitler alındıktan sonra düzey yazılımlar yardımıyla tekrardan dilimlenerek yapılandırılıp istenen bölgenin tüm açılardan örüntülenmesi sağlanmaktadır. Hasta çok az miktarda radyasyona maruz kalacak şekilde istenilen bölge tomografik olarak 3 boyutlu olarak görülebilebilmektedir.

Bu yöntem diş ve çene hastalıklarında dental implant uygulamalarında ve çene-yüz bölgesi travmalarında sıklıkla kullanılır. Diş ve çene patolojilerinde ayrıntılı teşhis imkânı sağlamaktadır.

Dental İmplant Uygulamaları Yaygınlaştı

Dental Tomografi’nin en önemli kullanım yeri günümüzde çok yaygınlaşan dental implant uygulamalarıdır. Dental implantların yerleştirilmesinden önce dental volümetrik tomografi ile üç boyutlu olarak planlanma yapılması sonucunda hem ileride çıkabilecek komplikasyonların önüne geçilebilmekte, hem de hastaların estetik beklentilerine uygun cevap verilebilmektedir.

Son zamanlara kadar implant planlamasında sadece panoramik radyografiler kullanılırken artık gelişen teknoloji ile Dental Tomografi’ler de implant planlamasında önemli bir yer edinmiştir. İmplant uygulanacak kemiğin dikey ve yatay miktarlarının üç boyutlu olarak görüntülenmesi hekimin operasyona daha güvenli bilgilerle başlaması ortaya çıkabilecek istenmeyen komplikasyonların azalmasını sağlamaktadır.

Sinir zedelenmeleri, sinüs yaralanmaları, kemik miktarının eksikliğinden dolayı operasyon gerçekleştirilememesi gibi durumların önüne geçilebilmektedir.

dental tomgrafi

Daha Az Radyasyonla Çekim Gerçekleşiyor

Dental Tomografi’lerdeki radyasyon oranlarının oldukça azalması ve maliyetlerinin düşürülmesi ile artık hemen hemen her diş çene operasyonundan önce rahatlıkla kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra kafatasının hacimsel olarak görüntüsünü tespit ederek bu sayede kemik yapısı da tamamen incelenebilmektedir.

Medikal bir tomografiye göre 1/6'ya varan oranda daha az radyasyon ile çekim gerçekleşir. Verilen ışın miktarı sadece 0.5 ile 1.5 panoramik röntgen kadardır. Görüntü kalitesi ve çözünürlük çok yüksektir.

Panoramik ve periapikal röntgen ile pozlanamayan alanları görüntüleyebilirsiniz. Çekilen görüntüden koronal, aksiyal sagital (cross section) kesitler alıp daha detaylı teşhis yapabilirsiniz. İmplant planlama ve cerrahi kılavuz hazırlama için yüksek çözünürlüklü data elde edebilirsiniz.

Yumuşak doku tespiti, kemik yoğunluğu ölçümü, mandibular kanal mesafesi ölçümü gibi tedavi öncesi planlamalar, tedavi sonrasında ise protez sonrası ve implant sonrası postoperatif kontroller yapabilmektedir. Gömük diş, çatlak, anormal sayıda kanal, kist yayılımı gibi tespitler hasta tedavisi için önem arz etmektedir.

bigdata kurtarma

Hafta Hafta Gebelik

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top