Türkiye'nin en iyi sağlık internet sitesine hoş geldiniz.

Kışın En Güzel Meyve Tatlısı: Trabzon Hurması ve Faydaları

Trabzon Hurması

Meyve ve sebzeler beslenmemizin önemli bir bileşenidir ve insan sağlığının korunmasında önemli rol oynarlar. Meyve ve sebzelerden zengin bir diyetin kanser riskini azaltabildiği bilinmektedir.

Bazı kıtalarda çoğunlukla “egzotik” meyveler olarak kabul edilmekte olan Trabzon hurması bir diğer deyişle cennet elması/hurması güçlü bir antioksidan aktiviteye sahip olan besleyici meyvelerden biridir.

Besin Ögeleri

100 gramı yaklaşık 70 kalori, 15 gram karbonhidrat, 3 gram lif içermektedir. Ayrıca A vitamini, beta karoten, likopen, lütein içermektedir. Bunu yanı sıra flavonoidler, fenolik bileşenler, diyet posası gibi birçok doğal yararlı bileşen içermektedir.

Faydaları

Yapılan çalışmalarda bu meyvenin kolesterol düşürücü, kalp-damar sağlığını koruyucu, antioksidan, antidiyabetik etkileri bulunmuştur. Bu etkileri içeriğindeki biyoaktif bileşenlerle sağlamaktadır.

Diyabet, kanser, hipertansiyon ve bazı cilt hastalıkları üzerinde koruyucu etkileri vardır. Sarı, turuncu ve kırmızı rengi veren karotenoidler, meyvenin etinde bulunan tanenler ile antioksidan etkileri bulunmaktadır. Bir flavonol olan fisetin içermektedir ki; fisetinin kanser karşıtı etkileri olabilmektedir.

Öte yandan içerdiği diyet posası ile konstipasyonu / kabızlığı önleyebilmektedir.

Trabzon hurmasının sirkesi

Trabzon hurmasının sirkesi dahi yapılmaktadır. Özellikle Uzakdoğu’da tüketimi yaygındır. Çalışmalar sirkesinin tüketiminin vücutta antioksidan aktiviteyi artırabileceğini göstermektedir.

Tüketim Önerisi

1 orta boy meyveyi geçmeyecek şekilde 2 tam ceviz veya 1 tatlı kaşığı tahin ile süsleyerek, pişmeyen sağlıklı bir meyve tatlısı olarak değerlendirebilirsiniz.

Uzm. Dyt. Peren TÜRK FİDAN

Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

Yorum yapın

Site İçi Arama