Türkiye'nin en iyi sağlık internet sitesine hoş geldiniz.

Kışın Hangi Bitki Çayları Tüketilmelidir?

Kış mevsiminin kapıya dayandığı bu günlerde hastalıklardan korunmanın en etkili yöntemi bitki çaylarıdır. Her ne kadar üşümemek için kalın giysiler, sıcak ortamlar tercih etseniz de vücut bağışıklık sisteminin dirençli olmaması sizi hastalıklara karşı korumasız hale getirir.

Bu bağlamda, bitki çayları antibakteriyel etkisi sayesinde mikroplara meydan okuyan ve sizi hastalıklardan koruyan doğal bir yöntem olarak karşımıza çıkar.

Bitki çayları birçok içerisinde bulunan vitaminlerle pek çok fayda sağlasa da fazla tüketilmemelidir. Özel karışımlarla hazırlanan çayları gün içerisinde 3 fincandan fazla içildiğinde vücuda yarardan çok zararı dokunur.

Kışın Bitki Çayı İçmenin Faydaları

Kışın içilen bitki çayları hastalıklara karşı koruyucu bir etki yaratması ve virüslere karşı vücut direncini artırması ile bilinir. Bu nedenden dolayı bitki çayları doğru bitkiler kullanılarak demlenmelidir. Sağlık açısından birçok faydaları bulunan bitki çayları hem lezzetli olması hem de hoş kokusu ile bilinmektedir. Buna ek olarak sindirim sistemindeki sorunları gidermesi, şişkinlik hissini azaltması da bitki çayı faydaları arasında yer alır.

Bitki çaylarının faydalarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

 • Bağışıklık sistemini güçlendirmek,
 • Grip, nezle gibi hastalıklara karşı vücut direncini artırmak,
 • Cilt ve saç sağlığına olumlu etki etmek,
 • Bronşit hastalıklarını iyileştirmek,
 • Mide rahatsızlığı, şişkinlik, ishal gibi sindirim sistemindeki sorunları gidermek,
 • Ağız ve boğaz enfeksiyonlarına iyi gelmek,
 • Kan dolaşımını hızlandırmak,
 • Reflü ve sık sık görülen mide ekşimelerine iyi gelmek,
 • Sakinleştirici ekti yaratarak stresi ortadan kaldırmak,
 • Konsantrasyonu artırmak.
 • Bitki Çaylarının Zararları

Özellikle kış soğuklarına karşı ilaç gibi gelen bitki çaylarının faydalarının yanı sıra doğru bir şekilde tüketilmediğinde zararları da bulunur. Bitki çayları gün içerisinde belirli miktarda tüketilmelidir. Belli başlı hastalıkları bulunan kişiler de bazı bitki çaylarını içmemelidirler.

Kekik Çayı – Tansiyon Hastaları

Kekik her ne kadar günlük hayatta en sık kullanılan bitkilerden biri olsa da yüksek tansiyonu olan kişiler ilaçla birlikte kekik çayı da tükettikleri zaman olumsuz sonuçlar görebilirler. Bu nedenle yüksek tansiyonu olanlar kekik çayını mutlaka bir doktor kontrolünde içmelidirler.

Yeşil Çay – Çarpıntı

Bir diğer sıklıkla tüketilen yeşil çayı, yüksek tansiyonu ve çarpıntısı olan kişiler dikkatli bir şekilde tüketmelidir. Yeşil çay metabolizmayı hızlandırması ile bilinse de aşırı tüketimi sonucu içerisinde bulunan kafein nedeniyle hipertansiyon ve çarpıntı rahatsızlıkları olan kişileri olumsuz etkiler.

Adaçayı ve Zencefil – Hamilelik

Adaçayı, soğuk algınlıklarına karşılı etkili bir yöntemdir. Ancak içerisinde uyku eğilimine neden olabilecek sakinleştirici unsurlar bulunduğu için gebelik dönemindeki kadınlar tarafından içilmemelidir. Aynı zamanda kasılmalara da neden olmaktadır.

Zencefil ise mide ve bağırsak sorunlarına iyi gelir. Ancak hamilelik dönemindeki kadınlarda 1 gr üzeri tüketilmesi adet söktürücü özelliği sebebiyle düşük riskini artırmaktadır.

Kuşburnu – Alerjik Reaksiyonlar

Kuşburnu, içerisinde bulunan C vitamini sayesinde vücut direncini artırır. Ancak gün içerisinde 3 fincandan fazla tüketmek ciltte kaşıntı, kızarıklık gibi alerjik reaksiyonlara getirebilir. Bununla birlikte ağız ve sindirim sisteminde de tahrişlere neden olabilir.

Kışın Faydalı Bitki Çayları

Kışın sert soğuklarından korunmak için en etkili yöntemlerden olan bitki çayları hem doğal olması hem de vücut sağlığı açısından birçok faydalı yönleri bulunması nedeniyle uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Vücut direncini artırmak ve hastalıklara karşı meydan okumak gibi birçok yararları bulunan bitki çayları sadece kışın değil, her mevsim tüketilmelidir.

Zencefil Çayı

Kış aylarında sıklıkla görülen grip, nezle gibi hastalıklara karşı vücut direncini artırır. Aynı zamanda sindirim sistemine de iyi gelmektedir. Mide bulantılarını da gideren zencefili birkaç damla limon ve bir çay kaşığı bal ile tüketebilirsiniz.

Papatya Çayı

Papatya çayının başlıca özelliği strese iyi gelmesi ve mutsuzluk, halsizlik gibi depresyon belirtilerini aradan kaldırmasıdır. Bununla birlikte kış aylarında sıklıkla görülen boğaz ağrıları için de birebir etkiye sahiptir. Uyku sorunlarını gidermesi ile de bilinir. Bunun için uyumadan 2 saat önce papatya çayı tüketilebilir. Ağız içi iltihaplarına karşı da etkilidir.

 Melisa Çayı

Yoğun iş günü sonrası kendinizi yorgun hissediyorsanız enerjinizi yükseltmek için melisa çayı tüketebilirsiniz. Aynı zamanda konsantrasyonu da artırmaktadır.

Nane Çayı

Nanenin terlemeye neden olarak ateş düşürme özelliği vardır. Buna ek olarak sindirim sistemini de güçlendirmektedir. Mide bulantılarını giderir. Ancak reflü rahatsızlığı olan kişiler tarafından tüketilmemelidir.

Ihlamur Çayı

Vücut direncini artırmak ve grip, nezleye karşı etkili çözüm sunmak için tüketilebilir. Özellikle kış aylarının vazgeçilmezi olan ıhlamur içerisine nane ve limon eklenerek tüketilebilir. Öksürüğe de iyi gelmektedir. Periyodik olarak sıcak tüketildiğinde bakterileri ve mikropları vücuttan atar ve etkisini kısa sürede gösterir.

Tüm bunlara ek olarak ıhlamur karanfil ile tüketildiğinde sakinleştirici etkiye de sahiptir. Cilt ve saç sağlığı açısından faydalıdır ve sindirim sistemi sorunlarını da gidermektedir.

Tarçın Çayı

Soğuk algınlığına karşı en etkili yöntemlerden biridir. Kış ayları dendiğinde akla gelen tarçın soğuk algınlığı belirtilerini en aza indirir ve enfeksiyonlara karşı vücudu korur. Aynı zamanda kilo vermek isteyenler için de olumlu sonuçlara yol açar. Mide rahatsızlıkları, regl ağrıları için de faydalıdır.

Kuşburnu Çayı

Doğal bir antioksidan özelliğine sahiptir. C vitamini açısından da oldukça zengindir. Kış aylarında bağışıklık sisteminin güçlenmesi için etkili bir yöntemdir. Ancak gün içerisinde 3 fincandan fazla tüketilmesi zararlıdır.

Bitki Çayları Nasıl Demlenir?

Bitki çayları her ne kadar birçok özellikleri nedeniyle hem vücut hem de zihin sağlığı için fayda sağlasa da doğru bir şekilde demlenmediği müddetçe yararlı yönleri pek ortaya çıkmaz. Bitki çayların demlenme şekline geçmeden önce bu bitkileri alırken dikkat edilmesi gerekenlere değinelim.

Bitki çayları alırken taze bitki çayları tercih edilmelidir. Bu nedenle son kullanma tarihi geçmiş bitki çayları satın alınmamalıdır. Aynı zamanda bitki çaylarının satış süreci boyunca besin değerlerinin kaybolmaması da önemlidir.

Bitki çaylarının demlenme şeklinden bahsedecek olursak tüm bitki çayları aynı prosedüre uygun demlenmez. Bazı bitki çayları normal şekilde demlenmeli bazıları ise haşlatılmalı veya kaynatılmalıdır. Bu bağlamda, yaprak ve kök bitki çaylarının demlenme şekli farklıdır. Yaprak çaylar; ıhlamur, anason, adaçayı, biberiye, gül, yeşil çay, kuşburnu, papatya olarak bilinmektedir. Bu çaylar klor oranı düşük olan içme suları ile demlenmelidir. Su kaynadıktan sonra bitki çayının yaprağı suya atılır. 5 – 10 dakika demlenme süreci sonrasında tüketilir.

Kök bitki çayları ise tarçın, zencefil gibi şifalı bitkileri kapsar. Bu bitkiler bir kaba alınarak 15 – 20 dakika boyunca haşlanmalıdır. Haşlanma sonrasında bir süzgeç ile çıkan su süzülerek içilmelidir. Tatlandırmak için içerisinde bal veya limon ilave edilebilir.

Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

Yorum yapın

Site İçi Arama