Türkiye'nin en iyi sağlık internet sitesine hoş geldiniz.

Kış Aylarında Tüketilmesi Gereken Besinler

Kış mevsiminde havaların soğuması nedeniyle bağışıklık sistemi diğer mevsimlere nazaran zayıflar ve metabolizma hızı değişir. Bu gibi değişimlerin olumsuz sonuçlarını yaşamamak; hastalıklardan korunmak ve kilo almamak adına beslenme rutinimizde bazı düzenlemeler yapmamız gerekir.

Kış aylarında geceler daha uzun olduğu için açlık hissi daha fazla hissedilir. Özellikle evde daha çok zaman geçirme isteği, daha fazla atıştırmamıza ve bu da kilo almamamıza neden olur. Ancak bu dönemlerde doğru ve sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturursak hem hastalıklardan korunur hem de fazla kilo alma riskinden kurtuluruz.

Kış Aylarında Tüketilmesi Gereken Besinler

Kışın hastalıklara yakalanma ihtimali diğer mevsimlere göre daha fazladır. Çünkü havaların soğuması ile zayıflayan bağışıklık sistemi, beslenme ve diğer konularda desteğe ihtiyaç duyar ve bu destek sağlanmadığında vücut, grip gibi yorucu ve bıktırıcı hastalıklara karşı direnemez. Bununla birlikte, kışın giyilen kalın kıyafetlerin kiloları daha iyi saklama özelliği olduğu için kilomuza da dikkat etmez ve soğuk havalar nedeniyle daha hareketsiz bir yaşam süreriz.

Kışın önemli olan, yeterli ve dengeli beslenme rutini oluşturabilmektedir. Bu bağlamda, beş besin grubunda bulunan besinler düzenli bir şekilde tüketilmelidir. Bunlar;

 • Süt ve süt ürünleri,
 • Et, yumurta, fındık, ceviz ve kurubaklagiller,
 • Meyve ve sebzeler,
 • Ekmek ve tahıl.

Süt, yoğurt, kefir, lor, çökelek gibi süt ürünleri, A vitamini, kalsiyum, potasyum açısından zengindirler. Süt ürünleri sayesinde kışın kilolarınızı korur ve gerekli vitaminleri almış olursunuz. Süt ürünleri, kışın çocukların kemik gelişimine de katkıda bulunur.

Et, yumurta, baklagiller, fındık, fıstık ve ceviz ise demir, bakır ve çinko açısından zengindir. Bu besinleri miktarında tüketmek gerekir. Fazla tüketimi, kilo almanıza neden olacaktır. Özellikle yumurta protein kaynağıdır ve günlük olarak tüketimi oldukça önemlidir.

Kışın Hangi Meyveler Tüketilmelidir?

Kış aylarında hastalıklardan korunmak ve vücuda gereken vitaminleri sağlamak adına meyve tüketimi oldukça önemlidir. Kışın tüketmeniz gereken meyveleri aşağıdaki gibi gösterebiliriz;

 • Elma

Elma, A ve C vitamini açısından zengindir. Aynı zamanda, cilt dostu meyve olarak da bilinmektedir. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve kolon kanserine meydan okur.

 • Armut

Sulu meyve olarak bilinen armut, özellikle kışın yemek öncesi tüketilmelidir. Bu sayede, midenizi rahatlatır ve tokluk hissi verir. Armut A, B1, B2, B3, B6 vitaminleri açısından zengindir. Armut kabukları ise bağırsakları rahatlatarak kabızlığı önler. Bu nedenle, kabuklu tüketimi tavsiye edilir.

 • Ayva

A, B vitaminleri ve potasyum açısından zengin olan ayva, kış aylarında enerji veren bir meyvedir. Aynı zamanda, kışın korkulu rüyası olan öksürük ve bronşite de iyi gelir.

 • Mandalina

Kış mevsiminin sembolik meyvesi olan mandalina, C vitamini açısından zengin olduğu için gribe iyi gelmektedir. Bağışıklık sistemini güçlendirir.

 • Nar

Folik asit deposu olan nar, bunun haricinde magnezyum, fosfor, selenyum, A – C vitaminleri açısından zengindir. Halsizlik ve yorgunluğu aradan kaldırır.

 • Portakal

Mandalina gibi portakal da C vitamini deposudur. Bu sayede, hastalıklara karşı güçlü bir direnç oluşturur. Aynı zamanda, portakal kan azlığına da iyi gelmektedir.

Kış Aylarında Hangi Sebzeler Tüketilmelidir?

Kış aylarında hem kilo alımını engelleyen hem de sağlık açısından faydalı sebzeler;

 • Balkabağı

Balkabağı, kış mevsiminin en sevilen ve sık sık kullanılan sebzelerindendir. A vitamini ve kalsiyum, fosfor açısından zengindir. Balkabağının aynı zamanda, hazmı kolaylaştırma, bağırsakları çalıştırma ve kabızlığı önleme gibi özellikleri de bulunmaktadır.

 • Havuç

Kış mevsiminin en güçlü besinlerinden kabul edilir. A, B1 ve B2 vitaminleri açısından zengin olan havuç, lifli yapısı nedeniyle enerji yükselmesi yapar ve vücuda gerekli vitaminleri verir. Aynı zamanda, göz sağlığına da faydalıdır.

 • Ispanak

Yeşil yapraklı bir sebze olan ıspanak, kış mevsimi için faydalı olan demir açısından zengindir. Bununla birlikte, havuç gibi göz bozukluklarına da iyi gelir.

 • Karalahana

Demir, potasyum, kükürt, bakır gibi mineraller açısından zengin olan karalahana, hem pişirilerek hem de çiğ tüketilebilir. Kandaki şekeri dengeler ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Tüm bunlarla birlikte, soğan, lahana, kabak, kereviz gibi sebzeler de kış mevsiminde vücut sağlığı için birebirdir.

Kış Aylarında Sağlıklı Beslenme İçin Öneriler

Kış aylarında doğru beslenme için uygulamanız gereken temel adımları aşağıdaki gibi gösterebiliriz;

Bol bol su için.

Kışın metabolizma hızının diğer mevsimlere göre daha düşük olduğu bilinen bir gerçektir. Bu nedenle, kış aylarında vücut ısısını dengede tutabilmek ve metabolizmayı hızlandırmak adına mutlaka bol bol su içilmelidir. Her gün ortalama 2 litre su için.

Öğünleri atlamayın.

Kış aylarında diğer mevsimlere göre daha hareketsiz bir yaşam hakimdir. Bu nedenle, kilo almak da kaçınılmaz bir sorun haline gelir. Kışın kilo almamak için dikkat edilmesi gereken en önemli husus, kesinlikle öğün atlamaktır. Çünkü herhangi bir öğünü atladığınızda kendiniz daha aç hisseder ve diğer öğünde normalden fazla tüketirsiniz. Bu da kilo alımına neden olur.

D vitamini açısından zengin besinler tüketin.

Kış aylarında güneş ışınlarına daha az maruz kalmamız nedeniyle vücudumuzdaki D vitamini miktarı da azalır. Bu nedenle, bol bol D vitamini içeren sebze ve meyve tüketimini ihmal etmemeliyiz. Daha az yağlı yemekler tüketmeli ve sebze ve meyvelere daha fazla yer vermemeliyiz. Böylece, hem sağlığımız korur hem de fazla kilolardan kaçınmış oluruz.

Bağışıklık sistemini güçlendiren besinleri tercih edin.

Kışın hastalıklardan korunmanın tek yolu, bağışıklık sistemini güçlendirmektir. Bağışıklık sistemini ise belirli besinlerle güçlendirmek mümkündür. Bunun için A ve C vitamini açısından zengin olan besinler tercih edilmelidir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi portakal, mandalina, havuç, baklagilleri ve yeşil yapraklı sebzeler A ve C vitamini deposudur.

Yüksek kalorili yiyecekleri fazla tüketmeyin.

Aslında bu madde sadece kış mevsimi için değil, tüm mevsimler için geçerlidir. Yüksek kalorili yemekler kilo almamıza neden olur ve dolayısıyla sağlığımızı tehlikeye atar. Bu bağlamda, özellikle düşük kalorili besinlerden balık, sebzeli yemekler tercih edilebilir. Hamur işi kış aylarının vazgeçilmezidir. Ancak bu gıdaları gereğinden fazla tüketmemekte fayda vardır.

Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

Yorum yapın

Site İçi Arama