Türkiye'nin en iyi sağlık internet sitesine hoş geldiniz.

Beslenme ve Egzersiz İşbirliği

Sağlıklı yaşam biçimi davranışla, sadece bir hastalık ya da rahatsızlığı önlemeye yönelik olmayıp, bireyin gene sağlık ve iyilik durumunu da iyileştirmeyi amaçlar. Günümüzde, birçok sağlık sorunu, sağlığa ilişkin tutum ve davranışların olmayışı ve hareketsiz yaşamdan kaynaklanmaktadır.

Beslenme durumları dikkate alındığında: Öğün atlama, yeterli miktarda su ve süt içmeme, fastfood besin tercih etme gibi bazı yanlış alışkanlıklara sahip olmak, fiziksel aktivite durumları dikkate alındığında in aktif yaşam tarzı ya da fiziksel yönden yeterli düzeyde aktif olmamak vücut kompozisyonunuzu ideale çevirememenize ya da ideale çevirdiğiniz vücudunuzu koruyamamanızı neden olur.

Öğünlerimi de atlamıyorum, yeterli miktarda suyumu da içiyorum, fastfood zaten tüketmem ama ideal kiloma ulaşamıyorum, zarflayamıyorum zayıflasa m da bunu koruyamıyorum dediğinizi duyar gibiyim. Kilo vermeyi başardınız, hedef kilonuza indiniz ama totonuzu korumakta zorlanıyor musunuz? Merak etmeyin yalnız değilsiniz. Hatta bazı bireyler için kilo korumanın, kilo vermekten daha zor olduğunu bile söyleyebilirim.

Peki fiziksel olarak aktif misiniz? Egzersiz yapıyor musunuz? Yoksa sizlerde egzersizi spor salonlarına gitmek sanıp Ekonomik durumum yok olsa da zamanım yok diyenlerden misine? Diyelim ki uygun programla zayıflayarak ideal ağırlığınıza ulaştınız peki bu ağırlığınızı in aktif yaşam sürerek koruyabilir misiniz? Tek basına diyet yaparak zayıflamak ve ideal ağırlığı sürdürmek güçtür.

Vücut kompozisyonun korunmasında yeteri ve dengeli beslenmenin yanında düzeni egzersiz alışkanlığı ile sürdürülen bir yaşam biçimine ihtiyaç duyulmaktadır. Bedende birikmiş olan çoğunluğu yağdan oluşan ağırlığı harcayarak boya uygun ağırlığa inmek ve bunu yaşam boyu korumak enerjisi sınırlı diyet yanında beden hareketinizi artırmanızla mümkündür.

Uzun bir sürede beslenmenizde fazla sınırlama yapmadan, kendinizi açlığa mahkûm etmeden, ölçülü ve dengeli beslenme ve hareketi yaşam biçimi kazanırsanız yitirilen ağırlığı geri almazsınız Bu kurala uymaz da 'Sıkı diyet uyguladım, zayıfladım, artık eski yeme sistemime dönebilirim' diye düşünürseniz verdiğiniz kiloları hızla geri alırsınız.

Ayağını yorganını göre uzar.' atasözünü lam anlamıyla yerine getiren vücudunuz siz az enerji aldığınızda vücuttaki enerji harcamanızı da ona göre azaltır. Enerjisi sınırlı diyetle birlikle beden hareketinizi artırırsanız, metabolizma hız kesmez, zayıflamanız daha kolay olur ve inilen uygun ağırlığınızı korumuş olursunuz.

Bedeni hareketi Tutmak bedeninizin kas kütlesini artırır. Metabolizmanızı hızlandırarak şişmanlamayı Önler ve iyi kolesterolünüzü artırırsınız. İlerleyen yıllara rağmen sıkı bir vücut istiyorsanız, kırışıklıklara ve sarkmalara meydan okumanın en güzel yollarından biri yine kas kütlenizi korumaktır. Çünkü yaşın artmasıyla paralel olarak iskelet kaslarımız azalır. Genç erişkinlerde vücut ağırlığının yüzde 40-50'sini oluşturan iskelet kasları. 75-30 yaşlarına gelindiğinde yüzde 25'lere kadar düşer.

Egzersiz yaparak kendinizi formda tutmak, kas kütlenizi artırmak ve yağ kaybetmek istiyorsanız beslenme planınızı da kontrolü şekilde takip etmeniz gereksiz.

Bazı kişiler egzersizi bir spor merkezine gidip belini bir süre spor yapmak olarak algılar ve buna ekonomik koşullan n uygun olmadığı, vaktinin olmadığı gibi bahaneler ilen sürer. Beden hareketinizi artırmak sadece belirli bir süre spor yapmakla sınırlı değildir. Üç kilometreden daha kısa mesafeler için taşıta binmeye yürümeyi tercih etmeniz, alışveriş yapılacak yer iki kilometreden kısa İse yürüyerek gitmeniz, her seferinde daha az şeyler almanız ve taşımanız, haftalık olarak pazarlarda alışverişte tekerlekli yürüyerek çekilebilen gereçler kullanmanız egzersiz yaptığınızı gösterir. Her gün en az bir saat tempolu yürüyüş yaptığınızdan emin olun.

Yeterince yürümediyseniz. Bilinci olarak yürüyün. Yürüyüş işe gidip gelece şekilde sabah ya da akşam saatlerinde de olabilir. En azından günlük yemeklerden t saat sonra 30-45 dakika yürüyüş yapın Unutmayın! Re kadar yoğun bir hayatınız olsa da sağlıklı bir yaşamın en Önemli şartı günlük fiziksel aktivitenizi arttırmakla olur. Sağlıcakla kalın.

Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

Yorum yapın

Site İçi Arama