Türkiye'nin en iyi sağlık internet sitesine hoş geldiniz.

Lahananın Faydaları Nelerdir?

Lahana en çok tüketilen sebzelerden biridir. Ancak lahananın en besleyici sebzelerden biri olduğunu herkes tarafından bilinmemektedir. Lahana çeşitli temel vitamin ve minerallerle yüklüdür ve sindirim sistemi, cilt, saç ve bağışıklık sistemi için iyidir. Lahana, Ayurveda'da da adı geçen iyileştirici özelliklere sahiptir.

Lahananın Sağlık Faydaları

1. Yaşlanma Belirtilerini Düşürür

Lahana ve diğer turpgillerden sebzeler, cildi elastik ve kırışıksız tutan bileşik olan kolajen üretimine yardımcı olan yüksek miktarda C ve E vitamini içerir. D vitamini ile birlikte A vitamini cildi korur ve size genç bir cilt verir.

2. Serbest Radikallerle Mücadeleye Yardımcı Olur

Lahana, antioksidan bakımından zengindir . Antioksidanlar, serbest radikallerin neden olduğu oksidatif hasarla mücadeleye yardımcı olur ve bir dizi rahatsızlığı önler.

3. Kurtarma İşlemini Hızlandırır

Lahana yaprakları lapa olarak kullanılır. Bu yaprakların kullanılması sivilce, sedef hastalığı, egzama, ülser, yaralar, böcek ısırıkları ve kızarıklıkların neden olduğu deri döküntülerini hafifletebilir . Rendelenmiş yapraklar veya harmanlanmış yapraklar, daha hızlı iyileşme için bir miktar pansuman ile doğrudan etkilenen bölgeye uygulanabilir.

4. Cildi İyileştirir

Lahana ayrıca sivilce ve diğer cilt rahatsızlıklarını da iyileştirebilir . Pamuklu bir beze sıkıştırılmış bazı buharda pişirilmiş lahana yaprakları, en iyi sonuç için etkilenen bölgeye gece boyunca yerleştirilebilir. Yüksek potasyum ve A vitamini seviyeleri de cildi iyileştirir.

5. Alerjilerden Kurtulma Sağlayabilir

Lahana ve turpgillerden diğer sebzeler, anti-enflamatuar özellikler içerir. Güçlü antienflamatuvar maddeler olan sülforafan ve glutamin bakımından zengindirler. Düzenli tüketim, alerji, tahriş, ateş, eklem ağrısı ve cilt rahatsızlıkları gibi iltihaplanma ile kötüleşen sağlık koşullarını hafifletebilir.

6. Kanseri Önleyebilir

Lahana gibi Brassica sebzeleri, güçlü anti-kanser özelliklerine sahip önemli miktarda glukozinolat içerir. Bu bileşikler, sağlığa zararlı olan ve farklı kanser türlerine katkıda bulunan serbest radikalleri temizler. Kırmızı lahana özellikle kanser önleyici özelliklere sahip sinigrin, lupeol ve sülforafan gibi bileşiklerle yüklüdür.

7. Sindirim Sistemine İyi Gelir

Lahana lif bakımından zengindir ve sindirim sistemi için sağlıklıdır. Lahana yemek kabızlıktan kurtulma sağlayabilir. Bu, kabızlık ve ilgili gastrointestinal bozuklukların tedavisinde çok etkilidir.

8. Kilo Vermeyi Teşvik Eder

Lahana temel besinlerle yüklü olduğundan ve neredeyse hiç kalori veya yağ içermediğinden, kilo kaybı diyeti uygulayan insanlar için mükemmeldir. Sebze şeklinde lahana yemeyi sevmiyorsanız lahana suyu içebilirsiniz.

9. Gözü Korur

Gözlerimiz için gerekli bir besin olan A vitamini lahanada bulunur ve iyi görmenin korunmasına yardımcı olur. Lahanada bulunan bir antioksidan olan beta-karoten, aynı zamanda maküler dejenerasyonu önlemede ve katarakt başlangıcını geciktirmede yardımcıdır.

10. Saç Sağlığını İyileştirir

Lahana, temel besin maddelerinin birçoğu açısından zengin olan sağlıklı saçların korunmasına yardımcı olur ve saç dökülmesini önler. Kuru saçları da önler ve saç tellerini fiziksel hasardan korur. Lahanada bulunan C vitamini, vücuttaki öncelikle saç ve tırnakları oluşturan keratin proteininin üretimi için gereklidir.

11. Kalp Sağlığını İyileştirir

Kırmızı lahana, onlara karakteristik mor rengini veren antosiyaninler adı verilen bileşikler bakımından zengindir. Çalışmalar , bu bileşikler açısından zengin gıdalardan oluşan diyet ile kalp hastalığının azaltılması arasında bir bağlantı olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte, lahana da kalbin sağlıklı çalışması için gerekli olan iyi potasyum ve kalsiyum kaynaklarıdır.

12. Beyin İçin İyi

Lahana aynı zamanda beyin besinidir. Lahanadaki K vitamini ve antosiyaninler zihinsel işlevi ve odaklanmayı destekler. K vitamini ayrıca sinir hücrelerini hasardan korumak ve dejeneratif hastalıkları önlemek için önemlidir. Lahana aynı zamanda beyin için temel bir besin olan zengin bir iyot kaynağıdır.

13. Kemikleri Güçlendirmeye Yardımcı Olur

Lahanalar, güçlü kemikler oluşturmak için gerekli olan bol miktarda besin kaynağıdır . Kemikleri güçlendirmek için gerekli olan kalsiyum, magnezyum ve potasyum ile yüklüdürler. Lahana yemek, osteoporoz gibi hastalıkların önlenmesine de yardımcı olabilir.

14. Kan Basıncını Düzenler

Kırmızı lahana, kan basıncını düşürdüğü bilinen bol miktarda antosiyanin kaynağıdır. Düzenli olarak lahana yemek, normal kan basıncının korunmasına yardımcı olur ve kalp hastalıkları riskini azaltır.

15. Diyabetik Hastalar İçin İyi

Lahanada bulunan potasyum sadece kan basıncını düşürmekle kalmaz, aynı zamanda kan şekeri seviyelerinin korunmasına da yardımcı olur. Aynı zamanda stres ve kaygıyı azaltarak zihinsel sağlığı iyileştirir .

16. Hamile Kadınlar İçin İyi

Lahana, bol miktarda folat kaynağıdır. Folatlar, fetüsün erken gelişim aşamalarında gerekli olan kritik besin maddeleridir. Folatların yokluğu bebeklerde nöral tüp defektlerine ve diğer doğuştan sakatlıklara neden olabilir. Bu nedenle, bu sebze hamile kadınlar için iyidir. Bununla birlikte, çiğ veya pişmemiş yemek, erken doğuma ve hatta düşüklere neden olabileceğinden çiğ olarak tüketilmemelidir.

17. Bağışıklığı Artırır

C vitamini ve antioksidanlarla yüklü olan lahana, bağışıklığı artırmaya yardımcı olur. Bağışıklık sistemini destekler ve çeşitli hastalıklarla savaşır.

18. Peptik Ülserin Tedavisine Yardımcı Olur

Glukozinolatlar gibi iltihap önleyici bileşiklerin varlığı, midede peptik ülserlerin azalmasına yardımcı olur. Lahana suyu ülser için bir çare. Mide zarındaki iltihabı hafifletir ve iyileşme sürecini hızlandırır.

Lahana Seçmek ve Saklamak İçin İpuçları

Lahanadan en iyi şekilde yararlanmak için önce piyasadan en iyilerini seçmelisiniz. İşte iyi lahana nasıl seçilir:

• Lahanalar tüm yıl boyunca süpermarketlerde mevcuttur. Büyük, yoğun ve sağlam olanları arayın. Çürükler, lekeler veya böcek ısırıkları olmadan canlı ve parlak renkli yapraklara sahip olmalıdırlar. Ayrıca boyutları için ağır hissetmeleri gerekir.

• Lahananın dibinde sıkıca paketlenmiş yapraklar tazeliğini gösterir. Sapından ayrılmaya başlıyorlarsa, lahana eskidir. Eski görünüyorsa satın almayın.

• Kıyılmış lahana veya halihazırda ikiye bölünmüş olanlardan, C vitamini içeriğini kaybetmiş olacağından kaçınılmalıdır.

• Tazeliklerini ve C vitamini seviyelerini korumak için, buzdolabında soğuk tutmak çok önemlidir.

• Plastik torbalarda buzdolabında saklanan lahanalar bir veya iki hafta saklanabilir.

• Yaprakları gevşek olan lahanalar çok uzun sürmez ve en iyisi serin ve karanlık bir yerde saklanır.

• Yarım lahana ihtiyacınız olması durumunda, diğer yarısı kesik tarafına biraz su serpilmiş ve buzdolabında bir plastik poşete sarılmalıdır.

• Lahanayı etkili bir şekilde saklamanın bir başka yolu da dondurmaktır. Önce lahanayı doğrayın ve iki dakika haşlayın. Parçaları süzün ve hava geçirmez bir kapta dondurun.

Lahana Yemenin Yan Etkileri Var mı?

Lahanaların da diğer sebzeler gibi birkaç yan etkisi vardır, bunlardan bazıları şunlardır:

• Şişkinlik

• Guatr

• Şişkinlik

• İshal

• Bebeklerde kolik

Lahana, bol miktarda temel besin maddesi ile yüklü harika bir sebzedir. Pek çok yiyeceğe dahil edilebildiği için faydalarından her gün yararlanabilirsiniz.

Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

Yorum yapın

Site İçi Arama