Türkiye'nin en iyi sağlık internet sitesine hoş geldiniz.

Doğru Beslenme; Akdeniz Diyeti

Akdeniz Diyetini kısaca zeytinyağı ağırlıklı ve az yağlı, posadan zengin, et tercihi olarak ise balık ağırlıklı bir diyet olarak tanımlayabiliriz. Ayrıntılarına baktığımızda ise doymuş yağdan (katı yağlar) fakir, sıvı yağ ağırlıklı (özellikle zeytinyağı), kızartmalardan uzak bir beslenme şeklidir.

Kahvaltılarda zeylin ve peynir çeşitleri, yemekler sebze ve baklagil ağırlıklı, kırmızı el haftada en çok bir; balık çeşitleri ya da tercihe göre tavuk haftada birkaç defa olmalıdır. Ana yemekler mutlaka salata ile desteklenmeli, yanında yoğurt ya da ayran olmalıdır.

Tam tahıl ekmeği ya da bulgur pilavı veya tam buğday unundan yapılma makarna grupları ile öğünleriniz tamamlanmalıdır. Ara öğünlerde ise meyveler ve onlan tamamlayıcı kabuklu yemişler yer almalı, tatlı mutlaka yenecekse dondurma ya da sütlü tatlı tercih edilmelidir.

Bu önerilerim size tanıdık gelmiştir mutlaka çünkü tam da bizim mutfağımızı tarif ettim size. Son zamanlarda Avrupa ve Amerika kaynaklı popüler diyetler hayatımızda o kadar yoğun yer aldı ki. sağlıklı olan kendi mutfağımızı yok sayıp, uğruna sağlığımızı dahi tehlikeye atarak bu dayatma diyetleri uygulama hevesine kapıldık. Oysaki doğru uygulandığında Akdeniz Diyeti, sağlığı korumak ve kilo kontrolü için uygun bir seçenek olacaktır.

saglikli akdeniz diyeti 2

Yazın sıcak havalarda aşırı yağlı ve şekerli yiyecekler sağlığınızı bozabilir. Bu nedenle meyve-sebze ve tam tahıllara yönelik bir beslenme programı kendinizi zinde hissetmenizi sağlayacaktır. Zeytinyağlı sebze ve baklagil yemekleri, balık çeşitleri (yağda kızarmış olmama koşuluyla), meyve, peynir ve salatalar yaz diyetleri için uygun alternatif¬ler olacaktır; elbette, porsiyonlarına dikkat ettiğimiz sürece..

Yoğurt, ayran, cacık, kefir ve süt ise hem enerji hem de mineral takviyesi (sodyum-potasyum-magnezyum) için gereklidir. Kırmızı et yenileceği zaman kızartılmış yağlı et ve sakatatlar yerine. ızga¬ra, haşlama ya da fırınlama yöntemi ile pişmiş yağsız etler tercih edilmelidir. Tatlılar kan şekerinizin önce hızla yükselip, sonra da yine aynı hızla düşmesine sebep olurlar. Bu nedenle yenilmesi önerilmez. Ancak yenilecekse de dondurma, sütlü tatlılar ya da meyve tatlıları daha iyi alternatifler olacaktır.

Günler uzadığından yaz aylarında ara öğünler daha çok önem kazanmaktadır. Akşam yemeği geç saate kalacaksa, yemek sonrası yenilen gece öğünü ikindiye alınarak; öğlen ve akşam yemeği arasında iki öğün yapmak daha uygun olacaktır. Ara öğünlerde 15-20 adet fındık-badem ile 1-2 porsiyon meyve; birer dilim ekmek-peynir; 1-2 adet galeta-ayran doğru alternatiflerdir.

Yemekte içki tüketilecekse, 1-2 kadeh şarap doğru bir tercih olacaktır. İçilmesi durumunda yemekten sonra tatlı ya da meyve yememeniz koşuluyla. Su tüketimi yine en önemli konu; en az 2-3 İl olmalı; kolalı, şekerli içecekler yerine nane-limonlu soğuk su ya da çay, meyvenin kendi şekeriyle yapılmış komposto, az şekerli limonata, ayran, kefir ve maden suyu içilmelidir.

Bunlar yapmamız gerekenler, bunlarla birlikte yapılmaması gerekenlerde var elbette... Kremalı, mayonez katkılı yiyecekler sıcaklarda bozulma riski fazla ve yoğun kalorili yiyeceklerdir, uzak durulmalıdır. Tavuk eti ve şarküteri grubu dikkatli tüketilmelidir. Aşırı yağlı etler ve hamur işleri, yoğun tatlılarda sağlığınız için risk oluştururlar.

Önümüz yaz ve sıcaklar başlamak üzere; sağlıklı ve hafif bir yaz geçirebilmek için güne iyi bir kahvaltı ile başlamalı, sebze tüketiminizi artırıp, el ve türevlerini azaltmalı, bunları tam tahıllı 1-2 dilim ekmekle tamamlamalısınız. Tatlı ihtiyacınızı meyvelerle (2-3 porsiyon), sıvı ihtiyacınızı ise ağırlıklı olarak su ile karşılamalısınız. Her gün yapacağınız yüzme ya da yürüme de kendinizi daha zinde hissetmenizi sağlayacaktır

Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

Yorum yapın

Site İçi Arama