Türkiye'nin en iyi sağlık internet sitesine hoş geldiniz.

Diyetle İlgili Soru ve Cevaplar

Gazete, dergi ve kitaplarda yer alan zayıflama diyetleri işe yarar mı?

Bu tip diyetler herkesin klinik tablosunu aynı kabul eden genel diyetlerdir. Uygulayacağınız diyet size özel olduğunda başarı şansınız daha yüksek olacaktır. Öncelikle kan tahlilleriniz yapılmalı ve bununla hem kilolu olmanıza metabolik bir sebep varsa ortaya çıkarılmalı, hem de diyetinizin içeriği bu sonuçlara göre belirlenmelidir.

Sonrasında çalışma durumunuz, beslenme alışkanlıklarınız, sevdiğiniz ve sevmediğiniz yiyecekler dikkate alınarak, sizin tercihleriniz doğrultusunda bir diyet hazırlanmalıdır. Aksi taktirde yapacağınız bu kısıtlı diyetler bir süre sonra sıkılıp bırakmanıza neden olacaktır. Asıl başarıyı getiren beslenme konusundaki davranış değişikliği ise gerçekleşmeyecektir.

Mutlaka 6 öğün yapılmalı mıdır?

Zayıflama diyetlerinde olması gereken 3-3,5 saat aralıklarla beslenmektir. Bu süre midenin boşalma hızını gösterir. Bu saat aralıklarında bir şeyler yediğinizde hem açlık duygusu yaşamazsınız, hem de enerjiniz yüksek kalır; metabolizmanız hızlı çalışır.

Eğer kahvaltınızı geç yapıyorsanız kuşluk öğünü (kahvaltı ile öğle yemeği arasındaki öğün) yapılmayabilir. İkindi bizim için en önemli ara öğündür, bu saatlerde mutlaka bir şeyler yenmelidir (öğle yemeğinizi çok geç saatte yemediyseniz). Akşam yemeği sonrası yenen gece öğünü, kişinin alışkanlıklarına göre belirlenmelidir. Akşam yemeği geç yendiyse

ya da kişi kendini aç hissetmiyorsa yenmeyebilir. Gece öğününün yenmemesi daha uygundur, ancak acıkma ya da alışkanlık durumunda yatmadan en az 2 saat önce hafif şeyler (meyve vs.) tüketilmeli, sonrasında sadece su içilmelidir.

Ekmek şişmanlamaya neden olur mu?

Toplumdaki yaygın yanlışlardan biri de ekmeğin şişmanlattığını düşünmektir. Kilo vermeye karar verildiğinde, diyetlerden önce ekmek çıkarılır. Ancak doyabilmek için ya makarna - pilav yenir, ya da ana yemeğin porsiyonu artırılır. Yapılan en temel hatalardan biri budur: çünkü ekmek bu alternatiflerle kıyaslandığında çok daha masum kalmakladır.

Hem B grubu vitaminleri açısından zengindir, hem de posa içeriği yüksektir. Ancak bu özellikler tam tahıllardan yapılma ekmekler için geçerlidir, beyaz undan yapılan ekmeklerin bizim açımızdan şekerden bir farkı yoktur. Yüksek posa içerikli ekmekler daha kolay doymanızı sağlayacaktır. Bu sebeplerle her öğünde 1-2 dilim tam tahıllı ekmek, zayıflama diyetlerinde dahi yenmelidir.

Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

Yorum yapın

Site İçi Arama