Türkiye'nin en iyi sağlık internet sitesine hoş geldiniz.

Beslenme

Beslenme

İnsan vücudu vitaminleri kendiliğinden üretememesinden dolayı gerekli olan tüm vitaminleri ya yediğimiz yiyeceklerden ya da vitamin prepatlarından sağlamaktadır. Gerekli kontroller yapılmadan gelişi güzel vitamin desteği almak ihtiyaç duyulmayan vitaminlerin vücuda girmesine neden olacağından yarardan çok zarar verebilmektedir.

Tuzun insanlar için taşıdığı hayatı öneme karşın aşırı tüketimi de insan sağlığına zarar verir. Yemeğin adı tuzsa hayatın tadı da sağlıktır. Tat alalım diye aşırı tuz tüketerek sağlığımızı tehlikeye atmamak gerekir.

İyot, insan vücudunda çok az miktarda bulunan normal büyüme ve gelişme için gerekli bir eser elementtir. 1811 yılında deniz yosunlan ile yapılan deneyler sırasında bulunmuştur.

Latince "yaşam" anlamındaki "vita" sözcüğünden kaynaklanan "vitamin", sağlıklı yaşamın vazgeçilmez bir parçası olan or­ganik bileşikleri ifade ediyor. Vücudun normal fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için gerekli yardımcılar olarak da tanımlanan vitaminler, büyüme, gelişme ve hayatın devamı için gerekli olup, hemen hemen bütün doğal besin­lerde bulunuyor.

Trabzon Hurması

Meyve ve sebzeler beslenmemizin önemli bir bileşenidir ve insan sağlığının korunmasında önemli rol oynarlar. Meyve ve sebzelerden zengin bir diyetin kanser riskini azaltabildiği bilinmektedir.

Ramazanlarda oruç açarken çok tüketilen hurmanın aslında yıl boyu tüketilmesi gerektiğini ifade eden uzmanlar, faydalarının saymakla bitmeyeceğini belirtiyor. Hurmalar, bağırsakta bir A türü olan retinal'e dönüşen 15,6 mg B-karoten ihtiva etmektedir.

İş yerinizdesiniz, masa başında çalışıyorsunuz ve açlık birden midenizin kapısını çalıveriyor. Mideniz gurulduyor konsantrasyonunuz pencereden dışarı uçup gidiyor ve sizi bu durumdan tek kurtarabilecek şey "yemek". İyi de bu yoğun arzuya sebep olan ne ve ipleri tekrar nasıl elinize alabilirsiniz?

Kış mevsiminin kapıya dayandığı bu günlerde hastalıklardan korunmanın en etkili yöntemi bitki çaylarıdır. Her ne kadar üşümemek için kalın giysiler, sıcak ortamlar tercih etseniz de vücut bağışıklık sisteminin dirençli olmaması sizi hastalıklara karşı korumasız hale getirir.

Kış mevsiminde havaların soğuması nedeniyle bağışıklık sistemi diğer mevsimlere nazaran zayıflar ve metabolizma hızı değişir. Bu gibi değişimlerin olumsuz sonuçlarını yaşamamak; hastalıklardan korunmak ve kilo almamak adına beslenme rutinimizde bazı düzenlemeler yapmamız gerekir.

Vitamin mineral desteklerini araştırıp hasta olmamak için türlü yöntemler denediğimiz bu dönemde en değerli şeyimiz güçlü bir bağışıklık sistemidir. Herhangi bir hastalığa yakalanmamanın ya da olan hastalığı en az semptomla hafif geçirmenin ilk yolu güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmaktan geçer.

Site İçi Arama