Türkiye'nin en iyi sağlık internet sitesine hoş geldiniz.

Beslenme

Beslenme

Trabzon Hurması

Meyve ve sebzeler beslenmemizin önemli bir bileşenidir ve insan sağlığının korunmasında önemli rol oynarlar. Meyve ve sebzelerden zengin bir diyetin kanser riskini azaltabildiği bilinmektedir.

Ramazanlarda oruç açarken çok tüketilen hurmanın aslında yıl boyu tüketilmesi gerektiğini ifade eden uzmanlar, faydalarının saymakla bitmeyeceğini belirtiyor. Hurmalar, bağırsakta bir A türü olan retinal'e dönüşen 15,6 mg B-karoten ihtiva etmektedir.

İş yerinizdesiniz, masa başında çalışıyorsunuz ve açlık birden midenizin kapısını çalıveriyor. Mideniz gurulduyor konsantrasyonunuz pencereden dışarı uçup gidiyor ve sizi bu durumdan tek kurtarabilecek şey "yemek". İyi de bu yoğun arzuya sebep olan ne ve ipleri tekrar nasıl elinize alabilirsiniz?

Kış mevsiminin kapıya dayandığı bu günlerde hastalıklardan korunmanın en etkili yöntemi bitki çaylarıdır. Her ne kadar üşümemek için kalın giysiler, sıcak ortamlar tercih etseniz de vücut bağışıklık sisteminin dirençli olmaması sizi hastalıklara karşı korumasız hale getirir.

Kış mevsiminde havaların soğuması nedeniyle bağışıklık sistemi diğer mevsimlere nazaran zayıflar ve metabolizma hızı değişir. Bu gibi değişimlerin olumsuz sonuçlarını yaşamamak; hastalıklardan korunmak ve kilo almamak adına beslenme rutinimizde bazı düzenlemeler yapmamız gerekir.

Vitamin mineral desteklerini araştırıp hasta olmamak için türlü yöntemler denediğimiz bu dönemde en değerli şeyimiz güçlü bir bağışıklık sistemidir. Herhangi bir hastalığa yakalanmamanın ya da olan hastalığı en az semptomla hafif geçirmenin ilk yolu güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmaktan geçer.

Sağlıklı yaşam biçimi davranışla, sadece bir hastalık ya da rahatsızlığı önlemeye yönelik olmayıp, bireyin gene sağlık ve iyilik durumunu da iyileştirmeyi amaçlar. Günümüzde, birçok sağlık sorunu, sağlığa ilişkin tutum ve davranışların olmayışı ve hareketsiz yaşamdan kaynaklanmaktadır.

Lahana en çok tüketilen sebzelerden biridir. Ancak lahananın en besleyici sebzelerden biri olduğunu herkes tarafından bilinmemektedir. Lahana çeşitli temel vitamin ve minerallerle yüklüdür ve sindirim sistemi, cilt, saç ve bağışıklık sistemi için iyidir. Lahana, Ayurveda'da da adı geçen iyileştirici özelliklere sahiptir.

Site İçi Arama