Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."
Okula Başlamadan Okuma Öğrenmeli mi? -- "Okullarda her yıl daha da artan rekabet, sınavlar erken yaşta okumaya ..."
Anemi (Kansızlık) ve Nedenleri

Kan, binlerce protein, vitamin, element, gaz ve atık maddeyi içeren sıvı bir kısımdan ve pek çok görevi olan çeşitli hücrelerin oluşturduğu şekilli kısımdan meydana gelir. Anemi ya da Türkçe söylenişi ile kansızlık, kanımızda dolaşan hücrelerin büyük çoğunluğunu oluşturan kırmızı kan hücrelerinin (alyuvarlar), diğer bir söyleyişle eritrositlerin hastalığıdır.

Genelde bu hücrelerin kandaki oralarının azalmasıdır. Hemoglobulin düzeyininKan, binlerce protein, vitamin, element, gaz ve atık maddeyi içeren sıvı bir kısımdan ve pek çok görevi olan çeşitli hücrelerin oluşturduğu şekilli kısımdan meydana gelir.

Anemi ya da Türkçe söylenişi ile kansızlık, kanımızda dolaşan hücrelerin büyük çoğunluğunu oluşturan kırmızı kan hücrelerinin (alyuvarlar), diğer bir söyleyişle eritrositlerin hasta lığ ıdır. Genelde bu hücrelerin kandaki oralarının azalmasıdır. Hemoglobulin düzeyinin erkekte 13 gr'ın kadında ise 12 gr'ın altına düşmesine anemi denir. Dokularımızın canlılığını sürdürebilmesi için oksijen son derece gerekli bir elementtir.

Kan dolaşımımızdaki kırmızı kan hücreleri, dokulara oksijenin taşımayı son derece özel bir protein kompleksi sayesinde bunu başarırlar. Oksijeni bağlama özelliğine sahip bu protein, hemoglobindir. Ayrıca, kana kırmızı rengini verir. Ortalama ömürleri 4 ay kadar olan kırmızı kan hücreleri, bu sürenin sonunda parçalanırlar ve yerine yenileri yapılır. Son derece kontrollü bir şekilde meydana gelen yapım ve yıkımda bazı doku ve organların rol alır. erkekte 13 gr'ın kadında ise 12 gr'ın altına düşmesine anemi denir.

Böbreklerimizr, eritropoetin adı verilen bir hormonu salgılar. Eritropoetin, kemik iliğindeki ana hücrelere etki ederek, kırmızı kan hücrelerinin yapımını başlatır. Yaşam süresini tamamlayan kırmızı kan hücreleri ve hemoglobin, dalakta parçalanırlar. Ortaya çıkan parçalanma ürünlerinin bazıları, tekrar kan yapımında kullanılmak üzere kemik iliğine gönderilir. Bu döngünün iyi bir şekilde işleyebilmesi için, normal böbrek fonksiyonlarına, sağlıklı bir kemik iliğine ve başta demir olmak üzere, yeterli miktarda yapı taşına ihtiyaç vardır.

Bu döngüdeki herhangi bir maddenin, herhangi bir nedenle yetersizliği anemiye yol açar.Anemi, kan hemoglobin düzeyinde veya kırmızı kan hücreleri sayısında azalma ve buna bağlı gelişen bulgulardır. Bu azalma, çoğu zaman o toplum için belirlenmiş normal sınırların altına düşmeyi ifade eder.

Anemide görülen belirtiler nelerdir?

Anemi, aslında kendisi tek başına bir hastalık olmayıp, çoğu zaman, altta yatan diğer bir rahatsızlığın bir bulgusudur. Bu nedenle, bir hastanın ane-misinden söz edilirken, altta yatan nedeni de içerecek şekilde söz edilmesi daha doğru olur. Örneğin; demir eksikliği anemisi, folik asit eksikliği anemisi, hemolitik anemi gibi.

Anemili hastalarda görülen klinik bulgular :

Hafif bir anemide hastanın bir yakınması olmayabilir. Ancak aşırı bir egzersiz sırasında, yorgunluk, hafif çarpıntı ve nefes darlığı hissedebilir.

Çoğunlukla, hafif bir anemi başka amaçlar için yapılan rutin kan sayımı sırasında laboratuvar tarafından tespit edilir. Aneminin biraz daha ileri boyutta olduğu durumlarda, yorgunluk, hafif çarpıntı ve nefes darlığı, istirahat halinde olmasa bile, hafif bir egzersizde çabuk hissedilir. İleri düzeyde bir anemide ise, bütün bu bulgular, istirahat halinde görülmesinin yanı sıra; kulak çınlaması, baş dönmesi, baş ağrısı, uyuma güçlüğü, iştahsızlık, kilo kaybı, adet kanamalarının düzensizliği veya fazlalığı, adet görmeme ve iktidarsızlık gibi bulgular ortaya çıkabilir. Aneminin şiddetine bağlı olarak, ağız ve göz kapağı içinde fark edilebilen solukluk, aneminin derinleşmesi ile avuç içi, tırnak yataklarında ve deride de belirginleşir.

Aneminin nedenleri

Ani veya yavaş gelişen kan kayıpları Kırmızı kan hücrelerinin aşırı yıkımı Kurşun ve diğer toksik maddelerle olan zehirlenmesi Enfeksiyonlar (sıtma vs.) Dalağın fazla çalışması Temel maddelerin eksikliği (Demir, folik asit, B12, protein, niasin, bakır vs) Kronik hastalıklar   (Kronik böbrek hastalığı, kollajen doku hastalıkları, siroz vs.)

Ülkemizde bölgelere göre değişiklik göstermek üzere en sık görülen kansızlık tipleri:

Akdeniz anemisi: İrsi bir kansızlık türü olup, aynı aileden bireylerde ve hastalık genini taşıyan kişilerin evliliklerinden doğan çocuklarda görülür. En tehlikelisi akdeniz anemisi olanların akraba evlilikleridir.

Evlilik öncesi testlerle geni taşıyan bireylerin birbirleriyle evlenmeleri önlenilmeye çalışılsa da birinci ve ikinci basamak sağlık kurumlarında akdeniz anemisi konusunda yeterli bilgi olmaması nedeniyle, hastaların % 90 ı halen tanıızdır. Akdeniz anemisinin hafif şekli ömür boyu sürecek bir demir eksikliğine neden olurken, ağır şekilleri ölü ve hastalıklı doğumlara neden olmaktadır.

Pika: Beslenmeye bağlı demir eksikliği nedeniyle vücudun toprak, kil, kireç, kömür, kahve telvesi, kurşun kalem içi, buz vb. maddeleri yeme isteği duyması sonucu getiren ağır bir demir eksikliği anemisidir. Tek tedavisi damardan demir tedavisi ile vücuttaki demir depolarının doldurulmasıdır.

Kayıp anemisi: Genellikle iltihaplı barsak hastalıkları, barsak tümörleri ve çoğunlukla da hemoroidlere bağlı dışkıdan açık ve ya gizli kanama sonucu gelişen demir eksikliği anemisidir. Ağızdan demir tedavisi ve kanama odağının tedavisi gerekir.

Adet bozukluklarına bağlı anemiler: Düzensiz, sık, yoğun adet kanamaları sonucu gelişen bir tür demir eksikliği anemisidir. Kadın Doğum hastalıklarındaki iyi takipler nedeniyle bu kansızlığın oranı çok düşmüştür.

B 12 eksikliği anemisi : Vejeteryan ve yaşlı hastalarda görülen kırmızı et yememe sonucu gelişen B 12 eksikliği anemisidir. Tedavisinde ağızdan ya da kalçadan B 12 vitamini kullanılır.

Demir eksikliği nedir?

Dünyada olduğu gibi Türkiye'de de en çok görülen anemi tipi, demir eksikliği tipidir. Demir eksikliği hastalığın kendinden çok sonucudur. Önemli olan da demir eksikliği tesbit edildiğinde nedeninin araştırılmasıdır. Tek birtür kansızlık olmayıp demir eksikliğine yol açan bir hastalıklar grubundan oluşur.

Demir eksikliği, beslenme yetersizliği kadar basit bir nedene bağlı olabileceği gibi barsak kanseri-mide kanseri ya da akdeniz anemisinin bir belirtisi de olabilir.

Demir eksikliği safha, safha gelişir. İlk safhada, demir depoları boşalır. Bu safhada kırmızı kan hücreleri boyutlarında değişiklik yoktur. Serum ferritin düzeyi düşer. Demir depolarının boşalmasını takiben, serum demiri düşer. Demir eksikliği çoğu kez kolaylıkla tedavi edilir. Ancak, demir eksikliğine yol açan nedenin       belirlenip ortadan kaldırılması da gereklidir.

Demir eksikliğinde ağız ve damar yolu ile verilen ilaçlar kullanılır. Demir eksikliği geliştikten sonra beslenme tek başına yeterli olmaz. Demir açısından en zengin gıdaların başında kırmızı et gelir. En iyi emilen demir ilacı demir sulfattır.

Tedaviye başladıktan 7-10 gün sonra yapılan retikülosit sayımınının % 3 'ün üzerinde olması ağız yoluyla (hap.şurup.süspansiyon vb) tedavinin yeterli olduğunu gösterir.% 3 ün altında kalması damar yolu ile demir tedavisinin gerekli olduğunu gösterir. Kalçadan yapılan demir tedavisi abse gibi yan etkilerinin çok fazla olması nedeniyle damardan demir tedavisine alerjik olanlar dışındakilere önerilmez .

Hafta Hafta Gebelik

Bebek İsimleri ve Anlamları

A B C Ç D E F
G H I İ J K L
M N O Ö P R S
Ş T U V V Y Z

yazar olun

sariyer logo

ünlülerin güzellik sırları

tüp bebek uygulamaları

En meşhur diyetler

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top