Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."
Okula Başlamadan Okuma Öğrenmeli mi? -- "Okullarda her yıl daha da artan rekabet, sınavlar erken yaşta okumaya ..."
Türkiye'nin İlk Kadın Kariyer Sitesi -- "Ev ekonomisine katkıda bulunmak ve kendi ayakları üzerinde durmak ..."
Hepatit A Virüsüne Dikkat

Hepatit A virüsü, iştahsızlık, halsizlik, yorgunluk, bulantı, kusma, karın ağrısı, çay rengi idrar yapma ve sarılık, hastalığın en sık görülen belirtileri olup, virüs kaynaklı karaciğer iltihabının en yaygın nedenidir.

Hepatit A virüsü kişiden kişiye kontamine su ve gıdalar ile bulaşır. Hastalığa yakalanmada en önemli risk faktörü hastalığın yaygın olarak görüldüğü bölgelere seyahat etmektir. Hepatit A virüs enfeksiyonu; Asya. Hindistan. Uzakdoğu ülkeleri ve Güney Amerika'nın bazı bölümlerinde, ülkemizde ise Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde daha sık görülmektedir.

Kötü hijyenik kofullar ve kalabalık yaşam, hastalığın yayılmasında önemlidir. Özellikle alt yapı hizmetlerinin yetersiz olduğu bölgelerde su kaynakları enfeksiyonun bulaşmasında önemli bir etkendir. Yine pişmemiş ya da az pişmiş gıdalar, piştikten sonra ellenen yiyecekler, iyi pişirilmeden tüketilen deniz kabukluları bulaşta önemlidir.

Hepatit A virüsü vücuda alındıktan 15-50 gün sonra hastalık belirtileri ortaya çıkar. Hastalık çocuklarda özellikle 6 yaşın altında genellikle belirti ve bulgu vermeden ya da   sarılık görülmeden nezle benzeri bulgularla seyrederken. 15 yaşın üzerinde daha ağır bir klinik seyir gösterir.

Erişkinlerde; iştahsızlık, halsizlik, yorgunluk, bulantı, kusma, karın ağrısı, çay rengi idrar yapma ve sanlık, hastalığın en sık görülen belirtileridir. Hastalık belirtileri başlamadan 1-2 hatta önce ve belirtiler başladıktan 1 hafta sonrasına kadar enfekte kişiler bulaştırıcıdırlar. Bulaşta yakın kişisel temas son derece önemlidir.

cocuklarda hepatit a

Çocuklarda enfeksiyon belini ve bulgu vermeden seyrettiği için bulaşta önemli bir faktördür. Hastalık özellikle; bağışıklık sistemi baskılanmış hastalarda, kronik karaciğer hastalığı olanlarda vc nadiren sağlıklı kişilerde karaciğer yetmezliğine neden olabilmektedir. Akut gelişen ve kendi kendini sınırlayan bir hastalıktır, kronikleşmez. Hastalığın iyileşmesi 2-4 hafta sürmektedir, iyileşme süresi 3-12 aya uzayan vakalar tespit edilmiştir.

Hastalıktan korunmak için bağışık olmayan kişilere riskli bölgelere seyahatten 4 hafta önce hepalit A aşısı yaptırması. 4 haftadan daha kısa sürede planlanan seyahatler için hepatit A aşısı ile birlikte immünglobulin uygulanması önerilmektedir.

Hepatit A aşısının erişkin dozu üretici firmaya göre farklılıklar gösterdiğinden uygun dozun yapılabilmesi için aşının Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı tarafından reçete edilmesi önerilir. Hepatit A aşısının 12 ay arayla 2 doz uygulanması önerilmektedir.

Hepatit A" ya karşı bağışıklığı olmayan; kronik hepatit hastaları, pıhtılaşma faktörü konsantresi kullanan hastalar, solid organ ve kemik iliği nakli adayları, gıda hazırlama sektöründe çalışan kişiler, mesleksel olarak enfeksiyon riski artmış kişiler  (çocuk klinikleri, yuva ve kreşte çalışan personel), özel bakım gerektiren hastalara bakım veren kurumlarda çalışan sağlık/bakım personeli, temizlik personeli, alt yapı hizmeti veren kişiler ve ülkemizin riskli bölgelerine ataması yapılan asker/öğretmen ve diğer personelin aşı yaptırması hastalık için koruyucudur.

Kronik karaciğer hastalığı olan ve pıhtılaşma faktörü konsantresi kullanan hastalarda, hastalıklarını belirten sağlık raporuna dayanarak reçete edilmesi halinde aşı bedeli Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenmektedir.

loading...
loading...

Çocuklar İçin

Çocuklarda Fazla Kiloya Dikkat

Obezite vücutta artmış yağ kitlesini ifade eder.

+ Devamı

Kardeşler Neden Anlaşamıyor?

Evinizin neşe kaynağı çocuğunuzu bir kardeş vermek

+ Devamı

Çocuklarla Empati Odaklı İletişim Kurma

Ebeveynler çocukların dünyasında en önemli

+ Devamı

Küçük Çocuklarda Anneden Ayrılma

Anneleri tuvalete girdiğinde bile kapının önünde durup

+ Devamı

Hafta Hafta Gebelik

loading...

Bebek İsimleri ve Anlamları

A B C Ç D E F
G H I İ J K L
M N O Ö P R S
Ş T U V V Y Z

mobil veri kurtarma

anne olmaya hazirmisiniz 1

loading...

ünlülerin güzellik sırları

tüp bebek uygulamaları

En meşhur diyetler

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top