Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."
Okula Başlamadan Okuma Öğrenmeli mi? -- "Okullarda her yıl daha da artan rekabet, sınavlar erken yaşta okumaya ..."
Kaşıntının Nedenleri Nelerdir?

Cildiye Polikliniğine başvuran hastaların önemli bir kısmı vücudun çeşitli bölgelerinde meydana gelen kaşıntıdan yakınırlar. Kaşıntı kaşıma isteğine yol açan bir histir ve deri hastalıklarının önde gelen bir bulgusudur.

Bazen diğer cilt belirtilerine eşlik edebildiği gibi, bazen de hastaların cildiyeye başvurmasına yol açan tek belirtide olabilir. Kaşıntı aslında bir hastalık değil, birçok hastalığın ortaya çıkabileceği bir belirtidir. Bu nedenle kimi zaman tanısı basit bir muayene ile konulabilirken kimi zaman birçok tetkiki gerektiren bir belirti olarak karşımıza çıkar.

Kaşıntı nedenlerini temel olarak 2 gruba ayırabiliriz. Bunlar;

Cilt Hastalığına Bağlı Olanlar: Ürtiker, Bit, Liken, Egzamalar, Uyuz

Cilt Hastalığına Bağlı Olmayanlar; Hepatit, Siroz, Böbrek Yetmezliği, Diyabet, Hipotiroidi, Hipertiroidi, Anemi, Lösemi, Lenfoma, Maligniteler, Parazitlerdir.

Cilt hastalıkları arasında en çok kaşıntı yapan nedenlerden bir tanesi ürtiker (kurdeşen) dir. Bir tür allerjik reaksiyon olan ürtikerlerde vücutta aniden beliren kızarık, kabarık, kaşıntılı alanlar görülür. Kaşıdıkça bu alanlar daha çok kabarır ve kaşıntı hissi artar. Bazen kendiliğinden gerileyebilir.

Liken halk arasında çok bilinmeyen, çok şiddetli kaşıntıya yol açan ve cildiye uzmanınca kolay tanınabilen bir cilt hastalığıdır. Vücutta yaygın kırmızı döküntülere yol açar.

Egzamalarda oldukça sık görülen, türüne göre vücudun bazı bölgelerinde daha belirgin olan bir cilt hastalığıdır. Bazı ilaçlar, gıdalar, vücuda temas eden alerjik maddeler egzamaya yol açabilirler.

Cildin paraziter hastalıklarından en sık görüleni uyuz ve bittir. Uyuzda özellikle gece artan şiddetli kaşıntılar ve kırmızı kabuklu yaralar görülür. Bit yerleştiği yere göre kaşıntı yapar. Başta ve vücutta olabilir. Parazitin görünmesiyle tanı konur. Bunun dışında kaşıntıya neden olan bir çok cilt hastalığı vardır. Fakat en sık görünenler bunlardır.

İç hastalığına bağlı kaşıntılarda ise, cilt belirtilerinden daha çok hastalığın esas belirtilerine ek olarak kaşıntı görünür. Muayenede çoğunlukla ciltte belirti görülmez. Karaciğer hastalıklarında kaşıntı önemli belirtilerden birisidir. Hepatit (mikrobik sarılık), safra yollarının tıkanması ve sirozda kaşıntı çoğunlukla cildin sararmasıyla bir arada görülür.

Böbrek yetersizliği sorununda kanda yükselen üre ve bazı zararlı maddeler kaşıntıya yol açar. Şeker hastalarının bir kısmı hastalıklarını bilmeden yalnızca kaşıntı ile doktora başvurabilirler. Kan Hastalıkları da önemli bir kaşıntı nedenidir. Kansızlıklar, özellikle lenfoma ve lösemi grubu habis kan hastalıkları kaşıntıya yol açabilirler. Tiroidin az veya çok çalışması da kaşıntı yapabilir. Bağırsakta yerleşmiş olan parazitler kaşıntıya yol açabilirler.

İç hastalıklarına bağlı kaşıntılarda tanıyı koyabilmek için bazı kan, idrar, dışkı tetkiklerini yapmak, bulgularına göre diğer uzmanlık dalları ile çalışmak ve daha ileri tanı yöntemlerini kullanmak gerekebilir.

kasinti-nedenleri-2

Psikiyatrik hastalıklara bağlı kaşıntılarda azımsanmayacak bir grubu oluştururlar. Aşırı stres depresyon ve ruhsal gerginliğine yol açan duygu durum bozuklukları şiddetli kaşıntıya yol açabilirler. BU hastalar bir çok tetkik yaptırmalarına ve doktor dolaşmalarına rağmen tanı alamayabilirler. Yaşlı hastalardaysa yine ciddi bir hastalık olmadan yalnızca kaşıntı olabilir. Bunun nedeni ilerleyen yaşla beraber cildin kurumasıdır. Yalnızca cildin nemlendirilmesi bile bu hastaları kaşıntıdan kurtarabilir.

Kaşıntılı hastalarda belirtiler çoğunlukla akşama doğru şiddetlidir. Uykunun ileri aşamasında kaşıntılar artar. Fazla banyo yapılması veya cildin nem oranının azalması kaşıntıyı arttırır. Kaşıntılı hastalarda ruhsal gerginlik arttıkça belirtiler şiddetlenir. Sıcak ortamlar çoğunlukla kaşıntıyı arttırırlar.

Kaşıntı ile doktora başvuran hastalar kaşıntılarının ne zaman başladığını ne zaman artığını ve bölgesel olarak nerelerinin kaşındığını iyi tanımlamalıdır. Sıklıkla yapıldığı gibi kaşınan bölgelerinin tahriş edici bir madde dökmek (kolonya gibi) ya da sürmek cilt belirtilerinin özelliğini değiştirir ve tanıyı güçleştirir.

Kaşıntıya eşlik eden aşırı terleme, kilo kaybı gibi iç hastalığını düşündüren belirtiler varsa mutlaka hekime anlatılmalıdır. Kaşıntı ile başvuran hastaların önemli bir kısmında ciddi bir hastalık saptanmamama beraber bazen ciddi hastalıkların ilk belirtisi olabileceğinden mutlaka bir cilt hekimine başvurmalı ve gerekli incelemeler yaptırılmalıdır.

Hafta Hafta Gebelik

Bebek İsimleri ve Anlamları

A B C Ç D E F
G H I İ J K L
M N O Ö P R S
Ş T U V V Y Z

yazar olun

sariyer logo

ünlülerin güzellik sırları

tüp bebek uygulamaları

En meşhur diyetler

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top