Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."
Okula Başlamadan Okuma Öğrenmeli mi? -- "Okullarda her yıl daha da artan rekabet, sınavlar erken yaşta okumaya ..."
Türkiye'nin İlk Kadın Kariyer Sitesi -- "Ev ekonomisine katkıda bulunmak ve kendi ayakları üzerinde durmak ..."
Topuk Dikeni teşhis ve tedavisi

Sabah yataktan kaktığınızda yere basmada zorlanıyor musunuz? Bu ağrı birkaç adımdan sonra azalıp, gün içinde ayakta durmakla artıyor mu? Yürümek, ayakta durmak sizin için ızdırap vermeye mi başladı? Topuk ağrınız egzersiz ve spor yapmanıza engel mi oluyor? Bu sorulara yanıtınız evetse, topuk dikeni hastalığınız olabilir.

Halk arasında sık görülen ve tedavisi zor olarak bilinen topuk dikeni hastalığının en önemli belirtileri, sabahları kalktığınızda topuk üzerine basmakta zorluk, şiddetli topuk ağrısı ve bu ağrının gün içinde ayakta durmakla ve yürümekle artış göstermesidir.

Topuk Dikenini Nasıl Teşhis Edilir?

Teşhis edilmesi zor değildir. Röntgen filmlerinde topuk kemiğinden yere doğru olan bir çıkıntı gibi görünür. Gülün dikenini andırır. Şikayetler istirahatla azalır, gece ağrısı nadirdir.

Topuk dikeni ve topuk ağrısı nedir?

Halk arasında topuk dikeni denilen hastalık en sık topuk ağrısı nedenlerindendir. Topuk dikeni terimi ilk olarak 20.yy başında Alman cerrah Plettner tarafından kullanılmıştır. Sabah kalktıktan sonra topuk üzerine basmakla ağrı, gün içinde azalır ve daha sonra ayakta durmakla, yürümekle artar.

Bu rahatsızlık, ayak tabanındaki kas ve bantların topuğa yapışma yerinde zorlanma, aşırı yüklenmesi ve esnekliğini yitirmesinden kaynaklanmaktadır.

Topuk dikeni kimlerde daha fazla görülmektedir?

Kilo fazlalığı olan ve ayak basma problemi olan kişilerde daha yaygın görülmektedir. Düz taban, obezite, ayakta artmış kavis, aşırı sportif faaliyetler, yanlış ayakkabı kullanımı ve romatizma! hastalıklarda görülebilmektedir.

Yani ayakta duran herkeste görülebilir. Sporcular, berber, kuaförler, polis, asker, öğretmen, ev hanımları bu rahatsızlıktan etkilenebilmektedirler.

Topukta gerçekten diken var mıdır?

Topuk dikeni plantar fasiit dediğimiz bir hastalıktır. Çekilen röntgenlerde topuğun altında diken gibi bir çıkıntı olmasından ve hasta ayak tabanına bastığında, dikene basıyormuş gibi his oluşturmasından, bu adla anılmaktadır.

Tedavi nedir?

Teşhisi basit fakat tedavi bir süreç gerektirir. Tedavi sürecinde hastaların sabırlı olması gerekir. Tedavi basamaklarını izlemesi önemlidir. Özelikle kilolu bayanlarda daha da fazla görülen bu rahatsızlık tedavi edilebilir. Basamaklı veya aşamalı tedavi verilmektedir.

Bu hastalıkta kısalan topuğun arkasındaki aşil tendonuna yönelik germe egzersizleri verilmektedir. Kısalan tendonlar, germe egzersizleriyle esnetildiğinde büyük aşama kaydedilmiş olur.

Topuk tabanına yerleştirilen şok emici tabanlar ve , ayakkabının uygun seçilmesi önerilir. Şikayetleri geçmiyorsa kısalan aşil tendonunu germeye yarayan gece atelferi kullanılabilir. Ardından fizik tedavi yöntemlerine başvurulabilir. ESWT denilen ses dalgası yöntemi ile tedaviye devam edilebilir. Enjeksiyonlar, hastaların fayda gördüğü yöntemlerdir. Bu enjeksiyonlarda kortizon içerikli ilaç enjekte edilebildiği gibi hastanın kendi kanının belirli bir işlemden geçirildikten sonra elde edi-en trombositten zengin plazma topu-ğa enjekte edilebilir.

Bu tüm yöntemlerden hastaların %90't fayda görmektedir. Tedavilere rağmen sorun devam ediyorsa cerrahi seçenek düşünülebilir. Cerrahide topuğun altındaki kemik çıkıntının çıkartılması ve tabanda parmaklara uzanan bandın gevşetilmesi hastayı rahatlatabilir. Fakat bu sorun sadece anatomik ve mekanik sorun olmadığından kimi hastalarda bu problem tekrar edebilir.

Özetle, öncelikle cerrahi dışı yöntemler uygulanması ve tabandaki enflamaasyon dediğimiz yangılı süreci baskılamak, gergin olan tendonların gevşemesi ve o bölgenin lokal kan akımını artırarak iyileşmenin sağlanmasıdır.

Topuk dikeni, hareketlerimizin kısıtlanmasına neden olarak günlük yaşam kalitemizi bozan bir rahatsızlıktır. Tedavisi mümkün olmakla birlikte tekrarlama olasılığına karşı topuklara binen yükü azaltıcı, koruyucu tedbirleri unutmamak gerekir.

loading...
loading...

Çocuklar İçin

Çocuklarda Fazla Kiloya Dikkat

Obezite vücutta artmış yağ kitlesini ifade eder.

+ Devamı

Kardeşler Neden Anlaşamıyor?

Evinizin neşe kaynağı çocuğunuzu bir kardeş vermek

+ Devamı

Çocuklarla Empati Odaklı İletişim Kurma

Ebeveynler çocukların dünyasında en önemli

+ Devamı

Küçük Çocuklarda Anneden Ayrılma

Anneleri tuvalete girdiğinde bile kapının önünde durup

+ Devamı

Hafta Hafta Gebelik

loading...

Bebek İsimleri ve Anlamları

A B C Ç D E F
G H I İ J K L
M N O Ö P R S
Ş T U V V Y Z

mobil veri kurtarma

anne olmaya hazirmisiniz 1

loading...

ünlülerin güzellik sırları

tüp bebek uygulamaları

En meşhur diyetler

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top