Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."
Okula Başlamadan Okuma Öğrenmeli mi? -- "Okullarda her yıl daha da artan rekabet, sınavlar erken yaşta okumaya ..."
Türkiye'nin İlk Kadın Kariyer Sitesi -- "Ev ekonomisine katkıda bulunmak ve kendi ayakları üzerinde durmak ..."
Eklem kireçlenme tedavisi

Osteoartrit, yani kireçlenme tipi romatizma ile uğraşan hekimlerin en sık karşılaştığı sorulardan biri "kireçlenmenin bir tedavisi olup olmadığı" konusudur. Aslında bu soruyu soran hastaların pek çoğu bunun mümkün olmadığını bilen, ancak tıptan yeni bir gelişme bekleyen kişilerdir.

Bu kişilerin çoğu "tedavi" derken küratif bir tedaviyi yani hastalığı vücuttan tamamen söküp atan, oluşmuş olan yapısal değişiklikleri geri döndüren bir tedaviyi kastetmektedirler.

Böyle küratif düzelme nezle, grip, ishal, pnömoni-zatüre gibi hastalıklar yani bazı enfeksiyon hastalıkları, gastrit, mide-barsak ülseri gibi hastalıklar, bazı iltihaplı romatizmalar ve hatta bazı kanserler için mümkün olmakla birlikte aslında hipertansiyon, diyabet, kalp yetmezliği ve koroner arter hastalığı gibi pek çok kronik hastalık için de mümkün değildir.

Osteoartrit, yani kireçlenme tipi romatizma da böyledir ve şu an için yıpranmış olan kıkırdağı, kemiği eski normal haline getiren bir tedavi yoktur. Çünkü maalesef kıkırdak vücutta yenilenebilen dokulardan değildir. Buna karşın kireçlenmeyi tedavisi olmayan bir hastalık olarak da değerlendirmek doğru olmaz. Uygun tedavi ile kireçlenme tipi romatizmalı hastaların ağrılarını ve tutukluklarını gidermek, fonksiyonel durumlarını düzeltmek ve hayat kalitelerini artırmak pekâlâ mümkündür.

Hastalığın yol açtığı ana yakınmalar olan ağrı ve tutukluğun giderilmesi tedavinin temelini oluşturur. Hastalığın yol açtığı ana yakınmalar olan ağrı ve tutukluğun giderilmesi ilaç tedavisinin temelini oluşturur. Ancak ilaç tedavisi yanında hasta eğitimi, kilo verilmesi, sosyal destek sağlanması, fizik tedavi, egzersiz, iş tedavisi ve protez cerrahisinin de büyük önemi vardır.

Ağrısını azaltmak için ağrı giderici ilaç verilen pek çok kireçlenmeli hasta "bu ilaç ağrı kesici mi, yoksa tedavi edici mi " diye sorar ve "ağrı kesici ise ben almayayım, ben ağrıya katlanırım" der. Hâlbuki bu yaklaşım doğru değildir, ağrı çeken romatizmalı bir hastada uygun tedavi ile ağrının giderilmesi hem hastanın hareketlerini kolaylaştırır, eklemlerde kısıtlanma-donma gelişmesini önler, hem de hastanın yaşam kalitesini artırır.

Ben ağrıya katlanırım deyip ciddi ağrısı varken ağrı giderici ilaç almayan hasta, elinde şemsiye yağmur yağarken yağmur bana ne yapacak deyip şemsiyesini açmamakta inat eden kişiye benzer.

Osteoartrit tedavisinde yaygın olarak kullanılmalarına karşın plasebodan (etken madde içermeyen ilaç) daha etkili olmayan bazı tedavi yöntemleri mevcuttur. Bunlardan başlıcaları şunlardır:

  • Eklem içi hiyaluronik asit uygulaması,
  • Glukozamino glikan,
  • Kondroitin sülfat,
  • Eklem lavajı,
  • Artroskopik cerrahidir.

Kireçlenme tipi romatizmanın çok yaygın olması ve hastaların kireçlenmeyi önleyen ya da tedavi eden ilaç veya tedavi yöntemi beklentilerinin çok yüksek olması, bu hastalıkta etkisiz pek çok tedavi yönteminin çok rağbet görmesine yol açmıştır. Aslında bu tedavilerin çoğunun altında "umut tacirliği" yatmaktadır.

Eklem içine hiyaluronik asit uygulaması, eklem içine serum fizyolojik (tuzlu su) uygulamasından daha etkili değildir.

Eklem içine hiyaluronik asit uygulamasının etkinliği hakkındaki verilerin çelişkili olması ve çoğu çalışmadaki yöntem ve istatistik hataları nedeni ile bu tedavi birçok ülkede geri ödeme kapsamından çıkarılmıştır.

Eklem lavajı ve artroskopik cerrahinin de osteoartritte bir yarar sağlamadığı gösterilmiştir. Gerek eklem lavajının (eklemin içine sıvı verilip geri alınmak sureti ile yıkanması), gerekse artroskopik cerrahinin de osteoartritli hastalarda bir yarar sağlamadığı klinik çalışmalar ile kanıtlanmıştır. 2008 yılında ABD'de yapılan bit çalışmada diz osteoartritinde artroskopik cerrahinin optimal farmakolojik ve fiziksel tedaviye bir katkı sağlamadığını tespit etmişlerdir.

loading...
loading...

Çocuklar İçin

Çocuklarda Fazla Kiloya Dikkat

Obezite vücutta artmış yağ kitlesini ifade eder.

+ Devamı

Kardeşler Neden Anlaşamıyor?

Evinizin neşe kaynağı çocuğunuzu bir kardeş vermek

+ Devamı

Çocuklarla Empati Odaklı İletişim Kurma

Ebeveynler çocukların dünyasında en önemli

+ Devamı

Küçük Çocuklarda Anneden Ayrılma

Anneleri tuvalete girdiğinde bile kapının önünde durup

+ Devamı

Hafta Hafta Gebelik

loading...

Bebek İsimleri ve Anlamları

A B C Ç D E F
G H I İ J K L
M N O Ö P R S
Ş T U V V Y Z

mobil veri kurtarma

anne olmaya hazirmisiniz 1

loading...

ünlülerin güzellik sırları

tüp bebek uygulamaları

En meşhur diyetler

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top