Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."
Okula Başlamadan Okuma Öğrenmeli mi? -- "Okullarda her yıl daha da artan rekabet, sınavlar erken yaşta okumaya ..."
Türkiye'nin İlk Kadın Kariyer Sitesi -- "Ev ekonomisine katkıda bulunmak ve kendi ayakları üzerinde durmak ..."
Deri Hastalıkları-egzama

Egzama çeşitli kaşıntılı deri hastalıklarını kapsayan genel bir terimdir. En yaygın türleri atopik egzama, kontakt dermatit, seboreik egzama ve çocuk bezi    egzamasıdır. Atopik kelimesi farklı anlamına gelir. Bu durumda derideki farklılık kastedilmektedir ve kalıtsal alerjik egzama türünün tanımında kullanılmaktadır.

Egzama, kronik, yani uzun süreli veya akut olabilir ve birçok kişide yazları iyileşmeye kışları da kötüleşmeye giden bir gelişme gösterebilir. Egzamanın kronik hali, kaşıntılı kızarıklık ile karakterize edilir.

Devamlı kaşınma sonucunda genellikle ciltte kolayca çatlaklar oluşan, ciltte kalınlaşmış alanlar gelişir. Akut egzama kırmızı, şişkin ve kaşıntılı cilt ve muhtemelen sıvı dolu kabarcıklarla, karakterize edilir. Egzama durumunda ciltteki enfeksiyonlara karşı olan savunma zayıftır ve enfeksiyon halinde egzamada kolayca kötüleşme oluşabilir.

Cilt hakkında gerçekler

Cilt en geniş organımızdır ve vücudu dışardan gelen etkenlerden, örneğin bakteri, virüs, güneş radyasyonu, mekanik hasar, soğuk ve sıcaktan, korur. Vücut ısısını düzenlemede katkıda bulunur ve kurumasını engeller. Ayrıca, ciltte bir enerji deposu olarak bir yağ stoku bulunmaktadır. Cilt, farklı yapı ve fonksiyonları ile üç katmandan oluşmaktadır.

Cildin en dış katmanı, yani epidermis, sonra dermis ve cildin en derindeki katmanı olan subkutiste vardır.

Cildin en dış katmanında boynuz tabaka bulunmaktadır. Cildin özel yağ bezlerinde yağ maddeleri oluşturulmaktadır. Egzama yatkınlığı olanların daha az yağ bezleri olup ve daha düşük yağ üretimleri vardır. Atopik egzaması olan birçok kişi cildin dış katmanında bulunan bir proteinde, bariyer kırma diye adlandırdığımız, bir genetik bozukluğa sahiptir ve bu büyük anlam taşımaktadır. Bu başkalarından daha az tahammüllü bir cilt demektir. Sonuçları çoğu zaman pul pul dökülen bir cilt, çatlaklar, yara oluşumları ve kaşıntıdır.

Egzamanın gerçek nedenini bilinmemektedir. Atopik egzama, kalıtım, genetik, çevre ve yaşam tarzı gibi, çeşitli nedenlerin bir kombinasyonu sonucunda ortaya çıkmaktadır.

Atopik egzama

Atopik egzama kaşıntı veren bir cilt iltihabıdır. İltihap nadir olarak alerji veya enfeksiyondan kaynaklanır ve bulaşıcı değildir.

Bu çocuklarda görülen en yaygın egzama türüdür ve buna çocuk egzaması da denir. Hastalık çok değişken seyir sergilemekle birlikte kronik olabilir. Egzama, hem çocuklar, ebeveynler ve tedavi uzmanları için zordur, çaba gerektirir. Atopik egzama, çocuklarda erken bebeklikten itibaren sonra çocukluk yıllarına kadar oluşabilir. Birçok çocukta şikâyetler okul çağına doğru azalır ve bazılarında tamamen kaybolabilir. Nitekim egzama daha sonra, gençlik yıllarında veya yetişkin yaşta, yeniden ortaya çıkabilir. Bazılarında tüm hayatları boyunca egzama olabilir.

Atopi, çocuğun atopik hastalıklar için doğuştan kalıtsal bir sisteme sahip olduğu anlamına gelir. Atopik hastalıklar arasında atopik egzama, astım, polen alerjisi (mevsimsel), ve gözde ve burunda yıl boyunca alerji, vardır. Atopik egzaması olan kişilerde el egzaması oluşması için yüksek eğilim taşımaktadırlar. Bu tamamen kendiliğinden oluşabilir, ama sık sık el yıkama ve cildi tahriş edici maddeler ile temas, tetikleyici olabilir.

Atopik egzamada hastalık seyri:

Çoğu kez, çocuklar büyüdükçe atopik egzamanın karakter değiştirdiğini görebiliriz. Egzama olan küçük çocuklarda (0-2 yaş), yüzde kırmızı, küçük pürüzler, su kabarcıklıları, akıntılı yara ve çatlaklar şeklinde değişiklikler görülür. Daha sonra vücutta, kollarda ve bacaklarda tahriş oluşabilir.

Egzama olan daha büyük çocuklarda (12 yaşa kadar) tahriş genellikle dizlerin arkasında ve dirsek içlerinde, ayrıca el bileklerinde ve ayaküstlerinde yaygındır. Çoğu kişinin bu alanlardan sadece bir yâda birkaç yerinde egzama vardır.

Atopik egzama genellikle çocuklar bir kaç aylık iken başlar ve çoğunda 4 yaşını doldurmadan kaybolur.

Gençlerde ve yetişkinlerde tahriş hala dirsek içlerinde ve diz arkasında mevcut olabilir. Ayrıca yüzde ve göğüs üstünde de tahriş vardır.

Bazıları egzamanın bulaşıcı olduğunu, bu hastalığı taşıyan insanlardan uzak durmak gerektiğini düşünür. Bu elbette doğruluk taşımaz. Egzama bulaşıcı değildir.

Giyim

• Kaba yün ve sentetik maddelerden yapılan giyim cildi tahriş edebilir. Bu maddelerden yapılan giyimin cilde doğrudan temas etmesinden kaçının. Tüylü kumaş ve ince lifli yüksek kaliteli yün genellikle tolere edilebilir.

•    Pamuk çoğu tarafından iyi tolere edilir, tercihen beyaz ya da ağartılmamış ve iyi yıkanmış giyeceklerin sıkmaması önemlidir.

•    Renkli giyecekler rahatsız edici boyalar ve formaldehit (kimyasal) içerebilir. Yeni giyecekleri kullanmadan önce daima yıkayın.

•    Parfüm içermeyen deterjan kullanın ve yumuşatıcı kullanımını azaltın. Bazıları için ilave durulama sabun artıklarını yok etmek için gerekli olabilir. Giyecekler ütüleme veya kurutma makinasında kurutulma sonrası genellikle daha yumuşak olur.

•    iyi bir tavsiye, giyecekleri dikişlerden tahrişi önlemek için tersine giymek ve belki etiketleri kesmek olabilir.

•    Kaşıntı eldivenleri/ pamuklu eldivenler, kısa tırnaklar ve bütün pijama kullanımı tırmalayı önlemek için faydalıdır.

•    Çocuğun çok sıcak olmasını ve terlemesini önleyin. Havadar elbiseler ve ayakkabılar kullanın.

Yatak odası

Kaşıntı ısı ile kötüleşir. Bu sebeple yatak odası serin ve havadar olmalıdır. Tavsiye edilen sıcaklık 18 °C'nin altındadır ve havadaki nem oranı 40 RF'nin (bağıl nem yüzdesi) altındadır.

Atopik egzama olan çocuklar, ebeveynleriyle aynı yatakta yatması halinde daha sıcak olabileceğinden, kendi yatağında uyumalıdır. Saf pamuktan olan çarşaflar kullanın ve en az her 14 günde bir olmak üzere sık sık değiştirin. İyi havalandırma ve gece gündüz sirkülasyon sağlayın.

Kapalı iklim

İyi bir temizlik önemlidir. Tam halılardan kaçının ve merkezi elektrik süpürge veya hepa - veya mikrofiltreli elektrik süpürgesi kullanın. Toz toplayıcılarından kaçının. Kapaklı oyuncak kutusu ve açık kutular ve raflar yerine kitaplık kullanın. Sigara kapalı yerlerde kullanılmamalıdır.

Spor

Uğraşı ile birlikte artan terleme ve vücut ısısı kaşıntıyı kötüleştirebilir, aynı şekilde havuzda yüzme sonrası cilt kuruyabilir. Klorlu su cildi tahriş edebilir ve kaşıntı verebilir. Aktivite öncesi ve sonrası doğru tedavi bol nemlendirici ve belki serinletici bir duştur. Çocuk diğer çocuklarla birlikte en yaygın faaliyetlere katılmalıdır, ama aktivite öncesi ve sonrası nemlendirici ile yağlanması için ortam sağlanmalıdır.

Güneş ve tuzlu su

Güneş ve tuzlu su çoğunda egzamada iyileşme sağlar. Egzama olan kişiler tuzlu suda banyo imkânı olan sıcak ve bol güneşli yerde kalma sonrası iyileşme görebilir. UVA- ve UVB ışınlarına karşı koruyan güneş faktörü yüksek bir güneş kremi, güneş yanığı kaşıntıyı arttırdığı ve egzamayı kötüleştirdiği için, erken bahardan itibaren kullanılmalıdır. Cilt sık sık yağlandığından cildi hafif kıyafetlerle koruyun.

Güneşlenme öncesi hem kortizon kremi hem de Elidel/Protopic ile yağlanmaktan kaçınılmalıdır. Kortizon, güneş tarafından etkisiz hale getirilir.

Kış ve soğuk

Nemlendirici kremler kışında kullanılmalıdır, ama don yaralarına karşı koruma sağlamaz. Bu nedenle çocuk, tahriş etmeyen ve kaşındırmayan sağlam kışlık giysilerde kullanması gerekir. Ağır soğuk halinde cildin çoğunluğu örtülmelidir.

Egzama tedavisi

Egzama tedavisinin amacı kuru cilt, kaşıntı ve enfeksiyon gibi semptomları hafifletmektir. Tedavi egzamanın dalgalanmalarını takip etmelidir ve bazı dönem lerde daha yoğun tedaviye geçilmesi gerekebilir. Egzamanın kötüleşmesi durumunda hızlı ve etkili bir tedavi bu nedenle önemlidir.

Egzama durulduğu zaman, yeniden nüksetmesini, sistematik yağlama ile ve kötüleştirici etkenlerden uzak durmak önleyebilir. Tedavi eden doktordan tedavi formu/ tedavi azaltma formu yazmasını isteyin.

Egzama ile yaşama bilgisi ve yağlama tekniği eğitimi tedavinin başarılı olması için ve hastalığı taşıyan kişinin mümkün olan en iyi yaşam kalitesine sahip olması için büyük önem taşır. Eğitim hastalığı taşıyan kimseye, ebeveynlere ve diğer yakın bakım veren kişilere verilmelidir. Okul ve kreş de bilgilendirmelidir.

Kuru cilt/ yumuşatıcı preparatlar

Yumusak, pürüzsüz ve dayanıklı bir cilt için gayret göstermek önemlidir. Farklı nemlendiricilerin farklı yağ içeriği vardır. Cilt ne kadar kuru olursa, bir o kadar yağlı kremler kullanılmalıdır. Alternatif olarak yulaf ekstresi içeren kremler veya cildin kendi nemini bağlayan karbamid (üre) kullanılabilir. Biraz yanma hissi verebilir, ama tamamen tehlikesizdir. Krem türü seçimi genellikle deneyimlere bağlıdır.

Parfüm içermeyen ürünler kullanın. El yıkarken ve duş alırken az sabun/ şampuan kullanımı tavsiye edilir. Kuru cilt halinde haftada 2-4 defa olmak üzere sıvı yağ banyosu iyi bir takviye olacaktır. Islak bandaj başka bir kaşıntı önleyici tedavi şeklidir, ve özellikle gece kaşınmaları için uygundur.

Kırmızı, kızgın cilt

Kaşıntı veren kırmızı egzama lekeleri durumunda kortizon kremi genellikle ilk tercihtir. Kortizon preparatları, birinci grubun en hafif olduğu dört gruba ayrılır. Bazı kremler, mantar ve bakterilere karşı anti-mikrobiyal maddeler katkılıdır. Grup birde olan kremler hafif egzamaya günde 1-2 olmak üzere sürülebilir.

Islak bandaj

Bir kaşıntı önleyici tedavi şeklidir ve özellikle gece kaşınmaları için uygundur. Kortizon kremi, eğer uygun zaman aralığı ile doğru yerde doğru ürünü kullanırsanız, kullanımı güvenlidir. Kaşıntı kontrol altına alındıktan sonra kortizon kremi olmadığı aralar vermek, cilt de yan etkileri önlemek için gereklidir.

Enfeksiyonlu egzama

Egzama her zamankinden daha kırmızı ve kızarmış ise enfekte olmuş olabilir. Çoğu zaman sıvı akıtabilir ve sonunda kabuklar oluşur. Bunun sebebi egzamaya bakteriler veya virüs gelmesidir. Tedavinin başarılı olması için, egzamanın yanı sıra enfeksiyonda tedavi edilmelidir.

Egzamanın enfekte olup olmadığı hakkında herhangi bir şüphe varsa, böyle bir banyo alınabilir. Banyo cildi kahverengi yapar ve bu boya elbisenize bulaşabilir. Küvette renk değişikliğini önlemek için plastik ile kaplanabilir. Tırnaklar, potasyum banyosundan renk almasını engellemek için, vazelinle yağlanabilir veya oje ile boyanabilir.

Bakteri engelleyici/-öldürücü kremler daha önce bahsedilen tedaviden kullanımı daha kolay ve kozmetik olarak daha kabul edilebilir olduğundan yararlı olabilir. Çoğu zaman döküntü sakinleştiği zaman veya akıntılı egzama durumunda bu kremlere geçiş uygun olabilir. Kortizon katkılı ve katkısız kremler bulunur, ve 2 ila 5 gün kullanılır.

Antibiyotik tedavisi şiddetli belirgin egzama durumlarında gerekli olabilir ve tabiki başka bir kortizon kremi tedavisiyle beraber.

Başka tedavi yöntemleri

Kaşıntı yatıştırıcı ilaçlar yatmadan önce bazıları tarafından şiddetli kaşıntı ve gece huzursuzluğu halinde kullanılır. Doktor ile anlaşma sonrası kısa dönemli olarak kullanılır.

Tıbbi ışık tedavisi (UVA + UVB) uzun süreli egzamalarda etkili olabilir. Ancak bazıları, muhtemelen terlemeden kaynaklanan tahriş sonucu, daha kötü olabilir. Ayrıca, zaman ve kaynak isteyen bu tedavi türleri, okul çağı altındaki çocuklara nadiren uygulanır. Sadece dermatologlar tarafından uygulanır.

Egzama durumunda diğer faydalı bilgiler

Ağız etrafında egzama durumunda, yemek öncesi cildi korumak ve egzamada daha fazla tahrişi engellemek için vazelin veya başka yağlı krem sürmeniz faydalı olabilir. Yemek sonrası yemek artıklarını silmek önemlidir.

Tüm egzama tedavisi bireyseldir, ve orta şiddetli egzamadan daha ciddi durumlarda, tedavi formu doktor ile işbirliği içinde hazırlanır. Cildin düzenli temizlenmesi ferahlık için önemlidir.

Kontakt egzama (dermatit)

Kontakt egzama cildin doğrudan temas halinde maddelere reaksiyon göstermesi sonucu ortaya çıkar. Bu durum hem alerjik hem de non- alerjik olabilir. Kontakt egzama çocuk yaşlarda nadir görülür, ama okul çağından itibaren bir artma görülür.

Yeni ortaya çıkan veya tekrar nükseden kontakt egzama kırmızı ve şişkin, küçüklü büyüklü kabarcıklar ve sıvı akıtan yaralar olan bir cilde sebep verir. Eğer kontakt egzama uzun süre var olmuşsa, cilt daha kuru ve çatlaklıdır. Şiddetli kaşıntı normaldir.

Non- alerjik kontakt egzama

Non- alerjik reaksiyon, temizlik maddeleri, su ve dezenfekte maddeleri gibi cilt tahriş edici maddelerle doğrudan temas nedeniyle ortaya çıkar. Ayrıca toksik veya kaşındırıcı egzama diye adlandırılır. Bu tür egzama, üst cildin koruyucu katmanı kimyasal veya fiziksel yaralanma sonucu tahrip olursa ortaya çıkar. Cilt kurur, ve kızarır ve çatlak eğilimli olup pul pul dökülür. Bu tür egzama kuru ve atopik bir cilde sahip olan kişilerde daha yaygındır.

Alerjik kontakt egzama

Alerjik reaksiyonu alerji tetikleyen maddeler ortaya çıkarır. Kontakt egzamaya sebep olan en yaygın maddeler nikel, kobalt, krom, lateks, parfüm, kumaş, thio-mersal (koruyucu), reçine (resin bağlantısı), peru balsam (koku ve tat), kathon CG (koruyucu), merhem tabanı dahil lanolin yün) ve formaldehit (kimyasal) dir. Böyle bir alerji geliştirmenin ne kadar hızlı olacağı bireyseldir. Bu maddenin ne kadar güçlü olduğuna, miktarına, maddeyle ne kadar uzun süre temas halinde kaldığınıza ve cildin koruyucu yeteneğinin ne kadar iyi olduğuna bağlıdır.

Eğer bir kez bir maddeye karşı kontakt egzama geliştirdiyseniz, vücudun her hangi bir yerinde madde ile temas halinde alerjik egzama oluşabilir. Eller, sürekli su ve alerjiye sebep olan maddeler ile temas halinde oldukları için, en maruz kalandır. Yüzde ve özellikle göz çevresinde, havadaki alerjik maddeler ile teması, veya maddelerin el aracılığıyla aktarılması sonucu alerjik bir reaksiyon oluşabilir

Bir kez bir maddeye karşı alerji geliştirdiyseniz, kalıcı olacaktır. Kulakda delik, piercing, ve cilde karşı baz metal kullanımı, nikele karşı kontakt egzamada önemli bir artış sağlamıştır.

Kontakt egzama tedavisi

Tepki gösterdiğiniz şeylerden kaçının. İlgili maddelerden kaçınılmazsa, diğer tedaviler düşük etki gösterir. Nemlendirici krem kullanın. Cilt genellikle kuru olur. Düzenli şekilde, parfüm içermeyen iyi kremler kullanmak yardımcı olacaktır.

loading...
loading...

Çocuklar İçin

Çocuklarda Fazla Kiloya Dikkat

Obezite vücutta artmış yağ kitlesini ifade eder.

+ Devamı

Kardeşler Neden Anlaşamıyor?

Evinizin neşe kaynağı çocuğunuzu bir kardeş vermek

+ Devamı

Çocuklarla Empati Odaklı İletişim Kurma

Ebeveynler çocukların dünyasında en önemli

+ Devamı

Küçük Çocuklarda Anneden Ayrılma

Anneleri tuvalete girdiğinde bile kapının önünde durup

+ Devamı

Hafta Hafta Gebelik

loading...

Bebek İsimleri ve Anlamları

A B C Ç D E F
G H I İ J K L
M N O Ö P R S
Ş T U V V Y Z

mobil veri kurtarma

anne olmaya hazirmisiniz 1

loading...

ünlülerin güzellik sırları

tüp bebek uygulamaları

En meşhur diyetler

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top