Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."
Okula Başlamadan Okuma Öğrenmeli mi? -- "Okullarda her yıl daha da artan rekabet, sınavlar erken yaşta okumaya ..."
Türkiye'nin İlk Kadın Kariyer Sitesi -- "Ev ekonomisine katkıda bulunmak ve kendi ayakları üzerinde durmak ..."
Guatr ve Tiroid Fonksiyon Bozukluğu

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de tiroid hastalıkları oldukça sık görülmektedir. Günümüzde tiroid hastalıklarının büyük kısmı başarı ile tedavi edilebilmektedir. Ancak tedavi edilmeyen hastalarda ciddi ve kalıcı sorunlar gelişebilir. Bu nedenle erken teşhis çok önemlidir.

Tiroid bezi nedir?

Tiroid bezi, boynumuzda adem elması denen kıkırdağın hemen altında ve soluk borusu önünde bulunur. Kelebek şeklindedir. Sağ ve sol olmak üzere iki bölümü vardır. Bunlara tiroid lobu denir. Bu iki lob isthmus denen ince bir doku ile birbirine bağlanır.

Tiroid bezinin görevi nedir?

Tiroidin esas fonksiyonu vücudun ihtiyacına göre T-3 ve T-4 denilen tiroit hormonlarını üretmektir. Tiroit hormonları, vücudumuzdaki her hücre ve dokunun fonksiyonlarını düzenler.

Sağlıklı olmak için tiroid hormonlarının devamlı ve yeterli miktarda salgılanması gerekir. Az miktarda salgılanması vücut fonksiyonlarının yavaşlamasına, fazla miktarda salgılanması ise vücut fonksiyonlarınınhızlanmasına neden olur.

Guatr nedir?

Her ne kadar toplumumuzda tüm tiroid hastalıklarını belirten bir ifade olarak kullanılsada aslında genel anlamda tiroid bezinin normalden büyük olmasına guatr (goitre) denir. Guatr tek bir hastalık değildir. Belirtileri ve tedavileri birbirinden farklı hastalıklar grubudur. Bu sebeple guatr hastasıyım demek, biz hekimler için yetersiz bir tanımlamadır.

Kaç çeşit tiroid hastalığı bulunmaktadır?

Tiroid hastalıklarını tanımlamada fonksiyonel ve yapısal (anatomik) terimleri kullanılmaktadır

1-Fonksiyonel anormallikler: Tiroid bezinin fazla çalışması (hipertiroidi, zehirli guatr) ve tiroid bezinin yetersiz çalışması (hipotiroidi, tiroid tembelliği) bu grup tiroid hastalıklarının ana başlıklarını oluşturur.

2-Yapısal (anatomik) anormallikler: Tiroid bezinin iltihaplarını, doğuştan bezin tamamen veya kısmi olarak gelişmemesi ve tiroid kanserlerini bir kenara bırakırsak, başlıca yapısal anormallikleri nodüllü veya nodülsüz guatr oluşturur. Bu grupta üç çeşit guatr bulunur. Birincisi tiroid bezinin dengeli şekilde tamamının büyüdüğü (diffüz guatr); ikincisi, tiroid bezinde tek bir yumrunun (nodül) olduğu guatr (soliter tiroid nodülü) ve üçüncüsü tiroidde çok sayıda yumrunun olduğu guatr (multinodüler guatr) hastalıklar.

Nodüllü guatrda ne sıklıkla görülür? Kimler risk altındadır?

Tiroid nodülü, özellikle ülkemiz gibi iyot eksikliğinin sık olduğu bölgelerde yaşayan bireylerde %50 den fazla sıklıkla görülür. Tiroid nodüllerine, yaşlı kişilerde, iyot eksikliği bölgelerinde, kadınlarda ve boyun bölgesine radyasyon öyküsü olanlarda daha sık rastlanır.

Nodüllü guatrda yaklaşım nedir?

Nodüllü guatrlarda fonksiyonel olabilir ancak nodüllü hastalıkta hekim olarak bize düşen nodülün kötü huylu bir tumor olup olmadığını ortaya koymaktır. Ultrasonografik inceleme guatr hastalıklarına yaklaşımın temelini oluşturur. Nodül tespit edildiğinde tiroid ince iğne aspirasyon biyopsisi, cerrahiye gidecek hastaları seçmede kullanılabilecek, doğruluğu en yüksek olan tanı yöntemidir. Sıcak nodüller dışında tüm tiroid nodüllerine ince iğne aspirasyon biopsisi yapılması

gerekmektedir.

Fonksiyonel tiroid hastalığı nedir?

Tiroid bezinin hormon yapımı işlemini normal olarak yerine getirememesi sonucu vücut fonksiyonlarında görülen bozukluklardır. Herhangi bir nedenle tiroit hormon üretiminde azalma olması hipotiroidi, aşırı hormon üretimi ise hipertiroidi denilen hastalıkları oluşturur.

Hipotiroidi (tiroid tembelliği) bulguları nelerdir ?

Yorgunluk, halsizlik, uyuşukluk ve uyku hali, konsantrasyon bozukluğu, sersemlik hissi, depresyon, saç dökülmesi, ciltte kuruma ve soğukluk hissi, kabızlık, kilo alma, göz kapakları ve bacaklarda şişlik, terlemede azalma, balmumu gibi cilt, soğuğa tahammülsüzlük, üşüme, ses kalınlaşması, ses kısılması, konuşmada ağırlaşma, reflekslerde azalma, tansiyon, kolesterol yüksekliği ve nabız düşüklüğü, adet düzensizliği, hamile kalmada zorluk, çocuklarda boy kısalığı ve gelişme geriliği gibi belirtilerin bir yada birkaçı ile kendini gösterebilir.

Hipotiroidinin sebepleri nedir?

İyot eksikliği en sık nedendir. İyot eksikliği olmayan bölgelerde ise en sık neden kronik otoimmün tiroiditdir (Hashimoto hastalıgı). Bunların dışında tiroid cerrahisi, radyoaktif iyot (atom tedavisi) ve daha nadiren beyindeki hipofiz ve hipotalamus denilen organlardaki problemlerden kaynaklanabilir.

Hipotiroidi geçici olabilir mi?

Oluşum sebebine göre hipotiroidiler geçici ve kalıcı olabilir. Geçici hipotiroidilerin nedenleri:

Akut ve subakut tiroiditler, tiroid hormon üretimi veya kana geçmesini etkileyen bazı ilaçların (lityum. amiodarone, propycil ve thyramazol gibi antitiroid ilaçlar) kullanımıdır. Bu nedenlerle oluşan hipotiroidiler bir–iki ay sürdükten sonra kendi başına veya ilaç kesildikten sonra geçer. Diğer nedenlerle meydana gelen hipotiroidiler ise ömür boyu devam eden ve tedavi gerektiren hipotiroidilerdir. Bunların sebepleri: Hashimoto tiroiditi, radyoaktif iyot tedavisi, cerrahi olarak fazla miktarda tiroit dokusunun çıkartılması ve doğumsal bozukluklardır.

Hipertiroidi ve tirotoksikoz nedir? Sebepleri nelerdir?

Hipertiroidi, tiroit bezinin fazla çalışmasına bağlı olarak tiroid hormonlarının fazla miktarda salgılanması sonucu ortaya çıkan klinik tabloya verilen isimdir. Hipertiroidinin en sık nedeni otoimmün bir tiroid hastalığı olan Graves hastalığıdır. Bunun dışında tiroid nodüllerinin fazla çalışmasına bağlı gelişebilir. Nadiren hipofiz bezi hastalıklarında hipertiroidi ortaya çıkabilir. Tirotoksikoz ise değişik nedenlerle örneğin fazla miktarda tiroit tableti alınması yada tiroiditlerde olduğu gibi tiroit depolarından kana ani olarak tiroid hormonlarının boşalması sonucu kanda tiroit hormonlarının yükselmesine verilen isimdir. Her iki durumda da klinik olarak aynı tablo ortaya çıkar.

Hipertiroidi (zehirli guatr) bulguları nelerdir?

İştah artışına rağmen kilo kaybı, sinirlilik, acelecilik, çabuk yorulma, terleme, sıcağa tahammülsüzlük, çarpıntı, yüksek kan basıncı, ishal veya sık dışkılama, ağız kuruluğu, çok su içme, sık idrara çıkma, gece idrara çıkma, kas güçsüzlüğü, ellerde titreme, bakışlarda şaşkınlık veya korku ifadesi. Göz kapağının yukarıya doğru gerilmesi ve göz kapağında şişme, göz kürelerinin öne doğru belirmesi, gözü oynatan kasların tutulmasına bağlı olarak yukarı ve dış üst yana bakışta zorluk.

Fonksiyonel tiroid hastalıklarının tedavileri nelerdir?

Hipertriodizm: Tiroid hormonlarının aşırı üretimi baskılanmaya çalışılır. Temel olarak 3 tedavi yöntemi vardır.

1- Cerrahi olarak hasta tiroid bezinin alınması

2- Radyoaktif iyot ile tiroid bezinin aşırı çalışmasının önlenmesi

3- Antitiroid ilaçlar ile tiroid bezinden aşırı hormon salgılanmasının durdurulması.

Hipotiroidizm: Üretimi yetersiz olan tiroid hormonlarının hastaya dışarıdan verilmesi gerekir. Tedaviye ömür boyu devam edilir.

loading...
loading...

Çocuklar İçin

Çocuklarda Fazla Kiloya Dikkat

Obezite vücutta artmış yağ kitlesini ifade eder.

+ Devamı

Kardeşler Neden Anlaşamıyor?

Evinizin neşe kaynağı çocuğunuzu bir kardeş vermek

+ Devamı

Çocuklarla Empati Odaklı İletişim Kurma

Ebeveynler çocukların dünyasında en önemli

+ Devamı

Küçük Çocuklarda Anneden Ayrılma

Anneleri tuvalete girdiğinde bile kapının önünde durup

+ Devamı

Hafta Hafta Gebelik

loading...

Bebek İsimleri ve Anlamları

A B C Ç D E F
G H I İ J K L
M N O Ö P R S
Ş T U V V Y Z

mobil veri kurtarma

anne olmaya hazirmisiniz 1

loading...

ünlülerin güzellik sırları

tüp bebek uygulamaları

En meşhur diyetler

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top