Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."
Okula Başlamadan Okuma Öğrenmeli mi? -- "Okullarda her yıl daha da artan rekabet, sınavlar erken yaşta okumaya ..."
Türkiye'nin İlk Kadın Kariyer Sitesi -- "Ev ekonomisine katkıda bulunmak ve kendi ayakları üzerinde durmak ..."
Kişilik Özellikleri Ve Ruhsağlığı

Bir çocuğu; huzursuz, alıngan, saldırgan, sessiz, içine kapanık, aşırı şımarık, başkalarını düşünmeyen, bencil, güvenilir olmayan, kompleksli ve özgüveni düşük olarak da yetiştirebilirsiniz, özgüveni ve kendilik algısı yüksek, sükunetini ve kontrolünü koruyan, huzurlu, gerçekçi, başkalarını düşünen, cesur, atılgan ve güçlü bir kişi olarak da yetiştirebilirsiniz.

Sevgili anne-babalar çocuk yetiştirme sürecini kısa vadeli durumlar ve uzun vadeli durumlar olarak ikiye ayırabiliriz. Kısa vadeli durumlar; günlük hayatın akışı içerisindeki, o an ya da kısa süreli yaşanan olaylardır. Örneğin; bir tartışma, çocuğun bir şeyleri kırması, çocuğun söz dinlemeyip yaramazlık yapması, sınavdan iyi ya da kötü sonuç alması, çocuğun ağlaması, tutturması vb.

Uzun vadeli durumlar ise; çocuğun kişilik özellikleri ve alışkanlıklarıdır. Örneğin; huzursuz, alıngan, saldırgan, sessiz, içine kapanık, aşırı şımarık, başkalarını düşünmeyen, bencil, güvenilir olmayan, kompleksli ve özgüveni düşük ya da özgüveni ve kendilik algısı yüksek, sükunetini ve kontrolünü koruyan, huzurlu, gerçekçi, başkalarını düşünen, cesur, atılgan, güçlü vb. bir kişi olması.

Anne-babanın çocukla yaşadığı kısa vadeli durumlara genel yaklaşım biçimi, çocuğun uzun vadeli yapısını belirler. Yani gündelik, anlık olaylar karşısında sergilediğiniz tavırlar çocuğun kişilik özelliklerini ve alışkanlıklarını belirler. Bu nedenle anne-baba tutumlarının genel karakterinin nasıl olduğu önemlidir. Günlük hayatın akışı içerisinde elbette kontrolümüz dışında çocuklarımızı etkileyen ya da bizim hatamız sonucu çocuklarımızın etkilendiği birçok durum vardır.

Bunlar zaman zaman çocuklarımızla çeşitli sorunlar yaşamamıza neden olur. Ancak çocuğa yaklaşım konusunda genel karakteristiğimiz olumlu ise bu sorunlar çoğunlukla hayatın normali içerisinde kabul edilebilir düzeyde kalır ve geçici olur. Yani hayatın akışında normal kabul edilebilecek bir hata payı vardır. Burada önemli olan hataları tekrarlayıp normalin dışına çıkmamaktır.

Aksi takdirde çocuklarımızın iç dünyası da normalin dışına çıkmaya ve hastalıklı hale gelmeye başlamaktadır. Bu hastalıklı hal, günlük yaşamımız içerisinde kimi zaman sadece o kişiyi rahatsız ve mutsuz ederek, kimi zaman hem o kişiyi hem çevresindekileri rahatsız ve mutsuz ederek yaşanmaktadır. Kimi zaman da tedavi ihtiyacı kaçınılmaz olacak kadar şiddetli bir hale gelmektedir.

Yalnızca ruhsal sorunların oluşması açısından değil, günlük yaşamda ilişkilerin niteliği ve zorlu yaşam olayları ya da travmatik olaylar karşısında kişinin direncinin ve baş edebilme gücünün olup olmayacağının ya da ne kadar olabileceğinin belirlenmesinde de çocuğun nasıl yetiştirildiğinin önemi büyüktür.

Ruh sağlığı denince, ruhsal hastalıklar hemen akla gelir. Oysa ruhen iyi olmak da ruhsağlığı kapsamında yer alır. Ruhen nasıl olacağımız kişilik özelliklerimizle ilgilidir. Kişi eğer çözüm odaklı bir insansa, daha az strese girer ya da stresle daha iyi baş eder. Sorun odaklı biriyse, daha fazla stres yaşar. Ruhsağlığı olumsuz etkiye daha açık olur.

Çocuğun nasıl yetiştirildiği, yani ona karşı olan tutumlarınızın genel yapısı, onun kişilik özelliklerini belirler. Kişililik özellikleri de ruhsağlığını belirler.

Psikolog Hüseyin ABAY

Organik Çocuklar

loading...
loading...

Çocuklar İçin

Çocuklarda Fazla Kiloya Dikkat

Obezite vücutta artmış yağ kitlesini ifade eder.

+ Devamı

Kardeşler Neden Anlaşamıyor?

Evinizin neşe kaynağı çocuğunuzu bir kardeş vermek

+ Devamı

Çocuklarla Empati Odaklı İletişim Kurma

Ebeveynler çocukların dünyasında en önemli

+ Devamı

Küçük Çocuklarda Anneden Ayrılma

Anneleri tuvalete girdiğinde bile kapının önünde durup

+ Devamı

Hafta Hafta Gebelik

loading...

Bebek İsimleri ve Anlamları

A B C Ç D E F
G H I İ J K L
M N O Ö P R S
Ş T U V V Y Z

mobil veri kurtarma

anne olmaya hazirmisiniz 1

loading...

ünlülerin güzellik sırları

tüp bebek uygulamaları

En meşhur diyetler

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top