Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."
Okula Başlamadan Okuma Öğrenmeli mi? -- "Okullarda her yıl daha da artan rekabet, sınavlar erken yaşta okumaya ..."
Türkiye'nin İlk Kadın Kariyer Sitesi -- "Ev ekonomisine katkıda bulunmak ve kendi ayakları üzerinde durmak ..."

Bebeğimizi kucağımıza aldığımız günden beri onun için kaygılanır ve onlar için en iyi imkânları sağlamayı ve sağlıklı olmasını isteriz. Hal böyle olunca, her şeyin başının sağlık olduğunu bilen annelerin karşısına bağışıklık sistemi meselesi çıkmaktadır. Güçlü bağışıklık, vücudun hastalıklarla savaşması demek olduğu akıldan çıkarılmamalıdır.

Peki biz bu vücudun mikrop savaşçısı olan güçlü bağışıklık sistemini bebeklerimizde nasıl sağlayacağız?

Bebekler bağışıklık sistemi ile birlikte doğarlar. Fakat bu sistem, yeni doğan bebeklerde oldukça zayıftır. Bunun için doğumdan sonra birkaç ay boyunca annenin antikorları bebeğin hastalıklardan korunmasına yardımcı olur. Fakat bu antikorlar zamanla varlığını kaybeder. Yani anne karnında plasental yollarla bebeğe geçen bu koruyucu sistem geçicidir.

Bebeğin kendi savunma mekanizmasını oluşturan yapı taşlarının üretimi genelde 6. aydan sonra başlar. Bu döneme kadar bebeğin bağışıklık sistemine anneden geçen koruyucu antikorlar ve anne sütünden geçen antikorlar oluşturur. Bunun için yeni doğanlar hastalıklara karşı oldukça duyarlıdır ve bağışıklık sisteminin güçlü olması şarttır.

Bağışıklık sistemini bebeğin gelişimi gibi düşünebilirsiniz. Tıpkı beyin ve diğer organlar gibi bu sistem de belli bir tempoda, zamanla gelişir. Bağışıklık sistemini destekleyerek güçlü hale getirmek tabii ki bizim elimizdedir.

Peki bağışıklık sistemi zayıf yenidoğan bebekleri korumak için steril ortam sağlamayı bir çare olarak düşünebilir miyiz? Yani onu mümkün olduğunca mikroplardan uzak tutmak hastalıkları da önler mi?

Bebeklerimizi hastalıklardan korumak için beslenme, ev ortamı, bakan kişilerin hijyeni ve çevresel faktörler oldukça önemlidir. Bebeğimiz hiç hastalanmayacak diye kişisel bakım ve temizliğin abartılmasına hiç gerek yoktur. Bebeğimizin bağışıklık sisteminin sağlıklı gelişmesi için çeşitli virüsler ve bakterilerle temas etmesi gerekir. Yine sağlıklı bir bağışıklık için aşılama takviminin eksiksiz ve zamanında yapılması gerekliliği de askı unutulmamalıdır. Düzenli olarak hava kirliliği ve sigara dumanına maruz kalan bir bebeğin bağışıklık sisteminin sağlıklı çalışması beklenemez.

Kreşe yeni başlayan çocuğunuzun sık hastalanması onun bağışıklık sisteminin iyi çalışmadığı anlamına gelmez. Çocuğunuzun kalabalık bir ortama girdiği için o mevsimin virüsleri ile karşılaşacak ve doğal olarak hastalanacaktır. Bu onun bağışıklık sistemi için faydalıdır aslında.

Bağışıklık sistemlerini güçlendirmek için neler yapmamız gerekiyor?

Bebek bağışıklık sistemini geliştirmenin en iyi yolu kesinlikle anne sütü. Anne sütü bunun için mucizevi içerikleri barındıran bir beslenme şekli. Anne sütünde bulunan prebiyotik lifler, bağırsaklardaki faydalı bakterileri besler ve geliştirirler. Bu sayede bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde etkili olurlar. Bunun için ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenme programını oluşturmak önemlidir.

Devamını oku...

Bebeğiniz oldu mu genellikle uykusuz geceler başlar. Sizi uykusuz bırakan bebeğinizin huzursuzluğu, onun huzursuzluğunun sebebi de genellikle gaz sancısıdır. İşte size bu konuyla ilgili en sık sorulan 10 soru ve cevabı.

Devamını oku...

Özellikle gece uyumadan hemen önce ve uyku sırasında biberonla içilen süt, bebeğin dişlerinde biberon çürüğü gelişimine neden olmakta ve bu durum da ağrı, kötü koku, çiğneme zorluğu ve beslenme bozukluğuna yol açmaktadır.

Devamını oku...

Bebeklik diye adlandırılan 0-12 aylık döneminde bir çocuğun en önemli psikolojik ihtiyacı, fizyolojik gereksinimlerinin düzenli bir şekilde karşılanması ve güvenilir bir dünyada olduğunu hissetmesidir.

Devamını oku...

Bebekler ağlayarak çevresi ile iletişim kurar. Bu nedenle bebek her ağladığında bir sorun olduğunu düşünmek doğru değildir. Ancak bazı durumlarda bebeklerin hiç ağlamaması da aslında size vermek istediği bir mesajı içerir.

Devamını oku...

Bir çocuğun mevcut ve gelecekteki sağlığı, gebeliğin 1. gününden başlayıp 2. yaş gününe kadar devam eden ilk 1000 gündeki beslenmesiyle yakından ilişkilidir. Bu süreçte yeterli ve dengeli beslenen annelerin sağlığının korunduğu, çocukların normal büyüyüp-geliştiği, bilişsel işlevlerinin, okul başarılarının yüksek olduğu, erişkin dönemde ortaya çıkan birçok hastalık riskinin de düşük olduğu bilinmektedir.

Devamını oku...

Kış aylarının o kasvetli, sıkıcı ve evde geçirilen günlerini geride bıraktınız. Önceden olsa, hemen tatil yerinde soluğu alırdınız. Ancak şimdi siz bir annesiniz ve bebeğiniz küçük olduğu için sorunsuz bir tatil yapmanın yollarını arıyorsunuz.

Devamını oku...

Geçmişten bu yana var olan, çok yaygın olmasa da hâlâ dinamizmini koruyan, her anını doyasıya yaşamak istediğimiz bebeğimizle, geleceğe keyifli anılar bırakmamızı sağlayan geleneklerimize ışık tutmak ve yeniden hatırlatmak istedik.

Devamını oku...
loading...
loading...

Çocuklar İçin

Çocuklarda Fazla Kiloya Dikkat

Obezite vücutta artmış yağ kitlesini ifade eder.

+ Devamı

Kardeşler Neden Anlaşamıyor?

Evinizin neşe kaynağı çocuğunuzu bir kardeş vermek

+ Devamı

Çocuklarla Empati Odaklı İletişim Kurma

Ebeveynler çocukların dünyasında en önemli

+ Devamı

Küçük Çocuklarda Anneden Ayrılma

Anneleri tuvalete girdiğinde bile kapının önünde durup

+ Devamı

Hafta Hafta Gebelik

loading...

Bebek İsimleri ve Anlamları

A B C Ç D E F
G H I İ J K L
M N O Ö P R S
Ş T U V V Y Z

mobil veri kurtarma

anne olmaya hazirmisiniz 1

loading...

ünlülerin güzellik sırları

tüp bebek uygulamaları

En meşhur diyetler

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top